Kokteyl Konuşmaları

Kokteyl Konuşmaları

- Bölüm: Kardiyak Aciller
1996
Kokteyl Konuşmaları için yorumlar kapalı

 
Özet: Dr.L ile N’nin elektrokardiyografi destekli, hastane kökenli pnömoni zemininde sepsis çözümlü konuşmaları altı madde ile cümlelendirilecek.

‘Hesaplı, dilsel kabahatler’
Aldous Huxley, KADİM FELSEFE

  • N: Beni kırmayarak davetime katılmanız büyük incelik Dr.L.
  • Dr.L: Davetiniz beni şaşırttı Bayan N. Kocanıza kalp pili takıldığını duydum, üzüldüğümü söylemeliyim. Yıllardan beri iyi arkadaşız.
  • N: Açık konuşcam Dr.L. Hastaneden çıktığından beri kocam hasta, hatta daha hasta. Dokunmakla sıcak, nefesi dar, idrar bile çıkarmıyor. Bilinci de gidip geliyor. Bazen bana ‘Sen kimsin, yanımda ne işin var’ diyor. Kalbine bildiğiniz gibi motor takıldı, ne oldu ise ondan sonra oldu. Doktorlar pace mi ne diyor. İşte bakın EKG’si.

pace

  • Dr.L: Eliniz titriyor Bayan N, net göremiyorum. Bu EKG’nin sahibi, doğru hatırlıyorsam, 42 saat önce taburcu edildi. Nefesi dar, vücudu sıcak, bilinci bozuk ve idrarı az diyorsunuz. Tüm bunlara dense dense hastane kökenli pnömoni zemininde sepsis denir. Sorun kalp değil Bayan N. Hem EKG’yi incelediğimizde AV ardışık pace vurularının (siyah) düzenli olduğunu, atriyal vuruların düşük voltajları sebebiyle sezilemediğini, QRS/ST segmentlerinin ise diskordans oluşturduğunu (sarı) görüyoruz. Bu durum sanki ST elevasyonu varmış hissi yaratıyor ama değil, beklenen yükselmeler bunlar.
  • N: Ne yapmalıyım, yardım edin Dr.L.
  • Dr.L: 112’yi arayın ve verilecek tedaviye hazır olun. Damar içi antibiyotik, hidrasyon, entübasyon hazırlığı ve yoğun bakıma hızlı taşınma. Bana da ambulansı beklerken bir kokteyl daha verin.

 
Pil
Tayebjee MH, Joy ER, Sandoe JA. Can implantable cardiac electronic device infections be defined as ‘early’ or ‘late’ based on the cause of infection? J Med Microbiol 2013;62:1215-9.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cat