Acil Tıp Asistanına Ortopedik Tüyolar

Acil Tıp Asistanına Ortopedik Tüyolar

- Bölüm: Ortopedik Aciller
1580
0

USMLE Soruları Açıklandı

 ‘Bugün olduğu gibi her gün’

Zeynep Mektup Aldı

Şato

Kimse iyi gidiyorsun, oldu bu iş demeyecek ama mortalite, hangi ilaç, ileri inceleme, X-Ray, laboratuvar, adli veya neden öyle diyebilirler. Az seçenekli dar yollarda yürüyecek, tavan ayağa kalkmana izin vermeyecek kadar yere yakın olacak. Aynayı gördüğünde kendinden güçlü olmalısın. USMLE sınavının çetrefilli kısımları ile tanış.

  • Salter-Harris: Salter-Harris Tip 1 ve 5’in X-ray’i patolojiden fakirdir. Klinik esas olur. Tip 5 yaralanma, aksiyel kompresyon sonrası görülür, kemiğin büyümesini durdurur, çocuk kısa kalır.
  • Subungal hematom: Elin parmağı sıkışır, tırnak yatağı morarır. 48 saatten az süre geçtiyse tırnak altı kan özgürleştirilir (tırnak iğne ile delinir, kan boşaltılır), 48 saat geçtiyse kan pıhtılı olur, akmaz. Tırnak yatağının üstüne sabitlenebiliyorsa çekilip çıkartılmamalı.
  • Ulnar kollateral ligament: Top beklediğinden hızlı geldi, başparmağı fena acıdı. Başparmak tabanının işaret parmağına yakın tarafında çıldırtıcı ağrı oluştu. Kayakçı başparmağı ile yaşamaya başladın, ulnar kollateral ligamanı tam kat yırttın (Stener lezyonu-cerrahi ister). Parsiyel istemez, parmak atel yeter, başparmak tabanına bakmaya unutma, avülsiyon fraktürü sıklıkla eşli eder de ondan.
  • Evet, yine skafoid kemik: Buzlu yollar, köpekleri kovalamaya başladın, beşinci köpeği farketmedin, avuç açık yere düştün, 112’yi aradın, enfiye çukurun ambulansın her çukura girişinde daha fazla acı vermekte, acile getirildin. X-ray’in normal, acil doktoru yine de kısa kol atelini yaptı, bu kemiğin kırığı bazen gözükmez, ama kırıktır, kemik distalden proksimale beslenir, en sık orta 1/3’ünden kırılır, avasküler nekroz yapar, sen yaşarsın kemik ölür.
  • Radial Sinir: Kış geldi, kazak alacaksın, seviniyorsun, oduncu, baltacı, ormancı kazaklarının olduğu bölüme sıçrayarak gidiyorsun, reyon görevlisi ile kavga etmeye başladın, kadın seni darp etti, ulnar şaftın kırıldı, nightstick (cop) kırığın oldu, en sık radial sinirin etkilenir. Bileğin ekstansiyon yapamaz, aldığın kazak yakışmaz.
  • Klavikula: Dört kişi motorsiklete bindiniz, İzmir’de kar yağıyor, üç araba aynı anda size çarptı, dördünüz ayrı yerlere fırladınız, birinizin klavikulası kırıldı, açık kırık değil ama omzunun yanında kemik bomben oluştu, işte bu bulgu ameliyat gerekliliğini işaret eder, aynı şekilde nörovasküler yaralanma ve deplase kırıklar ortopedi ile tanışır, omuz kol askısı sekiz bandajından daha kullanışlıdır.
  • Jones: Vals yapıyorsun, fonda Şostakoviç’den Waltz No. 2 çalıyor, keyifle daireler çiziyorsun, noldu öyle yere düştün, kavalyen hemen başka biri ile dans etmeye başladı, seni öylecene yerde bıraktı, insanlar çevrene toplanıyor, kahkahalar atmaya başlıyorlar, tedavisiz bırakılırsa komplikasyonlarla giden Jones kırığın oldu, 5. metatarsın proksimali ile kırık arasındaki mesafe 15 mm’den az ise Jones veya Psödojones’un var.
  • Servikal: Rusya’dasın, sınır dışı edilen diplomatların dertlerini dinliyorsun, içlerinden biri dün silahlı saldırıya uğramış, eliyle boynunu gösteriyor, gidip yakından bakıyorsun, kurşun bir taraftan girmiş diğer taraftan çıkmış, adam yaşıyor, boynu ağrıyor, sol kolunda uyuşma tarifliyor, şanslısın, binanın altında radyoloji merkezi var, direkt garfi ve tomografi istiyorsun, normal raporlanıyor. SCIWORA ile karşı karşıyasın, spinal kord yaralanması ama radyolojik anormallik içermeyen, keşke MR isteseydin.

Nyarlathotep
Wendy Torrance. Another USMLE questions with the lights out. 2010;1:0-38.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.