AcilTıp'ın 2015'i

AcilTıp'ın 2015'i

- Bölüm: Dahili Aciller
1328
AcilTıp'ın 2015'i için yorumlar kapalı

2015

Aralık ayı şeytanın Dünya’ya en yakın olduğu ay. Bu yılın yazılarını hatırlamaya ihtiyacımız var. AcilTıp’ın 2015 derlemesi başlıyor dostlarım.
Not: Maddelerin başlangıcındaki mavi renkteki kelimeler sizi alıntı yapılan yazının içine taşıyacak. 

aydin

Yetişkin Kardiyak Arrest Algoritması AHA 2015: Üretici tavsiyesine göre (başlangıç dozu 120-200 J), eğer bilinmiyorsa en üst değerde.

Yılan Isırığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?: İlginç bir şekilde Crotalus scutulatus, mercan yılanı ve Crotalus mitchelliinin sebep olduğu ısırıklar ciddi yaralanmalara sebep olurken, bu ısırıklarda çok az acı duyulur ya da hiç duyulmaz.

Gebelerde İlaç Kullanımı İçin Gebelik Kategorileri ve İlaçlar: Hiperemezis Gravidorum ve aşırı kusmada verilen ilaçlar neler mi.

cagdas

Karantina: Doktorluk görkemli mecburi hizmet uygulaması ile karşımıza çıkar. Diğer meslek gruplarına niye yok da sana, bana var derken H, mecburi hizmet bölgesine ayak basar.

Everest ve Ultrason: İşte yine morardı dudakları. Şimdi söyleyin bana, yüksek irtifanın pulmoner ödemi mi, yoksa masif tarafından eski pulmoner embolisi mi.

Fil Saldırısına Yaklaşım: Olmaz dememek lazım dostlarım, kim bilebilir, belki de fil saldırısı bekliyor bizi.

Dilek

Geriatrik Aciller: Evinde bütün gün vücudunun şikayetlerini dinleyen teyzeler ve amcalar dayanamayıp bunu acil çalışanlarıyla paylaşmak ister.

Acil Servis Çalışanları ve Enfeksiyon: Engel olmaya çalışan herkes hastanın sözlerinden payına düşeni alacak! -Doktor yok mu?

Sevil

Diyabet ve Hipoglisemi: Unutulmaması gereken hipoglisemiden kaçınmanın tedaviden daha kolay olduğudur.

Çimlere Basmak: Çimenlerin üzerinde, taze kokulu bahçelerde gönlünüzce ve hayalinizdeki gibi gezip dolaşabileceğiniz güzel yaz günleri diliyorum.

Serdar

Adenozin Nasıl Uygulanır: Adenozin uygulanacak hasta monitörize edilmeli, ilaç etkisini gösterirken hastada fenalaşma hissi olacağı söylenmeli ve astımlı hastalarda adenozin kullanılmamalıdır.

2016

AcilTıp, 2016’da size sağlık ve mutluluk diliyor. Yeni yazılarda görüşmek üzere kaptanlar.