Acil Tıp Asistanı Nasıl Yaşamalı

Acil Tıp Asistanı Nasıl Yaşamalı

- Bölüm: Dahili Aciller
2523
Acil Tıp Asistanı Nasıl Yaşamalı için yorumlar kapalı

‘İkizim gibiydin’

Katatonia

 Bilginize

Asistan ne yaşar ne yaşamaz. Bu maraton hiç bitmeyecek gibi gelir, ta ki bitene kadar. Örgüler içine hapsolmuşu kim kurtaracak. İnsana kendisinden daha yakın kimse yok, bu durumda kurtarıcı yine kendisidir. Yazıdaki sağlıklı ve güçlü asistan olma maddeleri arttırılabilir, kişiye göre değiştirilebilir. Şimdi daha iyi olma zamanı kaptanlar.

 • Gece şiftleri sonrası en fazla dört saat uyumalı: Uyku gibi yar Bağdat gibi bahtiyar yoktur ancak zihninizin ters yüz olmaması için o tatlı kaçış sadece dört saat olmalı. Daha fazlası tüm sirkadiyen ritminizi alt üst edecek, Bella’yı geceleri uyurken izlemenize neden olacak.
 • Yatak odası tamamen karanlık olmalı: Tam karanlık istiyoruz. Zifiri bir ortam en iyisi. Madem sabahlara kadar beyninize vasıfsız ışık hücum ediyor.
 • Uyku öncesi karbonhidrattan fakir, uyku sonrası proteinden zengin gıda: Nöbet çıkışı toplu karbonhidrat hücumuna kalkışılır. Vücut ihtiyacını vasıfsızca ve hızla yutmak ister. Uykunuz sırasında boğum boğum yağlanmak istemiyorsanız yatış öncesi karbonhidrattan uzak durun. Gözlerinizi açınca protein tüketin ki öncül nöbette yaptığınız başarılar ve hatalar zihninize nakşolsun.
 • Nöbet sırasında içilen çay ve kahve su kaybını arttırır: Yutkunma anksiyetenin uzantısı. Çaylı kahveli yutkunma yalancı anlamlı keyif. Giderek keyif arayışı kayıplarla seyreden idrar bedeli. Suyunuz eksik olmasın. En azından içtiğiniz çay, kahve kadar.
 • Ev içinde floresan mı: Zaten nöbette floresanize oluyorsun, neden evde de her an anons gelecek gibi yaşıyorsun. Aman dikkat, evde hiçbir duvar floresan görmesin. Yapılan çalışmalar beyaz ışığın kişiyi depresyona yaklaştırdığını kelimeliyor.
 • Düzenli spor yapılmalı: Rocky 4’teki gibi karların içinden at arabalarını kurtarın demiyoruz ama en azından tadında bir yürüyüş, koşu bandı üstünde çırpınma ve ağırlık kaldırma öneriyoruz.
 • Nöbet sonrası acil servisi süratle terk et: Unutmayın acil servis eviniz değil, işiniz. Ekmek parası için didindiğiniz alan. Fazla sevgi aşkı öldürür, hızla bıkarsın bu gereksiz uzun kalışlar sebebi ile acilden.
 • Gece nöbeti sonrasında uyuyun, sabah sosyalliklerine katılmayın: Nöbetten çıkış Ergenekon hapsinden kurtuluşa benzer. Planlar nöbette kurulur, tasarlanır. Özlem acı bir susuzluğa dönüşür. Gri cevher sadece ve sadece nöbet çıkışındaki gelecek tasarılarına takılır kalır. Ama nöbet sonrası fazla miktarda tekrarlanan bu aç sosyallik sonunda ritminize mal olur.
 • Antidepresana güvenmeyin, sıkıntılarınızı arttırabilir: Tüm sorunlar çözümleri ile birlikte gelir. Tabii ki siz çözümü bulmak isterseniz. Antidepresan çözümlü sorunları çözümsüzlük rafına kaldırır. Çözümlü sorun zamanını bekler, bekler, bekler. Çözümler gecikeceği için baş etme yolları daralır. Bu nedenle yüzleşin dostlarım sorunlarla, en iyisi ve doğrusu bu.
 • Ailenizle vakit geçirin: Ayrı şehirlerde olabilirsiniz, paylaşımınız yeterli olmayabilir. Ama unutmayın en güvende hissedeceğiniz yer ailenizin yanıdır. Fazla arayı açmayın.
 • Konsültasyon artar: Bir de bakmışınız acil servis konsültan ile dolu. Acil asistanından daha çok konsültan var. Hatta konsültanlar hastaları karşılamaya başlamış. İşte burada bir ‘Hoooop’ çekip kendinize gelin ve neyin yanlış gittiğini sorgulayın. Belki de tükenmişindir.
 • Biriktirir: Vesveseli insan topluluğuna ne kadar sık rastlandığı ortada. Hele bir de doktorlar içinde. Bir kötü deneyim en az üç aylık saplantı atağı demek. Bu özellik eve de taşınır. Sarı toka koleksiyonu, yeşil RoboCop serileri, garip yaldızlı oyuncak arabalar evini doldurmaya başladıysa akademik izin kapıda demektir.
 • Sesi her yerden duyulur: Ses konuşmak ve anlaşmak için doğa tarafından insan gırtlağı içine yerleştirilmiş. Ama bunu birden çok insanın duyacağı şekilde kullanmaya başladıysan çok tatsız olur. Yerine otur ve ondan geriye doğru say veya yukarıda saydığımız maddelere bir yenisini de sen ekle.
 • Yerli yersiz acile gelir: Nöbetin yoksa gelme, nöbetin varsa gel, nöbetin yoksa gelme, nöbetin varsa gel, nöbetin yoksa gelme, nöbetin varsa gel, nöbetin yoksa gelme, nöbetin varsa gel, nöbetin yoksa gelme, nöbetin varsa gel………
 • Bıkkınsa daha çok alkol, sigara ve kebap tüketir: Keyfimizi maddeler ile arttırdık. Havalandıktan sonra geriye döndüğümüz yer bazen aynı, bazen hiç bilmediğimiz alanlar oldu. Uçuş sonrası kendini çok farklı yerlerde kire pasa bulanmış olarak buluyorsan… yoruldun demektir. Zehiri ilaçtan farklı kılan miktarı, bu nedenle her şey kontrollü kaptanlar.

 

Dr Çağdaş Can, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Acil Tıp, Elazığ