Koroner Damarları Açık ST Elevasyonlular

Koroner Damarları Açık ST Elevasyonlular

- Bölüm: Kardiyak Aciller
2146
2

Koroner olmayan ST Elevasyon

 

‘Delinin günahları’

H.G.Wells

 

Bilginize

Birçok nedenler var koronerler içinde, ST elevasyonları oluşturmak için. Çarşafın rüzgarda salınması gibi ST’ler yerli yersiz yükselmekte. Ama bu nedenler tek yanlı (koroner kökenli) araştırılırsa tüm hastaları kardiyolojiye yatırmamız gerekecek. Litik fiyatlarının yükselmesini istemiyorsanız, bu yazıyı okumanızı öneririm dostlarım.
ST elevasyonlarının %50-80’i koroner tıkanıklık ile karakterize. Dal blokları, büyük kalpler, kalp zarı iltihapları ve erken repolarizasyonlar kafaları karıştırmakta. Hangi ST şahlanması anlamlı, hangi durumlarda kardiyologlar tatlı uykularından uyandırılmalı. Çoğu kişinin nedense ST segmenti eleve. Yerçekimi mi bu segmenti hatta tutuyor. İşte size yanıtları.little

 • Erken (istekli) repolarizasyon: Genç, zayıf hastalarda saptanır genellikle. Bazı yayınlarda (istekli repolarizasyonun) mortaliteyi arttırdığı söylense de daha kanıtlanamadı. Joker görünümlü ST’ler, geniş T’ler V2-V5’te karakterize.
 • Kocaman kalp: Öküz gözü boğaz kere şarapları içmeye gerek yok kocaman kalbe sahip olmak için. V1-V3’te derin S’ler, havalı ST’ler, inferior ve lateral derivasyolarda strain paternler (ST depresyonu) sizi beklemekte, hem de köşe başında.
 • Perikardit: Yaygın ST elevasyonu ve PR depresyonu, al sana perikardit.
 • Flutter dalgaları: Flutter bir kalp yalancı ST canlı görülür ve bu normaldir. Yavaşlatın ortaklar kalbi, göreceksiniz hattaki ST’leri.
 • Sol Dal Bloğu: ST dalgaları köpek görmüş kedi gibi kabarıktır ön yüzde. V1-V3 derin S’leri sizi yanıltmasın. Sgarbossa adı boş vakitlerinde yememiş içmemiş, kriterler yaratmış. Gizlenmiş ST elevasyonlarını projektör altına almış.
 • Sağ ventrikül küpeliler (pace’liler): Al sana kafa karıştırıcı bir durum daha. Sol dal benzeri, beton tipte çentikler sizi bekliyor. İtalyan delikanlı (Sgarbossa) burda da devrede. Rivayete göre bu kriterleri bulmak için gözlerini kaybetmiş.
 • Pulmoner Emboli: Fazla söze gerek yok, şekil konuşsun kaptanlar.
F1.large
Pulmoner Emboli ve ST Segment Şahlanması

Değerlendirme

Tüm EKG acayipliklerinin koroner kökenli olmadığı bilinmeli, ayırıcı tanıların çokluğu karşısında şaşkınlığa kapılmamalı, Acil Tıp Doktoru varlığının yerli yersiz konsültasyonları önlediği bilinmelidir.
 

Tat

 1. Wang K, Asinger RW, Marriott HJ. ST-segment elevation in conditions other than acute myocardial infarction. N Eng J Med. 2003;349:2128-2135.
 2. American College of Emergency Physicians. Clinical policy: Critical issues in the evaluation and management of adult patients presenting with suspected acute myocardial infarction or unstable angina. Ann Emerg Med. 2000;35:521-525.

 

Dr Çağdaş Can, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Acil Tıp, Elazığ

tumblr_lfp71bKQvK1qd843fo1_500

2 Comments

 1. cardio-lock

  ventrikul anevrizmasoini unutmussun hocam . gecirilmis mi sinrasi koroner rekanalize olmus olsa bile ventrikul anevrizmasi olusmussa st ler eleve kalir. nacisane bir ekleme

 2. dilek yıldırım

  yani bunca şeyi yazdın yazdın yazdın sonrada gelip değerlendirme kısmını Acil Tıp Doktoru varlığının yerli yersiz konsültasyonları önlediği bilinmelidirle kapattın oldu mu şimdi:)?tüm yazdıkların bunun içinmiydii :)neyse ki öküzgözü ve boğazkere şarapları ile durumu kurtarmışsınız tebriklerr

Yorumlara kapalı