Entübe Etmek Ya Da Etmemek

Entübe Etmek Ya Da Etmemek

- Bölüm: Güncel, Resusitasyon
5006
Entübe Etmek Ya Da Etmemek için yorumlar kapalı

Entübasyon

‘Biri daha yere düştü, kaybetti’

Queen

  • Bastır ve havalandır, bastır ve havalandır, bastır ve havalandır mı. Yoksa sadece bastır.
  • Büyük paragraflar bulmuştur bu çıkmaz. Bilinçli kurtarıcının yapması gereken bastır-havalandır ancak güncel yaklaşımlar tam olarak desteklemiyor desek bu havalı-bastırışı.
  • Kardiyopulmoner resüsitasyondaki asıl amaç kalbin pompalama görevini yapay kanallara yüklemek, bu kanallar genellikle sağlık çalışanları oluyor.
  • Kern ve şebekesi bir makale yayımladı. En kötü hasta senaryoları seçildi. Tamamen havayolu obstrükte olan hastaların hayata tutunma oranı (sadece bastırış/balon valf maske içerir) ile geleneksel (havalı bastırış/endotrakeal entübasyon içerir) ile karşılaştırıldı. Altı dakikalık kurtarma girişimi sonrası spontan dolaşımı geri dönme oranları açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı.
  • Etki gücü torunlarınıza bile yetecek olan The New England Journal Of Medicine dergisinde yayımlanan makalede sadece kompresyon yapılan 620 hasta ile geleneksel yöntemler ile canlandırılayazan 656 hastanın 30 günlük sağkalımlarını karşılaştıran cümleler görüyoruz. Sadece bastırılan hastaların 8.7% yaşarken, havalı-bastırılan hastaların 7.0% yaşadığı saptanmış. Dostlarım gördüğünüz gibi geleneksel köhnelik hastaları yaşatmak için yeterli değil. Arrest hastanın entübasyonu kutsal kabul edilirken sadece bastırılan hastanın daha uzun yaşamasında tatlı bir ironi var diyebiliriz. 
  • Hastayı entübe etme çabası sırasında saniyeler kaybedilmekte. Havayolunu görmek için kompresyonlar durdurulur, entübasyon girişimi başarısız olursa bu kayıp en az bir kez daha tekrarlanır. Hastaları entübe etmeyin demiyoruz ama etmeseniz bile etkili bastırış ile yaşatabilirsinizin altını çizmek istiyoruz.

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cagdas can

Saplantılar
Come DC. Compression-only CPR. JAMA 2010;304(13):1493-1495.