Karantina

Karantina

- Bölüm: Hastane Öncesi Tıp
1297
Karantina için yorumlar kapalı

Lyme Hastalığı

‘Yemekten önce çimleri biçer misin’
Chuck Palahniuk, DÖVÜŞ KULÜBÜ 2
Özet: Tümevarım klinik tanıya ulaştırır
Sınır
İstemeden veya isteyerek. Ne durumda olursan ol, sen değil ben derim. Ben veririm sen alırsın, böyle gidersin derse devlet, dedi bile. Doktorluk görkemli mecburi hizmet uygulaması ile karşımıza çıkar. Diğer meslek gruplarına niye yok da sana, bana var derken H, mecburi hizmet bölgesine ayak basar. Zorla kabulleniş tüm hücrelerine yayılırken karantina altına alınmış kasabanın neresinde çalışacağınışünür.
– Merhaba hoşgeldin, neydi adın, ha, evet tamam, Dr.H, son 4 ay içinde kasabamıza ilk ayak basansın, bildiğin gibi sorun çözümleninceye kadar sen de burada kalacaksın. Karantina altına alındı, evet, doğru. Neden mi, biz de bilmiyoruz. Hastalık, salgın olduğunu düşündüğümüz herkesin üstünde. Tüm evleri gez, koruyucu maskeni takmayı unutma, araştır bakalım. Unutmadan söyliyim, kurtuluş senin elinde H.
Atreideslerin evi: En köklü ev ile araştırmalarına başlar. Evdeki yüzler gülmez çünkü tek taraflı fasiyal sinir paralizisi kontrolü ele geçirmiştir.
Hagalların evi: Bu ev güçlü tohumları ile tanınır. Bolluk, bereket, lezzet deyince akla gelir. Vücutlarında yeni çıkan içi içe geçmiş kızarık halkalardan rahatsızlar.
Ordosların evi: Bu evde at insandan değerlidir. Hızlı atları ile toplumda saygın yer elde ettiler. Yeni başlayan eklem ağrıları sebebiyle atlar ahırda kilo almaya devam eder.
Taligarilerin evi: Uyumsuz, kavgacı yapıları zamanında aileye çok zarar verdi. Ev içindeki herkes çift kale maç yapmış gibi kaslarını oğuşturmaktadır.
Starkların evi: Kasabanın kuzeyinde ayrı yaşarlar. Bugüne kadar aile dışındakilerle cümle kurdukları görülmedi. Babalarındaki bilinç bozukluğu aileyi daha içe kapanık yapar.
country doctor
Uruk-hailerin evi: En iyi dövüşenler karşınızda. Çıplak elleriyle sadece insanlara değil, ayılara bile kafa tutabilirler. Gel gör ki her iki el parmak uçlarındaki iğne batma hissi uçan kuştan korkma nedenleri oldu.
Elveslerin evi: Bitki bilimci olarak tanınmaktalar. İyileştirme konusunda kasabanın eski doktoru ile yarışırlardı. Kendi çağrelerini bulamadılar. Neye mi dostlarım, iki adım atsalar nefese tıkanmaktalar.
Balrogların evi: Işık hastalıkları var, karanlıkta yaşarlar. Etraflarını görmedikleri için değil, nedensiz baygınlıkları kemiklerini porselen gibi kırmakta.
Targaryenlerin evi: Halen ejderhaların yaşadığını düşünen, kasabanın en kabilemsi ailesi. Omurilik soğanlarının tümü acımakta, kollardan bacaklara yayılan ağrı ile yaşıyorlar. Gece gram uyku yok. Ejderhaya yeterince koyun vermedikleri için bunlar oluyor dediler doktora.
Hyborianların evi: Kılıç ustaları. Dedelerinin dedeleri ile gururlanırlar, özellikle iki dere savaşında gösterdikleri başarı ile. Şimdi mi, şimdi ise elleri kılıç bile tutamamakta, dizlerinin arkasındaki yumrular hareketlerini yavaşlatmakta.
Renkler
Lyme hastalığı ile karşı karşıyayız dostlarım. Evlerdeki semptomları tek tek sıralayalım: Fasiyal paralizi, eritema migrans, artrit, miyalji, ensefalomiyelit, nöropati, nefes darlığı, total AV blok, spinal kord inflamasyonu ve Baker kisti.
– Ev ev gezen H tanıya ulaşmakta zorlanmıyor. Her evin bir semptomu, tabloya atılan fırça darbeleri gibi, hastalığın resmini çiziyor. Mecburi hizmeti tüm ihtişamı ile süren H, en azından aylık memleket ziyaret şansını, bileğinin hakkı ile kazanıyor.
Hat
Hizmet yükümlüğü öylesine baskın ki karantina bile engelleyemez devlete karşı sorumlulukarı. Mecburi hizmete başlayacak meslektaşlarımıza aciltıp.com olarak çözüm dolu çalışma saatleri dileriz.
Zemin
1) Forrester JD, Vakkalanka JP, Holstege CP, Mead PS. Lyme Disease: What the Wilderness Provider Needs to Know. Wilderness Environ Med. 2015 Jun 30. pii: S1080-6032(15)00205-7. doi: 10.1016/j.wem.2015.05.001. [Epub ahead of print]
2) Prochnau D, Kühnert H, Heyne JP, Figulla HR, Surber R. Cardiac magnetic resonance imaging as a tool to link cardiac conduction disease to myocarditis with minimal left ventricular impairment. J Electrocardiol. 2012 Mar;45(2):161-3.

 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

c2 lyme