Boston Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Uzmanlık Soruları

Boston Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Uzmanlık Soruları

- Bölüm: Dahili Aciller
1559
Boston Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Uzmanlık Soruları için yorumlar kapalı

USMLE

‘…derenin yanında yürümeye başladı’

Stephen King, TOM GORDON’A AŞIK OLAN KIZ

Sor

‘İyi hekimlik, ayırıcı tanı için hastaya gelişigüzel laboratuvar tetkiklerinin istenmesiyle olmaz, tersine hangilerinin hasta için ayırıcı tanıların değerlendirilmesinde anlamlı olduğu açıkça bilinmelidir. Hastanın laboratuvar sonuçlarını nasıl kullanacağını bilmeyen bir hekime uzmanlık diplomasının verilmemesi; her fakültenin ödevi olmalıdır.’ Ben demiyorum, Dr Peabody bu cümleleri 1922 yılında söylemiş. O yıllarda Peabody senede üç acil tıp uzmanı veren Boston Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Anabilim Dalı başkanıydı.
Türkiye’de okuduğunuz tıp eğitiminin Amerika’da geçerli olması için USMLE sınavında başarılı olmanız gerekiyor. USMLE sınavı üç basamaktan oluşuyor, ilk iki basamağı Ankara Amerikan Kültür’de yapılıyor. Peabody’nin kliniğinde sorduğu soruları Ankara’daki Amerikan Kültür’den aldığını aciltıp.com olarak öğrendik. Aydın ile birlikte Ankara’ya uçtuk (uçakla). Gittiğimizde Peabody’de ordaydı, doksan dört yaşında olmasına rağmen gayet sağlıklı görünüyor, soruları beklerken sokak dansı yapıyordu. Bize cevapların yeni üretildiği, sıcak olduğu, çıplak elle tutulmaması gerektiği söylenildi. Eldivenlerimizi giyip Peabody’nin yanına gittik. Bizi tanıyordu. Sitemizi takip ettiğini öğrendik. Yazılarımızı beğendiğini ve sadece bu nedenle aciltıp.com’a kliniğinde daha önce sorduğu 100 uzman çatlatan sınav sorusunu vermek istediğini ifade etti. Teşekkür ettik, soruları kabul ettik. Soruları verirken Amerikan Ulusal Marşını avazı çıktığı kadar bağırarak söylemeye başladı. Güçlükle susturduk. Ayrılırken isminin başındaki Pea’yı attık ve ona Body diye seslenmeye başladık. Aramızdan su sızmıyordu. Birer kahve içtik, Twitter adreslerimizi aldık verdik ve son uçakla İzmir’e döndük. İşte ilk 5 soru ve cevapları dostlarım. Kalan 95 soruyu günlere serpiştireceğiz, yavaş yağan bir yağmur gibi içinize işlesin.

  • Durumların acil cerrahi gerekliliği hakkında: Sol alt ekstremitede kesisi olan hasta ile karşı karşıyasın. Yarık, diz arkasından başlamakta, ayağın dorsal kısmına doğru uzanmakta. Acil cerrahi hangi durumda gerekir. Dorsalis pedis nabzının zor alınması, intravenöz sıvıya rağmen hipotansiyonun devam etmesi, hematomda artış görülmesi, kanayan yara. Cevap: Hematomda artış. Pulsatil kanama, genişleyen hematom, nabız defisiti ve soğuk ekstremite cerrah ile işbirliği belirtisi olmakta.
  • Gebede kullanılabilir: Gebe acile geldi. Bohçası içindeki ilaçları masaya döktü. Hangisini kullanabilir. Asetilsalisilik asit, hidrokodon, oksikodon, sülfonamid, varfarin. Cevap: Oksikodon’un gebelik kategorisi B olmakta, gebemiz kullanabilir. Diğerleri katiyen olmaz.
  • Çift görme: Bar kavgası delikanlılarının ponpon kızlardan hangisi daha güzel tartışması göze yumruk ile sonuçlandı. Sol göz mor, yanakta his kaybı. Göz hareketlerini kontrol ediyorsun. Hasta yukarı bakarken çift gördüğünü söylüyor. Hangi kas yaralı. Süperior rektus, inferior rektus, süperior oblik, medial rektus, hiçbiridir. Cevap: İnferior rektus. Orbita taban kırığı inferior rektus ve inferior oblik kası sıkıştırır, işlevsizleştirir.
  • Kuru ağız: Sağ çenesinde şişkinlik var elli yaşındaki bayanın. Yerken acıyor, su içmesine rağmen ağızı kuru kalıyor. En seçkin tedavi hangisi olur. İnsizyon ve drenaj, oral antibiyotik, ağız sulandırıcı kullanmak (sialogogues), İ.V antibiyotik, NSAİİ ve takip. Cevap: Sialogogues. Tükürük bezi taşı en sık submandibuler alanda olur. Hastaya limon yedirilir, ağzı sulanır, taşı fırlatır. Bu kadar.
  • Kompartman sendromu: Tibiası kırık olup kompartman sendromu potasında oynayan için hangisi doğrudur. Açık yara kompartman sendromunu dışlar, > 20 mmHg kompartman içi basınç tanısal olur, tanı doğrulanırsa ayak kalp hizasının üstüne kaldırılır, hasta hipotansif ise kompartman sendromu düşük basınçlarda bile görülür. Cevap: Hasta hipotansif ise kompartman sendromu düşük basınçlarda bile görülür. Bir kere açık yara hiçbir şeyi dışlamaz, basınç > 30 mmHg olmalı ancak hasta hipotansif ise daha düşük basınçlarda da kompartman sendromu görülebilir, etkilenen bacak kalp hizasına alınmalı, üstüne değil, zaten bozulmuş dolaşımı daha çok sarsma.

Yazılım
USMLE Consult Question Bank
 Lost and Found, Forever Young.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cago triage