Apandisitler için Ultrason

Apandisitler için Ultrason

- Bölüm: Radyoloji
2453
Apandisitler için Ultrason için yorumlar kapalı

Vahşi Hayat Ultrasonu (Visseral Yıllar)

‘Böyle bir varsayım biz insanlar için’
Immanuel Kant, PRATİK USUN ELEŞTİRİSİ

Başhir

11.11.12) İzmir-Aile Hekimi
B: Merhaba A, iyi miyim. Pek iyi değil dostum. Dört aydır bulanıyorum ve ara ara üstüne afiyet kusuyorum.
A: Böbrek yetmezliği olmasın sende. Serum kreatinin düzeyin de mi normal. Ben de bilemedim şimdi.
02.01.13) Malatya-Kardiyolog
B: Hep aynı be K, bulantım var ve geçmiyor. Ne yesem, nasıl söyleyim, herkes görüyor.
K: İnferior miyokard infarktüsü hastam vardı dün, aynı sen. Ama haklısın altı ay sürmez ki koroner hadiseler.
17.04.13) Adıyaman-Dahiliye
B: Eyvallah D, seni iyi gördüm de ben pek kırgınım. İnanamayacaksın dokuz aydır doğru dürüst yemek yiyemiyorum. Tüm keyfim kaçtı.
D: Bulantı bu kadar sürmez be ortak. Baktır bakalım bir kalsiyum düzeyine. O da mı iyi. Ben de bilemedim şimdi.
10.11.13) Diyarbakır-Genel Cerrahi
B: Sağolasın kaptan. Ne yapalım orda burda, bazen de şurda. Ama tam burda, evet karnımın üstünde bir şeyler var. Bulanıyorum, bazen kusamıyorum bile.
C: Safra kesesi bu, 1.5 yıldır sürse de. Her hasta safrası ile tanışacak derdi öğretmenim. İlk keseye mi baktırdın. Ben sustum o zaman ama üzüldüm de.
Çocuk iki yıldır apandisitin visseral fazında yaşıyor. Olay henüz parietal polise yansımamış. Arkadaşlarına soruyor ancak tatmin olmuyor. Ta ki acil batın USG ile apandisit tanılanana kadar.

apandisit
(Bu Ne, Şekil-1)
Çözüm
03.06.14) Manisa-Acil Tıp
Ç: Rengin gitmiş senin, yerine bir şey de gelmemiş. Renk ayarına bakalım, neler çıkacak karnından. Dostum apandisitsin sen, iki yıldır mı bulanıyorsun. Literatüre yazalım seni, visseral yıllar başlığı ile.
B: Teşekkür ederim ve tekrar soruyorum, nasıl olur böyle. Olmaz demek. Yanlış bakmış olmayasın, biz de anlarız bu işlerden biraz. Göster şekli bakıyim. Evet bu görüntü hedef bulgusu (Target Sign, Şekil-1).
appendix
(Normal Apandis Gözükmez ama Gözükürse Böyle Olur, Şekil-2)

Ultrason ile Akut Apandisit Tanısı Hakkında

  • Hastanın kilosu ve apandisin pozisyonu bizi sınırlayan gerçekler.
  • Safra kesesinde olduğu gibi apandisiti bulmamız için elimizde karaciğer gibi işe yarayan bir kitle yok, bir de retroçekal ise. Gebe sağ alt kadranı ağrıyanlarda ise apandisiti bulmak daha zor.
  • Sağ alt kadran ultrasonunun değeri ilk Fransız nükleer denizaltılarında anlaşıldı. Bu nedenle birçok denizaltı su üstüne çıktı ve Alman uçakları tarafından tekrar denizin altına indirildi.
  • 2-5 MHz doğrusal prob elinde dalışa geçiyorsun. McBurney’nin noktasını zaten 4.sınıf genel cerrahi stajından beri biliyorsun. Bastırıyorsun, psoas kası ile boğuşuyorsun, barsak anslarını söndürüp ekrandan çıkarıyorsun, sağ sola kaydırıyorsun. Transvers, oblik ve rotasyon hareketleri derken onu buluyorsun.
  • Normal apandisi görmek zor. Ama gördün mü <6 mm (o.2 inch) olmalı (Şekil-2), >6 mm, bastırılamayan, çevresi sıvılı ve hareketsiz boruya benzer yapı yazımızın konusu olur.
  • Apendikolitler bayraklarımız. Parlayan (yuvarlanan değil) taş görüntüsü tanıyı destekler. Perfore apandisitler bu tek taşı batında gezdirebilir.
  • Ultrason ile hastaya radyasyon vermiyorsun, misafirlikte bile kullanıyorsun. Yağlı olmayan erişkin ve çocukta birebir. Akut karın yaklaşımında ilk basamak görüntüleme olmalı, soru işaretleri varlığında hasta soğuk tomografi masasına uzanmalı.
  • Siyah ok ödemli apandisi ama artık apandisit olanı gösteriyor. Beyaz ok ise eskiden apandisit olmuşa, artık yaşlandığı için abse veya plastrona dönüşmüşe dikildi (Şekil-3).
aman
(Başka Bir Apandisit, Şekil-3)

İçsel

Böyle bir hasta hiç olmayacak. En azından şu ana kadar bizim bildiğimiz yok. Hangi köşelere vurgu için kurgulandı dersiniz Visseral Yıllar. Beklenmedik klinik belirteçler acil süreçlerin kuyruğuna takılır ve uzun süren sorunların derinlerinde akut patolojiler yatabilir. Kronik yakınmalar sizi şaşırtmasın. Siz yine de acil acil düşünün kaptanlar.
 
Yaprak
Mustafa Bolatkale, Gülaçtı Umut, Çağdaş Can, Burhan Hakan Kanat, Hakan Topaçoğlu. Double Appendix. International Medical Journal 2014;21(3):343-344.
 
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

çata