Döküntülü hastalıklar

Döküntülü hastalıklar

- Bölüm: Dahili Aciller, Güncel
2237
0
@AYDIN SARIHAN

Döküntüye neden olan hastalıklar nelerdir?

 Döküntü;cildinizin dokusundaki veya rengindeki gözle görülür bir değişimdir. Cildiniz pürüzlü, engebeli, kaşıntılı veya tahriş olmuş olabilir. Döküntüler için sayısız neden vardır: allerjik maddeler, ilaçlar, kozmetik malzemeler, immunsistem hastalıkları, suçiçeği, mantar enfeksiynları, deri enfaksiyonları, parazitler vebenzeri bir çok hastalık döküntüye sebep olabilir. Döküntüye yol açan en sık hastalık ve etkenler aşağıda sıralanmıştır.

Kontakt dermatit

 

     

Genellikle ellerde ve kollarda bulunur, yanıklara benzeyebilir, cilt kırmızı, pullu veya ıslak kaşıntılıdır.

Zona hastalığı (Herpes zooster)


     

Omurga ve gövde etrafında saran sinir dermatom sınırını geçmeyen döküntülü kırmızı deriden kabarık lekeler vardır içerisı sıvı kabarcıklar olabilir, çok kaşıntılıdır. Yüz ve kulaklarda çıkabilir.
 

Suçiçeği (Varisella zooster)


       

Çocuklarda en sık 5-10 yaşlarında görülür. Vücudun her tarafında içi sıvı dolu kabarık kaşıntılı lezyonlar yapar. enfeksiyon sinir hücrelerinde gizli kalarak yetişkinlerde zona hastalığı olarak ortaya çıkabilir.
 

El, Ayak ve Ağız Hastalığı (Coxsackie virus döküntüsü)


       

Coxsackie A virüs ve enterovirus 71 virusunun sebep olduğu bebek ve 5 yaşın altındaki çocukları etkileyen el,ayak ve ağızda kırmızı kabarık ağrılı döküntülü lezyonlardır.

Kawasaki Hastalığı 


     

Mukokutanöz lenf nodu sendromu olarak da bilinen Kawasaki hastalığı, vücudun her yerindeki kan damarlarını etkileyen bir hastalıktır. Genellikle 5 yaşın altındaki çocukları etkiler, kırmızı, şişmiş dil (çilek dili) kırmızı göz lezyonları oluşturur.

Beşinci Hastalık (Eritema infeksiyosum)

 

       

Parvovirüs B19 virusu sebep olduğu çocukluk çağı hastalığıdır.. Baş ağrısı, yorgunluk, düşük ateş, boğaz ağrısı ve bulantı olur. Kızarık döküntüler, önce yanaklarda ortaya çıkar(tokatlanmış yanak sendromu), sonra kollar, bacaklar ve gövde de oluşur. Enfekte bireylerin çoğu bulgu vermez

Kızıl

 

       

Kızıl özellikle 3-7 yaş aralığındaki çocuklarda görülen streptokoksikik boğaz enfeksiyonunda görülür. Dilin çilek gibi kızarması ve dilin üstünde beyazlık oluşur. Vücudun diğer yerlerinde yüz, koltuk altları ve kasık bölgesinde kırmızı lekeler oluşur.

Enfeksiyöz mononükleoz

 


 Amoksisilin rash    

 
Ateş, boğaz ağrısı, yaygın lenfadenitle seyreden enfeksiyöz mononükleoz hastalığına neden olur. Ancak  ampisilin veya amoksisilin ile tedavi sonrası ortaya belirtiler ortaya çıkabilir.
 
 

Döküntülü mantar enfeksiyonları


     

Mantar enfeksiyonları tutulan bölgelere özgü renk ve şekilde döküntülü lezyonlara sebep olmaktadır. Lezyonları kırmızımsı, kaşıntılı, pul pul döküntüler, kaşıntılı şişme, soyulma ve derinin çatlaması şeklinde olabilir.

Döküntülü bakteriyel enfeksiyonlar


       

     

 

Kızamık (Rubeola)


       

Kızamık, rubeola virüsü ile meydana gelen, bulaşıcı bir çocukluk hastalığıdır. Döküntüleri yüzden başlayıp vücuda yayılır, kırmızı renktedir, ağız içinde beyaz ( koplik) lekeleri görülür.
 

Pediküloz (Uyuz)


     
uyuz

Uyuzdan sorumlu olan sarcoptes scabiestir. Bu akar  deride gelişir. Burada tüneller yapar ve ardında yumurta ve dışkısını bırakır. Döküntüler beyaz, kırmızı küçük kabarcıklar ya da pullu olabilir. Lezyonları atopik dermatitteki lezyonlardan ayırmak güç olabilir.

Ekzema


     

Döküntülerde kaşıntı, yanma hissi, sıcaklık hisi vardır, cilt kuru,pullu ve kalınlaştırılmıştır.
 
 

Lyme hastalığı 


       

Kenelerin ısırması ile insana geçen Borrelia burgdorferi adlı ve benzer bakterinin yol açtığı bir hastalıktır. Lezyon merkezi kırmızı nokta şeklinde kenarında kızarık halka ile çevrelenmişdir. Dokunmakla sıcak olabilir, ağrısız ve kaşıntısızdır.
 

 

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.