Acil Servisin Göz Kamaştırıcı Enfeksiyonları

Acil Servisin Göz Kamaştırıcı Enfeksiyonları

- Bölüm: Dahili Aciller
1732
Acil Servisin Göz Kamaştırıcı Enfeksiyonları için yorumlar kapalı

Klinik Mikrobiyoloji

‘Bu teoremi tümevarımla kanıtlayacağız’

Ali Nesin

Enfeksiyon her yerde ve bizim enfektiflere ihtiyacımız var. Simbiyotik yaşantıda beraberlik esas ancak bazı kendini bilmez ajanlar hadlerini aşıp sizi kendilerinde tutsak etmek isteyebilir.

  • Nekrotizan yumuşak doku enfeksiyonu mu dedin: Et üstünde çıtırtı duyarsan kork. Atravmatik doku çıtırtıları imparatorluğunu ilan etmiş ajanları aklına getirsin. Antibiyotik, cerrahi, vazopressör ve hiperbarik oksijen tendonların olsun.
  • Sistemik inflamatuar yanıta erken yanıt ver: Basit bir idrar yolu enfeksiyonu hastanın entübasyon nedeni olabilir. Enfeksiyon-entübasyon kaskadı nasıl engellenir. İlk altı saat içinde yapılması gerekenler: 1) Laktat düzeyi gör 2) Geniş spektrumlu antibiyotik ver  3) Sıvı ve/veya vazopressör başla. Hedef değerlerin ise MAP>65, CVP>8 mmHg ve SvcO2>%65.
  • Sıvı dostundur: Doğanın suyu hayat kurtarır mı dersen ben de evet derim. Boş tankı ne kadar kırbaçlarsan kırbaçla (sıvı verilmeden vazopressör uygulamasına gönderme yapıldı) hareket etmeyecektir.
  • Menenjit ve jilet: Menenjit jilllllettt gibi kesebilir. Profilakside tek doz siprofloksasin veya rifampin (600 mg PO q12s 4 doz) uygulanmalı ve solunum izolasyonu tüm menenjit şüpheli hastalarda yapılmalı.
  • Diyare efsanesi: Alın size Efsane (1): Diyarede sakın antimotilite grubu ilaç kullanma. Bu sonuca şigella ile enfekte gine domuzları üzerinde yapılan deney ile ulaşılmış, insanda değil. Efsane (2): Antibiyotik kullanılan diyarelerde salmonella riski artmıştır. Bu hastalara salmonella tedavisi verilmemiş ki. Eklemek gerekirse E.coli 0157 ile enfekte çocuklarda tedavi sonrası hemolitik üremik sendrom görülmesi, erişkinlere antibiyoterapi verilmesi konusunda klinisyeni iki kez düşündürmüş olabilir.
  • Toksik şok sendromunun çanları kimin için çalıyor: Yarı stafilokok yarı streptokok nedenli bu şok. Nazal/faringeal tamponlar, cerrahi yaralar, osteomiyelit, mastit, yanık, postpartum vajinit, terbiye edilmemiş apse ve diyabetik ayak ülseri. Bu hastalarda sistolik <90 mmHg ise dört koldan saldır.
  • Her şeye ama her şeye antibiyotik: Tamam çömken uçan kuşa antibiyotik vermeni anlarız da neden hala. Dün mobese kamerasına yakalandın, gizli gizli antibiyotik veriyormuşsun. Hastanın enfektif endokarditi, metalik kalp kapağı, konjenital kalp hastalığı vardır anlarız da endoskopi, sistoskopi ve hatta foley katater takılan hastaya neden antibiyotik veriyorsun.
  • Endokardit hışırtısı: Hastanın aylardır ateşi var, idrar ve ciğer temiz, boğaz cilalı, koledokta yayla havası, rektal apse yok. Peki nerden fokurduyor bu çaydanlık. Stetoskopu yükle kalbe, hışırtı duymaya başladın mı yoksa. Unutmada söyleyelim hasta üst kata çıkmadan antibiyotiğe doyurulmalı acilde.
  • Katater var, katater var: Femoral katater kirli, juguler temiz denir. Femoralden katetarizasyon az sükseli ama jugulerden sansasyonel bilinir. Son çalışmalar her alanın eşit enfektif olduğunu gösterdi, istediğin yerden girişim yapabilirsin.
  • Peteşikler: İnvaziv meningokokal hastalık Jurassic Parktaki T-Rex ekivalanı gibi bir şey. Kapı-Entübasyon süresi 24 saat kadar. Peteşik döküntüleri bekleme çünkü her zaman görülmez. Viral semptom benzeri başlaması şansızlığımız. Fotofobi, meningismus varlığı tanıya yaklaştırır, erken tedavi hayat kurtarır. 

Dron
Gladwin M, et al. Clinical Microbiology. Miami Ltd Şti.

   

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cago