Hemşireler İçin Elektrokardiyografi

Hemşireler İçin Elektrokardiyografi

- Bölüm: Kardiyak Aciller
2415
Hemşireler İçin Elektrokardiyografi için yorumlar kapalı

Elektrokardiyografi

‘Güven kontrole engel değildir’

Anadolu

Kutlama

İyi bir EKG’ye kim karşı koyabilir. Krallıklar, imparatorluklar tek bir EKG ile kazanılmıştır. Hatalı kuru şerit klinisyeni yanlış yönlendirecektir ki, bu tat kaçırır. Hemşir ve hemşireler dostlarımız. Acil savaşlarında omuz omuza, ekip olarak savaşılır ve iyi ekip kızgın kumlardan serin sulara atlamamız için şarttır. İncecik dikkat tüm tedavi kararını etkileyebilir ve sonuçları belki de geri dönüşümsüzdür. Hadi ortaklar, olası hatalar üstüne birkaç şekilli cümle yazalım.

  • Genel Bilgiler: EKG nasıl çekilir diye anlatmayacağız burada. Herkesin bildiği açık. Güneş tepede iken kamaşır gözler, baksan da göremezsin. Doğruluk o kadar acı acı ki hata kaçınılmaz mı. Bu maddede vurgulanmak istenen sadece bilinme fikrine çok güvenilip yeterli bilmenin elektrot bölgelerine yansıtılmaması. Bazı sanılanlar pek bildiğimiz için bizden utanır, yüzü kızarır. Bunu atlamayalım dostlarım.
  • Sağ-sol kol: Sağ-sol karışırsa ne mi olur. İyi şeyler olmaz. Şekle baktığımız hasta körpecik 18 yaşında kızımız. Daha önce yükseklerdeki lateralden kalbi tıkanmış (D1-aVL patolojik q). aVR derivasyonu R progresyonu tepeye bakıyor ki ana koroneri mi tıkalı acaba. Koşturun bu hastayı koronere, çağırın katater adamları. Bir dakika yoksa sağ-sol kol yanlış mı. Evet, tamam tamam sustum. İptal tüm organizasyon, herkes yeni bir çağrıya kadar eve.
sağ-sol
Karışan Kollar
 

  • Oturma ve inferior derivasyon: Dimdik oturan hastanın inferior derivasyonları katiyen eleve olmaz. İsterse 1883’ten beri tıkalı olsun damarı, ST segmenti bana mısın demez. Ama uygun açı verip (60 derece) çekerseniz kuru şeritte görürsünüz akla karayı. İnferiorun gerçekleri için EKG’ler hasta dik iken değil, plaj şezlong eğiminde otururken çekilmeli. 
  • Voltaj ayarı: Bu kalibrasyon ayarını kim buldu. Sadece kafa karıştırıyor. Zaten sisli yolda giden aracın ayaklarını kaydırıyor. Normali 5 mm/mV olarak kabul edilmiş. Düşük kalibrasyon küçük dalgaları saklar, mesela p dalgasını. Bir de bakmışınız tüm hastalarınız AV total blok, atriyal fibrilasyon, flutter tanıları ile koronere yatmakta ancak nedense koronerde çekilen ilk EKG tüm sorunları çözmekte. Küçük dalgalar düşük kalibrasyonda gizlenir. Şüphe durumunda 20 mm/mV kalibrasyon ayarı altında p’ler kendini size gösterecektir. Unutulmaması gereken nokta ise bol sayılı kalibrasyonun göğüs derivasyonlarını büyük göstermesi. R progresyon uzantıları birbiri ile hemhal olacak, sık çalılıkların modern sanatına dönüşecek. Otomatik kalibrasyon yapan cihazınız varsa sorun yok ama yoksa ayıkla pirincin taşını. 
kalibrasyon
Uygun Voltaj
 

  • Cep telefonu, titreme (yarı yarıya VF): Hastalar acile şirket sahipleri gibi gelebilir. Dört cep telefonu, bilezik, tespih, askerlik künyesi, köpek tasması ve halhal. Mıknatıs özellikli cisimler hastalarda yalancı veya yarı yarıya VF görüntüsü verir ki bu tüm kliniği heyecana çoşturur. Para sayan Parkinson amcalar da titremekten gerçek dalgalarını size göstermez. Tüm acillere havalimanı dedektörü koymak lazım.
titreme
Titreme veya Cep Telefonu
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

çato9