Diyabet ve Çocuk

Diyabet ve Çocuk

- Bölüm: Çocuk Hastalıkları
1401
Diyabet ve Çocuk için yorumlar kapalı

Çocukluk Çağında Diyabet

Merhabalar
Okullar açıldı. Güzel bir eğitim ve öğretim yılı diliyorum. Okullarda diyabetli çocuklarımız var ve onlar için yapabileceklerimizi tekrar gözden geçirmek istedim.
Sağlıklı beslenme kuralları neydi. Hatırlayacak olursak, evde sabah saat 7 ile 8 arası kahvaltı yapmak, ara öğün olarak saat 10’u seçmek, öğle yemeği sonrası ikinci ara öğün saatini 15 olarak belirlemek, akşam yemeği sonrası ise gece bizi bekleyen ara öğünü yemek. Diyabetli çocuklarımızın okullarında düzenli ve kontrollü gıda tükettiğini bilmek sadece öğretmenlere değil, onu tanıyanlara da düşmekte.
Geçtiğimiz öğrenim döneminde yeğenim, okulda arkadaşının top oynarken soğuk soğuk terlediğini, titrediğini, solgun bir görüntüsü olduğunu anlattı. Tüm arkadaşları panikle yanına gidip ne olduğunu anlamaya çalışmışlar. Arkadaşının cebinde diyabet kimlik kartı ve kesmeşeker varmış. İki kesmeşeker yeme sonrası durumunun düzeldiğini görmüşler. Yaptıkları doğruydu ve bunları bilinçli yapmaları beni çok mutlu etti. Ben bunun düşük şeker (hipoglisemi) olduğunu ve arkadaşının bu durumda iç organlarının, özellikle beynin, zararlı yönde etkilenebileceğini anlattım. Bir daha böyle bir durumu yaşamaması için ara öğün saatlerini atlamaması ve hareketli oyunlardan önce şekerini ölçmesini önerdim. Bu bilgileri de arkadaşlarıyla paylaşmasını rica ettim.
Tebrikler sevgili diyabetli çocuğumuz ve sevgili yeğenim.
 

Sevil Sözbir, Diyabet Hemşireliği, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Manisa

Sevil