Orta Kıdem Acil Tıp Asistanı ve Hataları-2

Orta Kıdem Acil Tıp Asistanı ve Hataları-2

- Bölüm: Dahili Aciller
1347
Orta Kıdem Acil Tıp Asistanı ve Hataları-2 için yorumlar kapalı

Orta Kıdemden Hatalar

‘Geleneksel sintizayzır müziği’

Venetian Snares

Ustalara Saygı

Olası hatalarım kıdemlilerim tarafından önlendi, maddelerin sonlarında adları verildi. Hepsine teşekkür ederim.

  • Hemodiyaliz gerekleri için renal fonksiyonlar beklenir: Bazı durumlarda gereksiz yere renal fonksiyonlar beklenir. Lityum, teofilin, metformin, salisilat, valporik asit ve toksik alkol intoksikasyonları renal fonksiyondan bağımsız diyaliz ister (Erhan Dedeoğlu).
  • Perikardiyal efüzyon görülmeyebilir: Posterior perikard görsele alınmaz, epikardiyal yağ dokusuna efüzyon denilir, perikard plevra ile karıştırılır. Birçok pencere gerek (Başak Bayram).
  • Kalkaneuslar, kalkaneuslar: Boehler açısı yalan söylemez. AP, lateral ve aksiyal görseller ile kemik taranmalı. Bu kemik güçlü, kırıldı mı ek yaralanmalar akla gelmeli, spinal mesela (Necip Kahraman).
  • Açık kitap kırıkları sarmalanmaz: Yüksek mortalite karşında. İntravenöz sıvılar, kanlar ve pelvik stabilizasyon gerek. Kalçayı pürüzsüz, kırışıksız çarşafla çepeçevre sar. Pürüzlü, kırışık olanlar bası yarası yapmakta, tercih etme. Kontrol filmler redüksiyon takibi için. Vital bulgular normal bile olsa sıvı resüsitasyonunun peşini bırakma (Özgür Dikme).
  • QRS ve antidepresan: Milisaniyeler bizi yaşatan. Trisiklik zehirlenmesinde QRS> 100 msn ise akla bikarbonat gelmeli. İntravenöz 50 mEq, gerekirse tekrarlanabilir. Hedef pH 7.45-7.55 (Huriye Akay).

resusitation

  • Astımda ventilatör: Noninvaziv ventilasyonun doğruydu, ta ki üçlü oluşuncaya kadar: GKS< 11, pH< 7.25, solunum sayısı> 30. Şu andan itibaren invaziv olman gerek (Özlem Akıncı).
  • Steroid baskılar: Efendi William Osler’e steroid için teşekkür ederiz ve ekleriz. Yan etkilerini neden söylemedin. Steroidin> 5 gün 20 mg kullanılması bile hipotalamus-hipofiz-adrenal aksı baskılar. Bu hastalar halsizlik, bulantı, kusma, artralji ve sersemlik hissi ile acile gelir. Aynı viral semptomlara benzemiyor mu (Önder Limon).
  • Tüberküloz atlanır: Hep akciğerin üst loblarında olmuyor işte, %20 hastada kaviter tek lezyon, %10 hastada multipl makronodüler infiltrasyon, %10 hastada ise izole plevral efüzyon. Yüksek riskli hastalara PA-Akciğer yetmiyor, toraks tomografisi ve PPD testi gerekiyor (Aytül Ataç).
  • Organik psikoz: Psikiyatrik yakınmalarda ilk önce organik nedenler dışlanmalı. Akut psikozlu, 45 yaşında bayan hastan var, Hashimoto hastalığı yıllardır en yakın arkadaşı. Psikiyatri konsültasyonu mu istedin, antipsikotik için. İşe yaramaz. TG Ab antikoru BOS’ta birikir, Hashimoto ensefalopatisi yapar, psikoz semptomlanır. Steroid BOS’ta biriken antikoru yatıştırır. Psikoz antipsikotiksiz tedavi edilir (Berrin Şukla).
  • Gebelerde travma: Üçüncü trimesterinde gebe, ılımlı batın travması ile. Vajinal kanaması, uterusta kasılması veya ağrısı yok. Batın USG, kontrol hemoglobin değeri normal. Anne adayı çocuk odasının rengini seçmek için gitmek istiyor. İzin verme. Üçüncü trimesterde minör travma bile 4 saat fetal monitörizasyonu hak eder. Anne çocuk sonra alışverişe giderler (Aslı Aydınoğlu).  

Kentler
Vincent J. Markovchick, et al. Emergency Medicine Secrets. Fifth Edition. Elsevier.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cago resident