Acil Tıp Sherlock Holmes gibi

Acil Tıp Sherlock Holmes gibi

- Bölüm: Güncel, Kardiyak Aciller
572
0

Ters U Dalgası

‘Seçmeli dersler başlıyor’

5. Sınıf

Bükük Dudaklı Adam (The Man With The Twisted Lip/1891) 
Bay D aylardır kayıp ve eşi onu arıyor. Watson’dan yardım istiyor. Son görüldüğü yer olan Ah Sing adlı OpiatBar’a gidiliyor. Üç arayan oluştu, Bay D’nin eşi, Watson ve Holmes. Üst katta olduğu söylenilen adamı bulmak için merdivenler çıkılıyor ve odanın içine giriliyor. Pencerenin kırık olduğu görülüyor. Cam parçalarının yanında dilenci kılıklı saçı sakalı birbirine karışmış adam oturuyor. Adamın elbisesi kan lekeleri ile dolu. Holmes kırık cam boyunca aşağıya bakıyor ve Bay D’nin elbiselerini görüyor. Giysiler Times nehrinin üstünde ilerliyor. Aylar süren aramalar var hikayede. Bay D’den haber alınamıyor.
Dilenci kılıklı saçı sakalı birbirine karışmış adamın kimliği tespit edilemiyor, öyle garip bir yapı var karşımızda. Bulunamayan ceset ve açıklanamayan kimlik Holmes’un aklına ikisinin de aynı kişi olabileceği gerçeğini getiriyor. Adam berbere götürülüyor, esaslı bir temizleniyor ve karşılarına aranan kişi, yani Bay D çıkıyor.
 T Dalgasının Sonuna Gizlenmiş Ters U Dalgası (Bükük Dudaklı Adam) Gibi

  • Tıkalı koronerin en erken bulgusu kabul edilmeli.
  • Ana koronerin trombüs ile istilası sol ventrikül kasılma kusuru ile sonlanır, U dalgası acayipleşir, ters döner.
  • Bu bulgu çoğunlukla lateral derivasyonlarda görsellenir (I, aVL, V5-6).
  • Kardiyomiyopati, hipertroidi, kapak kusurları, konjenital kalp hastalıkları ve hipertansiyon ayırıcı tanıda akılda parlamalı.

– Aradığın bazen zaten karşındadır. Kimliği belirsiz suçlu, kayıp adamı tamamlarken, tipik göğüs ağrısı da ters U dalgası içinde erir kalır.

Gibi
Pérez Riera AR, Ferreira C, Filho CF, Ferreira M, Meneghini A, Uchida AH, Schapachnik E, Dubner S, Zhang L. The enigmatic sixth wave of the electrocardiogram: the U wave. Cardiol J 2008;15:408-21.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa


 

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.