Suç Mahallindeki Gizli Geçitler Nasıl Bulunur

Suç Mahallindeki Gizli Geçitler Nasıl Bulunur

- Bölüm: Adli Tıp
1683
Suç Mahallindeki Gizli Geçitler Nasıl Bulunur için yorumlar kapalı

‘Jeoloji ilgi alanım’
Profesör Moriarty

Geçit

Yapılar bilinmezlikleri ile yaşar. Beklenmedik kayboluşlar gizler barındırır. Tam yakalayacakken senden uzaklaşır, öylece kalırsın. Açıklanamazların açıklamasına devam edelim ortaklar.

  • Hareket eden nesneler: Dolap, ayna, kitaplık doğası gereği duran cisimler. Hareket etmeye başladıysa, sen de durma ittir, çek, döndür, fırlat. Karşına her an gizli geçit çıkabilir.
  • Kilimler: İkinci Dünya Savaşı filmlerinde az mı gördük kilim altı saklangaçları.
  • Ses çıkaran duvarlar: Elinle duvarlara vurarak ilerle. Tok sesler bir anda incelmeye mi başladı, sesin kaynağı duvarın gizlemeye çalıştığı oda olmasın.
  • Evin çapı: Kişinin yaşam alanı ile evin büyüklüğü arasında uçurum varsa soru işaretleri vadiden aşağıya düşer. Yapının gözükmeyen kısımlarında gizli odalar konuşur.
  • Bacalar: Bacaları karınca yuvalarına benzetelim, bir ucu havaya diğeri evin içine yönelsin. Her baca göğe ulaşmaz kaptan.
  • Çimin içindeki oluklar: Çimler komşular için, düz ve pürüzsüz olmalı. İki kale maç, mangal, köpeğin koşması. Ama o da ne, hatlanmış, yüksekliği azalmış mı oranın öyle. Sen de git yanına, çömel, elini gezdir üstünde. Bu yazının yazıldığı odadan bile görülüyor kapının kolu.
  • Duman çıkar ve bağır: Eminsin, içeride gizleniyor. Ama sinir oldun, kanıtlayamıyorsun. Gizlenen o kadar yakın ki sana, düşüncelerini duyuyorsun. Odanın içinde ateş yak, evet doğru duydun, etrafı dumana kat. Diğer elinde de su dolu kova olsun, etrafa dökmeye başla ve utanmadan ‘Yanıyor, yanıyor’ diye bağır. İşte karşında gül yüzlün, hem de çok korkmuş.
  • Bekle: Sadece bekle. Al yanına mısır, içinti, taşınabilir ekran. Uzat ayaklarını, bekle. Su ve gıda ihtiyacı olacak seninkinin, bak kafası gözüktü şöminenin arkasından.
  • Odayı başarısızlıkla terket: Bağırarak başarısızlığını itiraf et. Mesela ‘Allah kahretsin, kaçırdık, burası bomboş, ben gidiyorum’ de ve kapıyı hızla kapatıp odadan çıkmış gibi yap ama çıkma. Azıcık dur yerinde, işte yine karşında, gözdeniz olmuş gözleriyle.

priest
Rahip delikleri: Eski yapıların birçoğunda gizli geçit var. Tarihten örnek verelim. Nicholes Qwen adlı şahıs, kendisi aynı zamanda din adamı, rahip deliklerinin yaratıcısı olarak bilinir. Saklanmasını gerektirecek hareketlerde bulunmuş, bir ara büyücülükle suçlanmış, yok olup tekrar gözükmeleri bu haksız adlandırmayı beraberinde getirmiştir. Harvington Salonu, Worcestershire’da uzun süre yaşamış, ölümünden sonra kendi elleriyle yaptığı gizli geçitler bulunmuştur. Halen keşfedilmemiş olanlar var ve bulunmayı beklemekteler.
 
Merdiven
Riggs R. The Sherlock Holmes Handbook. Quirk Books 2009;p44-50.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cat