İntihar mı, Cinayet mi

İntihar mı, Cinayet mi

- Bölüm: Adli Tıp
1372
İntihar mı, Cinayet mi için yorumlar kapalı

Özet: Olay yeri incelemesi ile intihar cinayet ayrımı yapıldı

‘Hiç kimse cevap vermedi’
Mars Yıllıkları

Toplam

Bayan T yaşamadığı evde ölü bulunuyor. Ünlü, başarılı ve zengin olduğu söyleniyor. Şehrin en sükseli mahallesinde yaşayan T’nin neden kendine ait olmayan bu evde öldüğü araştırılıyor, donuk yüzü söyleyecek çok şeyi olduğunu anlatıyor. Tümdengelim tekrar devreye girmeli, kanıtların toplamı konuşamayan dudakları canlandırmalı kaptanlar.

  • Kırık tırnak: Tırnak nedenlerini sunar. Mücadelenin izi olmasın, veya iradenin karşı koyuşu. Belki de tırnağın içinde doku kalıtları var. Önemli olan hücrelerin kime ait olduğu.
  • DNA analizi: DNA senden ayrılmaz. Tüm alışkanlıklarını, aile mirasını, beklentilerini taşır. Farketmeden her yere bırakırsın. Kürdanın ucu, tırnak makası, mermi çekirdeği, perde, sigara izmaritinin filtresi.
  • Kan: Her kırmızı, kumaş deseni değildir. Fenolftalein kanı pembeleştirir, presipitin insan hayvan kanını ayırır. Sirkten kaçan goril mi suçlu.
  • Barut izleri: Özellikle mesafe ölçümü için gerekli. Yakın mesafe atışlarda (0-2 cm) giriş deliği etrafında yanmış ve yanmamış barut artıkları cildi dövme gibi sarar, buna tatuaj denir. Orta mesafe atışlarda (2-15 cm) giriş deliği çevresinde yanık halkası bulunur. İntihar eylemi orta yakın mesafeden yapılır. Uzak atışlarda ise tüfek kullanılır, bunu Ortadoğu’daki Ruslara sormalı.
  • Başkasının evi: İntihar kişiye özeldir, genellikle kendi kendine işlenir ve kişi evini tercih eder. Bayan T sükseli yaşantısının evini bırakıp, yazıda olduğu gibi, şehrin kuzeyindeki evi neden tercih etsin ki.
  • El ve çanta: Belki söylememiş olabiliriz, bayan T’nin baskın eli sağ. Ama olay yerinde garip bir şekilde bu el çantasını sımsıkı tutmuş duruyor. Sağ elini kullananlar sağ el ile tetiği çeker, hem çanta tutan hem de kendini vuran zor bulunur.
  • Psikiyatri: Depresyon öyküsü yok, ünlü olmuş ama uyuşturucuyla işi olmamış, lityum kullanma öyküsü var ama o da küme tipi baş ağrısı için. Kadınlar genellikle intihar etmek istediğinde halihazırda bulunan ilaçlarını kullanır, silahı değil.

Yankı

Çözümler bu noktada bitmeyecek, ek kanıtlar ışık almayan köşelerden masum masum bakacak. Davada neler oldu, ilerleyen yazımızın konusu.
İzler
Wiltshire PE, Hawksworth DL, Webb JA, Edwards KJ. Two sources and two kinds of trace evidence: Enhancing the links between clothing, footwear and crime scene. Forensic Sci Int 2015;254:231-42.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cago