Uyuşturucu Kullanan Hastaya Adli Rapor Düzenlenir

Uyuşturucu Kullanan Hastaya Adli Rapor Düzenlenir

- Bölüm: Adli Tıp
1865
Uyuşturucu Kullanan Hastaya Adli Rapor Düzenlenir için yorumlar kapalı

Uyuştur

‘C vitamini yasa dışı olsaydı, onu da kullanırdık’

Trainspotting

Çınlama

Çınlama başlıyor, işaret parmakları ile kulaklarını tıkıyor. Bana mısın demedi. Çınlama bütün çınıyla devam ediyor. Etrafındakiler benzer anlamsız hareketlenmeler içinde Lou Reed dinliyor. Tavana bakıyor, gökyüzünü görüyor. Parmaklarını kulak deliklerinden çıkarıyor, elleri ile yıldızları toplamaya başladı. Yıldızların bazıları sıcak, bazıları soğuk, neden acaba diye düşünürken zaman giderek yavaşlıyor, akreple yelkovanın içinde kalıyor. Kuyuyu gördü. Birden hatırlıyor. İncirleri tavada unutmuştu. Geriye dönüyor ama her dönüşünde geri de onun etrafında dönüyor. Acil servis enjektörü koluna batıyor. Uyandı.
Yirmi iki yaş, erkek hasta, bilinç kaybı ile acil servise getirildi, adli rapor düzenlenmedi: Mahşerin beşli taraması istenir, sonuçları klinisyeni şaşırtmaz. İdrarında uyuşturucu madde saptanan hasta resüsitasyonda yatmakta. Bilinci kendiliğinden açılır. Uyuşturucu kullandığını, satmadığını ve kullanmaya devam edeceğini doktorun kulağına fısıldar. Doktor hasta ilişkisi çemberinde bu iç dökme, giz olarak tarafların hafıza raflarına kaldırılır. Eller sıkışılır, genel durumu iyi olan hasta taburcu edilir.
Kanat Güner
Uyuşturucu satmak kadar kullanmak da suçtur, cezası 2 yıldan 5 yıla dört duvar ziyareti olur. Madde kullanımı ile acil servise başvuran hastalara adli rapor düzenleyelim. Satmıyorum sadece kullanıyorum cümlesi 18 Haziran 2014 tarihli 6545 sayılı torba yasa ile kumdan kale oldu, Ege Denizi’nin mavi sularını gömüldü.

  • ‘Kullanmak suç olmadığı için laboratuvar tetkiklerinde saptanması halinde ihbar edilmeyebilirdi. 18 Haziran 2014 tarihli 6545 sayılı torba yasayla Türk Ceza Yasası’nın 191. maddesi değişti. Yeni düzenlemeyle uyuşturucu madde kullanmak suç kapsamına alındı. Ceza da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis olarak belirlendi. Buna göre kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Uyuşturucu madde kullanmak da artık suç olduğundan, çeşitli testlerde ortaya çıkması durumunda, suç belirtisi kabul edileceği için kişinin ihbar edilmesi gerekir.’

Günce
Yasası TC, et al. Sağlık çalışanının uyuşturucu madde kullanımını bildirmesi hakkında. 6545;18(6):2014.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cago uyus