Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddet

Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddet

- Bölüm: Çözüm Köşesi
1556
1

Şiddeti Önlemek İçin Çözüm Önerileri

Sağlıkta şiddet her geçen gün çoğalarak  artmaktadır. ”Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” mantığı ile hareket edenler elbet bir gün boyunlarını sıkan o yılanı hissedeceklerdir.
Şiddet bir güç gösterisidir. İnsanlar karşılarındakini zayıf gördükleri  için saldırırlar. Hiç görülmüş müdür? cücenin tek başına bir deve saldırdığı. Donkişot bile yel değirmenlerine saldırırken değrimenlerin hareketsiz ve savunmasız olduğunu bildiği için kahraman oldu. Bir devi yenerek şan söhret basamaklarını aşmadı.
Peki hasta yakınları ve hastalar neden şiddete baş vuruyorlar?.
Öncelikle haksızlığı uğradıklarını düşünüyorlar. Sağlık çalışanlarına zorla iş yaptıramayacaklarını biliyorlar, bu yüzden kendileri  ve yakınlarının tatmini için savunmasız sağlık çalışanlarına saldırıyorlar.
Sağlıkta şiddet neden bu kardar arttı:

  • Öncelikle sağlık politikaları şikayet hattı 184; verilmek istenen sağlık çalışanları yaramaz çocuktur. Yaramazlık ederse şikayet et.
  • Medya darp haberlerinde sadece darp edilenin madur olduğunu darp edilenin maduriyetlerini ve cezalarını vermemektedirler.

Buna benzer bir çok sebepler sıralanabilir.
Çözüm Nedir?
En önemli ve öncelik yasal değişikliğin hemen oluşturularak yürütülmesinin kontrol edilmesi gerekir. Özellikle şiddet uygulayana, mutlak hapis cezası, sağlık alma hakkında kısıtlama gibi düzenlemeler getirilmelidir.
Diğer hususlar ise eğitim, güvenlik seviyesinin atrılması, medya ,film ve dizilerle desteklenmelidir.
 
Bu kunu ile düşüncelerinizi aşağıda yorum olarak paylaşabilirsiniz.
 

1 Comment

  1. A) Tek en büyük sorun güvenlik önlemlerinin yetersizliği cılız sıska güvenlik görevlilerinin yerine 2 metre boyunda 100 kilo badyguart tipi adamları yerleştirdiğiniz vakit şiddetin katsayısı anında yerlere düşecektir.

Yorumlara kapalı