İğne Belirleyici İle Yabancı Cisim Çıkarılması

İğne Belirleyici İle Yabancı Cisim Çıkarılması

- Bölüm: Cerrahi Aciller
3295
2
@AYDIN SARIHAN

İğne Ucu Belirleyici Nasıl Kullanılır?

Vücuda saplanan yabancı cisimlerin lokalizasyonu çok önemlidir. İyi lokalize edilemeyen cisimleri çıkarılması ek görüntüleme olanakları olmadığı zaman gereksiz zaman kaybına ve yara yerinin gereğinden fazla büyümesine yol açabilir.

 
 
igne-yabanci-cisim xray
 
Radyoopak yabancı cisimler radyoopak iğneler yardımı ile yerleri belirlenip acil serviste kolayca çıkarılabilir. Eğer yabancı cisim manyetik özellikte ise güçlendirilmiş mıknatıslar yardımı ile bu işlem daha kolay gerçekleştirilebilinir(1). Yabancı cismin giriş deliği ve tahmini yerini belirlemek için 3 adet belirleyici materyale ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer yumuşak dokuda ki yabancı cisim iğne benzeri bir madde ise kendisi referans olarak alınıp başka iki belirleyici materyal ile lokalizasyon sağlanabilir. Daha sonra 2 yönlü direk grafi çekilerek lokalizasyon yapılır.
Kullanılacak iğneler için lokal anestezi verilen iğne uçları kullanılabilir Lokal anestezi yapılan yerde  bırakılarak hastanın daha az ağrı duyması sağlanır. Yine lokalizasyon için kullanılan iğnelerin boyutları farkı olursa lokalizasyon daha kolay olur. İğneler  birbirlerine 90’lik açıyla yerleştirilmelidir.
igne-yabanci-cisimigne-yabanci-cisim-grafi
 
İnsizyon: yabancı cisme en yakın iğne hattı boyunca veya iğnelerin arasından yapılabilir. Tendon veya diğer yapılar yabancı cisme ulaşmayı engelleyebilir insizyon yapılırken bu gibi yapılara dikkat edilmelidir.

                                Uz. Dr. Aydın SARIHAN , Medipol Üniversite Hastanesi, İstanbul

Yayın tarihi; 23/08/2013

 1. Revizyon; 01/05/2018

 

Referanslar:

 1. Sarihan, Aydin. “Soft tissue foreign body removal with magnet in ED settings.” The American journal of emergency medicine 32.8 (2014): 952-e3.
 2. Elsayed, Hany H., et al. “A magnet built on bronchoscopic suction for extraction of tracheobronchial headscarf pins: a novel technique and review of a tertiary centre experience.” Interactive cardiovascular and thoracic surgery 22.5 (2016): 531-536.
 3. Møller, Sidsel, and Per Rasmussen. “Fjernelse af metalfremmedlegeme med magnet.” Ugeskr Læger 177 (2015): V12140658.
 4. Bolatkale, Mustafa, et al. “The removal of shrapnel from deep tissue with a magnet: a novel approach.” The American Journal of Emergency Medicine 35.1 (2017): 194-e5.

2 Comments

 1. elinize saglik lakin hocam olta iğnelerinde bu işler nasil olur farklibir boyutu varmidir

  1. aciltipuzmanlari

   Olta iğnesi içerde kırılarak kaldıysa ve yönü belirlenemiyorsa işe yarayabilir.

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.