Ejderha Saldırısına Yaklaşım

Ejderha Saldırısına Yaklaşım

- Bölüm: Hastane Öncesi Tıp
1691
Ejderha Saldırısına Yaklaşım için yorumlar kapalı

Özet: Efsane şimdiki zaman ile harmanlandı, geriye kalanlar yazının dışında bırakıldı.

‘Dağın yamaçlarındaki sayısız kaynaktan’
Eduardo Galeano

Grendel

Öyle bir bilinmeyen ki farklı kültürlerde ortak. Görünmez odaklardan kaynak alıyor ama aynı çemberde kesişiyor. Batı toplumunda kötünün hizmetkarı iken doğuda bilgeliğin ışığından besleniyor. Karşımızda kültürlerin ejderhası var dostlarım.
Şölen
– İşte kurtarıcılarımız geldi.
Tüm kadehler parlak alevler ile aydınlatılmış handa yükselir.
– Bizi kurtarmak için denizleri aşan bu cesur savaşçılar. Sizin varlığınız sadece cesaretimizi değil şenliğimizin şarkılarını da arttırıyor.
Salon bir anda sessizleşir. Sadece yanan odunların çıtırtısı kalır.
– Bizi bu iblisten kurtar savaşçı. Gecelerimizi kan çanağına çeviren bu şeytandan. Eğlenmemize izin vermiyor, bizim çoşkumuz onun zehri. Kahkahalarımızı hedef alıyor. Ama bu gece, evet bu gece sonun başlangıcını yaşayacak.
Tüm kalabalık ayakta, bazıları masanın üstüne çıkıyor. Çığlıklar, bağırışlar, inlemeler etrafa yayılıyor. Görülmemiş eğlence, meydan okurcasına.
B: Peki anlatın bana, ne yaptı size bu, bu, neydi adı. Grendel, evet. Hangi acıları tattırdı.
Yazı: Komodo ejderleri konumuz, ağırlığınca antik kertenkele. Mekanik zararları yanında zehir içeren salgıları var.
B: Salgısı yıkım getiriyor. Milyonların çığlığı gizlenmiş içine. Göz göze geldiğinde taşa çeviriyor. Derin uyku ama kara rüyaları var.
Yazı: Ejderhanın tükürüğünde yaşayan bakteri sepsis nedeni. Bilindiği gibi yolun sonunda çoklu organ yetmezliği var.
B: Hayır, yarım konuşuyorsunuz, bana kulak verin. Sadece salgısındaki işbirlikçi ile değil kendi ürettiği zehir de ölüm nedeni, geçen baharda olanları hatırlayın. Tüm çocukları birer birer aldı.
Yazı: Avı için özelleştirdiği zehrini cömertçe harcıyor. Kana karışan salgıları durmayan kanamaların ve kardiyovasküler çöküşün kanıtı.
B: Kör adam öne çıkar. Arkasında yanan alevler yüzünü gölgeler. Bu gözler neler gördü. Ejderha tarafından ısırılanlar, şanslı olanlardan bahsediyorum, ne kadar uzaklaşabildiler ki. Derin bir kendinden geçme, yerin yedi metre dibine.
Yazı: Zehirin vücuda 0.1 mg/kg kabulü hipotansiyon nedeni, 0.4 mg/kg ise hipotansif şok ile sonuçlanır, bu kesin.
B: O zaman beni dinleyin savaşçılar. Yüzü tanınmaz halde olan kadın kısık ve çırtlak sesi ile ekler. Şu yüzümün haline bakın, ne oldu bana, kim bilebilirdi ki ejderhanın ısırığı yüz yumruları ile sonuçlanır, tıkalı soluk ile hayatta kalınabilir mi.
Yazı: Anafilaktoid reaksiyon beklenenler içinde. Uvula, dudak, dil, küçük dil. Hepsi Çin’i açlıktan kurtaran patatesler gibi.
B: Unuttunuz, unuttunuz. Daha nelerin öldüğünü hemen mi unuttunuz. Yoksa bu cesur savaşçılara ejderhanın mağarasına gitmeleri için nedensiz umut mu verdiniz. İdrarsızları hatırlayın, giderek küçülenleri, vücutları eriyenleri, çıldırarak ormana kaçanları.
Yazı: Renal yetmezliğe hazırlıklı olun diyor. Serum süzme belirteçleri periyodik aralıkla takipte olmalı, diyaliz nedenleri içinde ejderha ısırığı da var.

Patika

Gecenin içinden öfke sesleri gelir. Ejderha, şöleni ve çoşkusunu hisseder. Kin ve kıskançlık damarlarını doldurur. Hangi cürret beni sinirlendirmeyi göze alır der ve devasal kanatlar hedefine doğru çarpar.
 

devam edecek

Smaug
Borek HA, Charlton NP. How not to train your dragon: a case of a Komodo dragon bite. Wilderness Environ Med 2015;26:196-9.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

ça