Orta Kıdem Acil Tıp Asistanı ve Hataları

Orta Kıdem Acil Tıp Asistanı ve Hataları

- Bölüm: Dahili Aciller
1350
Orta Kıdem Acil Tıp Asistanı ve Hataları için yorumlar kapalı

Orta Kıdem Hataları

Wagner’in operasını ilk dinleyişte değerlendiremezsiniz, ve benim ikinci kez dinlemeye hiç niyetim yok’

Gioachino Rossini

Oda Müziği

Sonsuza kadar orta kıdem kalamazsın. Meyve olgunlaşır (bilgilenir) ve vakti geldiğinde dalından düşer (kıdemlenir). Düşen meyvelerden biri de orta kıdemdir. Nöbetin tüm ağırlığını sırtlayan, kıdemlinin sağ kolu olan orta kıdem nöbetin gizli forvetidir. Bu yazı ağacın altında sepetle gezen olgunlaşmış, sulu, parlak meyveleri toplayan çocuğun hikayesi. Tüm orta kıdemlerin başarılı bir kıdemlilik geçirmesi dileği ile.

  • Postkolesistektomi ağrısı bilinmeyebilir: Biliyerler safra kesesi ve yolları olur. Dışı ise kalp, mide ve özofagus ile sınırlanır. Ameliyat sonrası biliyer ağaçtan peritona safra sızar, inflamasyon yapar. Bulantı, kusma, epigastrik ağrı ve sonuçta ileus ile tanı alır. İnflamasyon kanallarla sınırlı kalırsa kolanjit olursun. Ağrı, ateş, titreme ve sarılık alır başını gider. Kaçağın bir ucu ileusa diğer ucu kolanjite varır. Ayırıcı tanılarda kalp-mide-özofagus patolojileri de olmalı.
  • Pelvik inflamatuvar hastalık nedir: Acil servislerde PİH pek tanılanmaz. Tedavi edilmemiş olanı erken ve geç komplikasyonlar ile üzer (pelvik peritonit, tuba ovaryen apse). Ektopik gebelik, normal gebelik ve apandisit ile karışır, sarmal döndükçe döner.
  • Orak hücrelerin getirdikleri atlanır: Ender başvuran, güven veren hastalardır. Alıştıkları ağrılar hayat kalitelerini bozar, izin verilmemeli. Sıvı ve oksijen seni rahatlatır, hastayı değil. Opioid (0.1 mg/kg morfin) ve nonsteroidler ağrılarını keser. Üç dozluk 20 dk ara ile yapılan doğru dozda analjeziye yanıt vermeyenler ağrı servislerine yatırılır.
  • Dental travma: Zaman diştir. Ne kadar hızlı yuvasına oturtulursa o kadar hızlı iyileşir. Kopan dişin kurumasına izin verme (saline yatır), salin ile çenedeki diş boşluğunu yıka, tetanoz, antibiyotik (doksisiklin veya penisilin) uygula, diş hekimini acile davet et. Havayolu güvenliği irdelenmeli, akciğer grafisi kayıp dişler için.
  • Tiroid unutulur: Amiodaron, lityum, Vit B12 eksikliği, viral enfeksiyonlar, radyoablasyon insanı hipotiroid yapar. Depresyon, hipotermi, konjestif kalp yetmezliği klinik bulguları olur. Amiodaron, viral enfeksiyon, boyun cerrahisi ve travması insanı hipertiroid yapar. Akut abdomen, kolestatik sarılık, atriyal fibrilasyon klinik bulguları olur. Tiroid vardır ve hep olacaktır.

emergency residents

  • Alkol yoksunluk sendromu atlanabilir: Yoksunluğu minörden ölüme yelpazelenir. Tremor ve deliryum ilk akla gelen semptomları. Yeni tanı epilepsi, görsel halüsinasyonlar, taşikardi, hipertansiyon ve terleme unutulanlar içine girer.
  • Travmada intravenöz yollar: 16G üstü branül kullanılır-az sıvı verilir, damar yolu için yaralanmış ekstremite seçilir-resüsitasyon vücut dışına kaçar, diğer giriş kapıları unutulur (intraosseöz, sternum olabilir)-kalp beyin beslenmesi bozulur. İstersek bunları yapmayabiliriz.  
  • Skafoid hassas, X-ray normal, taburcu: Otobüste düşünülecek bilgiler. Skafoid en çok yaralanan karpal kemiktir. Garip kanlanması onu nekroza yatkın kılar. Hassas olur ama grafisi normal görünür, yine de kırıktır. Kaçırılırsa avasküler nekroz, yanlış kaynama, artrit ve kronik ağrı yapar. Bu minik kemik büyük sorunlar içindir.
  • Derinlik hastalığı unutulur: Nitrojen balonu damar içinde oluşur, yemez içmez gider vital organları tıkar. Eklem ağrıları, miyalji, üst ekstremite ağrıları (alt ekstremiteden daha çok can yakar). Artık neresi tıkanırsa orası ses verir. Baş ağrısı, nefes darlığı, görme bozukluğu gibi. Dalış sonrası uçak yolculuğu en az 12 saat ertelenmeli. Balonlar uçakta daha kolay oluşur, peynirli sandviçler kaçırılır.
  • FAST veya TOST, sıvı nerede: Travma odaklı sonografik tahmin TOST işe yarar ama kısıtlılıklarıyla. Tek sefer bakmak bazen anlamsızdır, batın içi sıvı daha toplanmamıştır (<400 ml). Solid, içi boş organ yaralanması ve retroperiton hasarları her zaman ekrana düşmez. Pelvik yaralanmalar (hematüri, alt kot kırıkları, lumbar ve pelvik kırıklar) tomografi ister. Asit, kadınlardaki fizyolojik batın içi sıvı yanlış pozitifliklerdir. Hemodinamik stabil+pozitif TOST durumlarında tomografi aydınlatıcı olur.

 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cago resident