Kounis sendromu nedir?

Kounis sendromu nedir?

- Bölüm: Kardiyak Aciller, Toksikoloji
463
0
@AYDIN SARIHAN

Kounis sendromu

Böcek sokmaları, ilaçlar, çeşitli çevresel maruziyetler,  zehirlenmeler, lateks alerjisi ve birçok allerjik durum sonrası gelişen hipersensivite reaksiyonlarının sorumlu olduğu akut koroner sendromlara Kounis sendromu denmektedir. Bu nedenle anaflaktik reaksiyonlar sonucu göğüs ağrısı ve senkop hikayesi olanlardan mutlaka EKG ve kardiyak enzim takibine alınmalıdır(1,2).

Koninus sendromu yine hipersensivite ve allerjik reaksiyonlar sonrası gelişebilen  mortalite ve morbiditeden en öne gelen nedenidir. Kounis sendromu bu hastalarda bulantı, kusma, terleme gibi klasik semptomların yanında bazen farklı klinik şekilde de kendini gösterebilir. Bu nedenle hastaların %4-6’sı doğru teşhis konulamadan acil servislerden taburcu edilebilmektedir(3).

Kaynaklar

  1. Memon S, Chhabra L, Masrur S, Parker MW. Allergic acute coronary syndrome (Kounis syndrome). Proceedings (Baylor University Medical Center). 2015;28(3):358-362.
  2. Kounis NG. Kounis syndrome (allergic angina and allergic myocardial infarction): a natural paradigm? Int J Cardiol 2006; 110: 7-14.
  3. Collinson PO, Premachandram S, Hashemi K. Prospective audit of incidence of prognostically important myocardial damage in patients discharged from emergency department. BMJ 2000; 320: 1702-5.

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.