Acil Tıp Asistanı-3

Acil Tıp Asistanı-3

- Bölüm: Dahili Aciller
1782
Acil Tıp Asistanı-3 için yorumlar kapalı

Çömez Acil Tıp Asistanı

‘Kalbine yakın’

Rush

 • Fenitoin ve kalp: Fenitoin iyi niyet taşımayandır. Tehlikeli ama gereklidir. Epilepsi hastasında ikinci basamak tedavinin tanımıdır ancak infüzyonu yavaş yapılmaz ise (dakikada 50 mg üstüne çıkılmamalı) hastalarınızın yaşam ritmini asistoliye zorlayabilir.
 • Suprapubik kateterizasyon geciktirilir: Saygın amcalar iç parçalayıcı bağırışlar ise acil servise başvuruyor ise bilin ki o prostat portakal büyüklüğüne ulaşmış. Üroloji konsültanı beklenirken emektar mesane rüptüre olabilir dostlarım. Siz de bilin hele şu suprapubik kateterizasyonu.
 • Kafa travması hastasına nazogastrik sonda: Kafa travmalı bilinci bulanıklara beyin tomografisi çekmeden nazogastrik sonda uygulamak kontraendike. Çalışkan çömezin kafa travması olan hastaya hemen kolları sıvayıp nazogastrik sonda takmak isteyecektir. Önleyiniz, çünkü önlemezseniz beyin tomografisinde yabancı bir cisimle karşılaşabilirsiniz.
 • İdyopatik trombositopenik purpura ve coraspin: Coraspin verilmeden önce hastanın idyopatik trombositopenik purpurasına el ense çekilmeli. En azından çömeze bir ara bu bilgiyi akılda tutmasını söyleyin.
 • Ense sertliği: Nöbette çömezinize her hastada ense sertliği varmış gibi gelecektir. Sizin de bakmanızı öneririz.
 • Tetanoz: Tetanoz toksoidi yanına immünglobulin eklenmesi gereken durumlar var. Tetanoz immünglobulini gereken kriterleri çömünüz bilmeyebilir. Öğretin ona.
 • KRUP hastasına kortikosteroid: KRUP hastasına sadece bronkodilatör tedavi vermek yeterli olmayacaktır. KRUP’un her evresinde kortikosteroidin yeri var. Çömünüz steroid yerine soğuk buhar verme eğiliminde olur.
 • Mandibula kırığında abeslang testi:  Her abeslangı ısırarak kıran hastada mandibula fraktürü dışlanmış sayılmaz. Günün çömezi ısıran hastayı taburcu etmek isteyecektir.
 • Tirotoksikoz düşünülmez: Disritmilerin etyolojisinde endokrin nedenlerin olabileceği akılda tutulmalı. Çömezler genelde hastada tiroid bezi yok gibi davranır.
 • Ateşli hastada kalp dinlenmez: Ateş etyolojisinde çömeziniz kalp seslerini dinlememiş olabilir. Siz dinleyin. Pasifik Okyanus’unu geçmeye yetecek kadar üfürüm ile karşılaşabilirsiniz.
 • Çene çıkığı inme ile karışır: Siz bu yazıyı okurken bile çömeziniz çene çıkığı hastası için nöroloji konsültasyonu istiyor olabilir. Yemekhanede sizinle dalga geçilmesini istemiyorsanız bu konsültasyonu bir şekilde önleyin.
 • Göğüs ağrısı olan hastada aile öyküsü ve nikotin alışkanlığı sorgulanmaz: Hastanın ağrısı atipik olabilir, ek hastalıkları olmayabilir ancak sigara içen veya aile öyküsü olan bir göğüs ağrısı hemen ciddiyet kazanır. Çömezin bunları sorduğundan emin olun.
 • Genç hasta ölmez gibi gelir: Çömez de genç olduğundan ona genç hastalar ölmez gibi gelir ancak Brugada ve Wolff-Parkinson-White sendromu olan hastalar ani ölüm riski taşır.
 • Görüntüleme ile tanı konamadıysa akut batın taburcu edilir: Gece şiftinde kıdemli bir ara gözlerini dinlendirirken çömez, akut batın hastasına tomografi çekmiş, sonucunu radyoloji ile görüşmüş, normal raporlandığı için de hastayı taburcu etmiş olabilir. Engel ol. Görüntüleme her zaman patolojiyi göstermeyebilir.
 • Retrofaringeal abse oral antibiyoterapi ile taburcu edilir: Ağız açıklığı sınırlanmış, sesi değişmiş ve yutkunurken ağrısı olan hastada retrofaringeal abse olabilir. Çömeziniz kaşla göz arası bu hastayı kaçak kesecektir. Yaptırma.
 • Santral venöz kateter komplikasyonları bilinmeyebilir: Acil servisin patronları, girişim iyidir, meyve iyidir, yardım iyidir, serum iyidir ama gerçekten gerekiyorsa. Yerli yersiz beceri arttırmak için santral kateter takmak size enfeksiyon, arrest ve kanama ile geri dönecektir. Şimdi mikrofonda Birdal var. Üç boyutlu gözlüklerimizi takıp videomuzu izleyelim ve damar yolu bulunamayan hastanın santral kateter ile kurtarılışına tanık olalım.

 • Parasentez öncesi kanama riski araştırılmayabilir: Asit ile şişmiş o bombe karınları hepimiz söndürmek istiyoruz ama doğru şekilde. Karaciğer yetmezliği içinde olan asitliler haklı olarak kanamaya eğilimli. Hastanın protrombin zamanı ve trombositleri ile tanışmalı çömez.  

 

Dr Çağdaş Can, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Acil Tıp, Elazığ

Cagdas2