Taburcu Etsen de Döndüler (Yarısı Saklı)

Taburcu Etsen de Döndüler (Yarısı Saklı)

- Bölüm: Dahili Aciller
1510
Taburcu Etsen de Döndüler (Yarısı Saklı) için yorumlar kapalı

 ‘İlk başta bütün bunlar ona komik gelmişti’

Ursula K.Leguin

 

Gölge

Belki de hiç tek olmadın. Yalnız demek istiyorum. Her zaman arkanda, hemen arkanda yaşadı. Senin yemeğini yedi, suyunu içti, yatağını kullandı. Öyle güzel yaptı ki bunları, ruhun duymadı. Ama sonra anlamaya başladın. Kim bu çarşafı bozdu, neden aç kaldım. O kadar ahenkli yaşadı ki arkanda. Bir şeyler sezdin ama anlamadın. İşte şimdi günü geldi hesaplaşmanın. Bu sefer yakaladın onu, hep arkandakini. Sen yokken senin yerine taburcu edeni. Aslında sendin yine ama tam arkandaki, o kadar uyumlusunuz ki.

  • Psikiyatrik hasta semptomu: Bilindiği gibi ülkemizde dört mevsim yaşanır. Yazlar, kışlar ve devamı. Çeşit barındırır, bu nedenle turist itmez, çeker. Psikiyatrik hastada olduğu gibi. Onların da organik sorunları olabilir. Hasta yakınları bile ‘hep böyle, evet hep’ diyebilir. İleri yaş lityum kullanana ACE inhibitörü reçetelenirse hasta haklı olarak toksik olur. Tüm bu bilgiler ışığında psikiyatrik hastanın dönme hakkı vardır.
  • Trafik kazası ve dalak: O hastaya ne mi yapmıştım. Anlatıyorum, dikkatle dinleyin. Kontrol hemogram gönderdim. Vitaller mi. Evet, evet, tamamen normaldi. Hastanın batın sol yanında ekimozu ve 7,8. kot kırığı vardı ama herhalde çarpmanın etkisi ile olacaktı. Taşikardi olması gerekmez miydi, bilemiyorum. Şimdi duydum, dalak rüptürü ile ameliyatta.
  • Perikardiyal tamponad boğaz ağrısı yapar mı: Bu acil nasıl bir yer, nelerden oluştu. İnsan reçeli mi desek, yoksa kültürler karışımı mı. Boğaz ağrısı hastan olur, boğaz bakısı normaldir. İleri yaş ve öksürüyorsa akciğeri görüntülenir. Biraz kalp büyük ama neden olmasın, o kadar yaşanmışlık var. Hasta zaten kronik hipertansif değil mi. Antibiyotikler ile taburcu olur. Sonra bir daha gelir. Bu sefer hipotansif. EKG çekersin, düşük voltaj alırsın. Hastanın bilinci kaybolur ve bir daha bulunmaz. Viral kardiyomiyopati sorumlu olur. H.G.Wells’in Dünyalar Savaşı’nda dediği çıkar, mikroorganizmalar bizden daha güçlüdür.
  • Apseli boyun ağrısı: Biraz ağır kaldırmışım. İşim bu. Malum işçiyiz. Vücutla kazanıyoruz hayatı. Ateşim çıkıyor ama açık havada çalışıyoruz. Boyun grafim tabii ki normal. İşçiyim ben. Tekrar geldim acile, özür dilerim. Ama sol kolum tutmuyor. MR mı çekelim. Ne gördünüz, sinirlerime bası yapan apse mi. Bir yanlışlık olmasın, söyledim değil mi, ben işçiyim diye.
  • İntoksikasyon halsizliği: Ağrım oldu mu aspirin atarım ağzıma. Biraz tadım kaçıksa, yine aspirinlerim kendimi. Kavga mı ettim, olsun aspirinim hazır. Otobüsü kaçırdığımda üzülmem çünkü aspirinimi yakalarım. Kulağım çınlar sonra. Kim korkar, aspirin atarım. Uçan filler, zebralar bir de borular. Halüsinasyon gördüğüm için attım ağzıma bu sefer. Hem neden taburcu edildim, yine gelirim belki veya boşver, aspirin atarım bir tane daha.
  • Korsanlarda göz travması: Pinpon topu nedir ki. Miniminicik. Gözüme çarptı. Pek acıdı. Acile gittim, kremler, pomadlar derken evdeyim. Ağrı için hap yazdı doktor ama bana mısın demedi ki. Bir daha gittim acile çünkü göremedim. Görememe için hap var mı elinizde. Akut travmatik glob rüptürü nedir.

  

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

çato beyaz