Acil Tıp Asistanına Kardiyolojik Tüyolar

Acil Tıp Asistanına Kardiyolojik Tüyolar

- Bölüm: Dahili Aciller, Güncel
1712
0

Kardiyolojik USMLE Soruları

 

‘Hiçbir hırsız

ne kadar yetenekli olursa olsun

 bilgiyi çalamaz

bu nedenle bilgi

en güvenilir ve değerli hazinedir’

L. Frank Baum

Mavi otobüs bizi çağırıyor

Herkes mutlu olmak için doğar ve daha mutlu olmak için yaşar. Eylem seçimlerinin temelinde mutluluk çabası yatar. Hayatta ne kadar başarılı olduğunu sahip olduğun mutluluk miktarı ile ölçebilirsin. Tadın kaçıksa bir şeyler yolunda gitmiyordur. Bilgilenerek başlayabilirsin.

  • Kalp yetmezlikleri: Kalp yetmezliği sistolik/diyastolik veya sol/sağ taraf diye ikiye ayrılır ancak sistolik disfonksiyona diyastolik disfonksiyon da eşlik edebilir. Sistolik yetmezlik ventrikülün kasılma kusuru iken diyastolik hatalar gevşeme sorunları ile seyreder. Diyastolik yetmezlikten ventrikül hipertrofisi sorumludur (hipertansiyon). Hepatomegali sağ yetmezlikte, pulmoner ödem ise sol yetmezlikte görülür ve bunlar sürer de sürer de sürer de sürer sürer de sürer sürer de sürer sürer de sürer sürer de sürer de d…
  • Mitral kapak prolapsusu: Genellikle panik atak benzeri semptomlar ile acile başvuran genç hastalarda görülür. Çarpıntı, solunum sıkıntısı, ölüm korkusu gibi. EKG’lerinde prematüre atrial/ventriküler kontraksiyonlardan paroksismal supraventriküler taşikardiye kadar görseller seçkilenir. Atriyal fibrilasyon bekleme.
  • En kolay geri döndürülebilir neden: Asemptomatik tansiyonu yüksekler mi, yoksa son organı hasarlı hipertansifler mi tedavi önceliği taşır. Doğru söyledin, son organ hasarlılar önceliklidir. Kalp (anjina, kalp yetmezliği, miyokard enfarktüsü, aort diseksiyonu), beyin (ensefalopati), böbrek (idrar çıkışında azalma) ve göz (göz dipleri hemorajikler) tansiyondan etkilenen sonlardır. Ensefalopati hipertansiyon tedavisi ile en kolay geri döndürülebilir patolojidir. Organı hasarlıların MAP’ını (2/3 diyastolik basınç değeri + 1/3 sistolik basınç değeri) ilk 24 saat içinde %25 azaltmak gerekir.
  • Aort diseksiyonunda ilk adım: 55 yaşında, göğsü ağrıyor, yırtılmaya benzediğini söylüyor, sırtına doğru yayılıyor, 190/100 mmHg, nabzı 80 vuru/dk. X-ray istedin, mediasteni geniş buldun. Şimdi ne yaparsın: 1) Sarımsak ezerim 2) Limon sıkarım 3) Yumurta kırarım, komşuları çağrırım, kabuğunu ziyan etmem, keke katarım 4) Obama’yı evinde ziyaret ederim, olur böyle şeyler derim 5) Hastayı entübe ederim 6) Hastanın kan grubunu isterim 7) Labetalol infüzyonu başlarım. ….,…..,.,.;…,&&&, %%%%,^’%+//……()((((,77777,%%%%%%33<……+++^^^^^^,,,,”,!!!!!!!,,,,,,,………….Evet süren bitti. Doğru yanıt labetalol infüzyonu olacaktı. Hasta büyük ihitimalle aortunu yırtmakta, ilk hedefin nabzı 60’ın altına çekmek. Beta bloker (labetalol veya esmolol) doğru seçim. Şimdi tansiyonu düşür, nitrat uygun olur ancak refleks taşikardi yapmaması için beta bloker infüzyonundan sonra. Hastayı mediasten tomografisine gönderebilirsin, transözofageal ekokardiyografi stabil olmayan hastalar için. Marfan sendromu olan hastalar genç yaşta aort diseksiyonundan kaybedilebilir.  
  • Bu sefer aort anevrizması: Anevrizma için en önemli prognostik belirteç ölçümdür, < 4 cm az, 4-5 cm orta, > 5 cm’lik anevrizmalar çok risklidir. PA-Akciğer yarı yolda bırakır ama aort duvarındaki kıvrımlı kalsifikasyonlar merak uyandırır. Yatakbaşı ultrason önem kazanırken, vitalleri yaşama yakın hastalar aort tomografisine gönderilir, tanısaldır. Aortoenterik fistül ise anevrizma ameliyatı sonrası gastrointestinal kanama ile acil servise başvuran hastalarda beklenir.
  • Zebra mı dedin: Ateş, titremesi var, genç. Sırtındaki apse dört gün önce drene edildi. Lab’ında lökositoz, X-ray’inde sağ alt lob infiltrasyonu. Pnömoni sandın ama akciğer tomografisinde septik emboli ile karşılaştın, kutupta zebra gördün. IV uyuşturmanlar veya baskılıbağışıkların hastalığı olan septik emboli kan dolaşımına katılan enfektifin akciğere yerleşmesi ile hayat bulur, hasta hızla fenalaşır.
  • Hiperkaleminin eeeennnn sık sebebi: Öylesine gönderdin potasyumu ama 6.5 mEq/L geldi, ayıkla pirincin taşını şimdi. Böbrek yetmezliği mi, BUN/kreatinin normal, EKG çektin, P, T, QT normal. Gerçekten yüksek olsaydı (hiperkaleminin en sık sebebi hemolizdir) kalsiyum, insülin, glukoz, beta agonist, sodyum bikarbonat ve kayexalat tedavisi gerekirdi. Kayexalat (sodyumu arttırdığından kalp yetmezliğinde kontraendike) potasyumu vücuttan söküp atan tek ilaç, diğerleri hücre içine sokar veya etkisini sınırlar.
  • Terapötik hipotermi işe yarar: Arrest hasta spontan dolaşımına kavuşur. Şimdi ne yapmalıyım diye düşünürken aklına hipotermi cihazı gelir. Eski yaklaşımda hasta, 33 derecede 24 saat soğutulurdu, yeni çalışmalar sonucunda 36 derece tercih edilmeye başlandı, bu sayede vazopressör ihtiyacı azaldı. Terapötik hipoterminin kontraendike olduğu durumlar ise kanama (komprese edilemeyen alanlarda), ağır sepsis ve gebeliktir.

Atrium
Irwin Goldman. USMLE said: Get here and we’ll do the rest. 2017;(1):78-109.
 
Not: Yazıdaki resim, ‘The Lady of Shalott’, yıllarca dedemin kütüphanesindeydi. Değiştirdiği üç evin değişmeyen yüzü olarak odasında yaşadı. Çocukluk görselleri hiç akıldan çıkmıyor.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.