Acil Servislerde Sık Görülen İletişim Sorunları

Acil Servislerde Sık Görülen İletişim Sorunları

- Bölüm: Dahili Aciller
1748
Acil Servislerde Sık Görülen İletişim Sorunları için yorumlar kapalı

Acil Serviste İletişim

‘Bunu asla tartışmayacağım’

Lars Ulrich

Kübik İletişim

İletişim en zoru. Ağrı kesiciler ağrıları keser, bulantı gidericiler bulantıyı söker ama iletişime geldiğimizde elimiz kolumuz bağlanır. Hastanın zihnindeki yanlış istek sizi yönlendirmeye başladığı anda kaybedersiniz. Kısaltma oluşturalım ve kullanalım. Adına da Kabul, Giriş, Süre, Açıklama, Teşekkür (KGSAT) diyelim. KGSAT zorlu iletişimleri eritecek. Nasıl mı. Sizi (Kabul) ediyorum ve adınızla sesleniyorum, benim adım Doktor ve hasta bakarım (Giriş), tedaviniz yaklaşık şu kadar sürecek (Süre), mevcut bulgularınız bu hastalığı ifade ederken şu bulgular bizi bundan uzaklaştırıyor (Açıklama), ve son olarak canınızı bana emanet ettiğiniz için teşekkür ederim (Teşekkür). Artık hastanın işi zor. Yine de aciltıp.com olarak durumları topladık ve Merkezefendi ile Manisa Devlet Hastanesinin ortalamasını aldık.

  • Cerrahımı isterim: Seni değil cerrahımı görmeye geldim, ara lüften. Neden, öyle mi olduk şimdi, sen aramazsan ben ararım, bak telefonu bile var bende. Doktor: Cerrahınız ile oluşturduğunuz ilişkiye saygı duyuyorum ancak mevcut bulgularınız ile ameliyatcınıza gerek olmadığını düşünüyorum ama ben yine de aradım (gerçekten telefonla konuştun) ve görüşlerinin benimkilerle aynı olduğunu öğrendim. En iyisini ise sona sakladım, yarın sizi poliklinikte bekliyor.
  • MRsız adımımı atmam acilden: İki gündür bel ağrım var, beni öldürüyor. Tüm oklar MR’ı gösteriyor. Bak istek kağıdı orada, göndersene beni tüpün içine. Doktor: Ağrının her tipi kötüdür ancak aldığım öykü ve yaptığım muayene görüntülemeye ihtiyacınız olmadığını söylüyor. Ağrınızı ise hemen kesiyorum ve unutmadan eklemek istiyorum, MR’a girme fobiniz varsa size sakinleştiriciyi kendi ellerimle yapıcam.
  • Hemen şimdi bademciklerimi çekip çıkarın: Boğazım çok kötü, artık onları istemiyorum. Neleri mi, bademciklerimi tabii ki. Alın onları. Doktor: Sürekli boğaz ağrısı ile yaşamak zor olmalı. Boğazınız tedavi istiyor, bu doğru ve elimizde harika ilaçlar var. Ne yazık ki acil konsültasyon sistemi böyle işlemiyor. İyi haber ise kulak burun boğazcınız ile şimdi görüştüm ve en yakın zamanda bademciklerinizi görmek, onları yerinden çıkarıp Neptün’e giden ilk uzay gemisinin kargo bölümüne vermek için sabırsızlandığını söyledi.
  • Ağrım var ve sen hala bana taburcusun diyorsun: Ağrı kesici yaptığını biliyorum ama geçmedi tam olarak. Öyle bir şey ver ki bana, böyle soluğum gider gibi olsun, bilincim kaybolsun. Doktor: Böbrek ağrısı fecidir, bilirim. Ananem ve kedim yıllardır çekiyor bu hastalığı. Korkarım sizi yoğun bakıma yatırıp entübe etmeden tüm ağrınızı yok etmem mümkün değil. En şiddetli ağrınıza 10 puan verirsek ve tedavi sonrası bu puanın 5 ve altına düştüğünü sezersek hedefimize ulaştık demektir. Merak etmeyin, reçete de yazıcam.

Direnç

Tarihten kesitler verildi ama taze senaryolar çınlamaya devam edecek. Yöntemlerinizi geliştirin ve akarsular yanınızda aksın, köprünün altına doğru.
İleten
Ricardo Martinez, MD. Chief Medical Officer, North Highland Worldwide ve Merkezefendi-Manisa Devlet Hastanesi Fasikülleri
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cago iletisim