Acil Servislerde Sık Görülen İletişim Sorunları

Acil Serviste İletişim

‘Bunu asla tartışmayacağım’

Lars Ulrich

Kübik İletişim

İletişim en zoru. Ağrı kesiciler ağrıları keser, bulantı gidericiler bulantıyı söker ama iletişime geldiğimizde elimiz kolumuz bağlanır. Hastanın zihnindeki yanlış istek sizi yönlendirmeye başladığı anda kaybedersiniz. Kısaltma oluşturalım ve kullanalım. Adına da Kabul, Giriş, Süre, Açıklama, Teşekkür (KGSAT) diyelim. KGSAT zorlu iletişimleri eritecek. Nasıl mı. Sizi (Kabul) ediyorum ve adınızla sesleniyorum, benim adım Doktor ve hasta bakarım (Giriş), tedaviniz yaklaşık şu kadar sürecek (Süre), mevcut bulgularınız bu hastalığı ifade ederken şu bulgular bizi bundan uzaklaştırıyor (Açıklama), ve son olarak canınızı bana emanet ettiğiniz için teşekkür ederim (Teşekkür). Artık hastanın işi zor. Yine de aciltıp.com olarak durumları topladık ve Merkezefendi ile Manisa Devlet Hastanesinin ortalamasını aldık.

Direnç

Tarihten kesitler verildi ama taze senaryolar çınlamaya devam edecek. Yöntemlerinizi geliştirin ve akarsular yanınızda aksın, köprünün altına doğru.
İleten
Ricardo Martinez, MD. Chief Medical Officer, North Highland Worldwide ve Merkezefendi-Manisa Devlet Hastanesi Fasikülleri
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

 

Exit mobile version