aciltıp.com/Yılbaşı

aciltıp.com/Yılbaşı

- Bölüm: Dahili Aciller
1056
0

Acil Tıp 2016

‘Dördüncü kata çıkarlar’

Siyah Kedi

 

2016

Dün akşam bir davet aldım. Davet yıllardır tanıdığım, kelimelerin içine sıkışmış dostlarımdan geliyordu. Mektuptaki adres kokteyl konuşmalarının yapıldığı kaleyi gösteriyordu. Yazılan yere gittim, içeri girdim. Davetliler yuvarlak, büyük bir masanın etrafına toplanmışlardı. Kimler yoktu ki. Başıma geleceklerden habersiz gösterilen yere oturdum.
Çağdaş (KurguDünya’daki): Yükseklik korkum olduğunu biliyorsun ama yine de beni camdan aşağıya fırlatıyorsun. Sana sesleniyorum Çağdaş bey, gelecek yıl gözüm üstünde.

Serbest düşüş bu, tutunacak bir şey yok, öyle uzun bağırıyorum ki nefesim bitiyor, öksürdüm

Aydın (KurguDünya’daki): Yüzme ile ilgili sorunum yok ama tüm Atlas Okyanusunu geçmeye de niyetim yok. İyi ki halam vardı karşı kıyıda.

Aydın halasının New York’da yaşadığını söylüyor. Yüzerek eve ulaşıyor, üzerimizi değiştirip havadan sudan konuşup dinleniyoruz

Peabody: Ağız ısırmak için, bunu herkes bilir ama camı neden ısırıyorum. Gelecek yıl böyle konularda daha dikkatli olalım.

Odadaki tek pencereyi kaçış yolu olarak kullanıyoruz. Body pencereyi ısırarak kırmaya çalışıyor

Kachina: Cadıların mutfağı iyidir, bilir miydiniz. Çağdaş arada ziyaretime gelir, akşam yemeği yeriz KurguDünya’da.

Uzun karanlık koridorun sonunda insan-kadın benzeri gölge karşımıza çıkıyor, saçları örümcek ağına benziyor. Elinde su böreği var, karnınız aç mı gibi laflar geveliyor

Asgard: Sen yazıyorsun, işin kolay. Biz senin yazdığını oynuyoruz. Neymiş efendim fırtınalar çıkarmak, buzları kırmak. Kolay mı sanıyorsun bunları yapmayı. Çağdaş’tan karakterlerin iş yükünü daha adil dağıtmasını bekliyorum.

Ekibin bir kısmı eleniyor. Doğal seleksiyon değil, Asgard yapıyor. Dünyevi olmayan fırtınalar çıkarıyor, buz kütlelerini kırıyor

Sürücü: Güzel konuşturuyorsun beni ama dediğimi ben bile anlamıyorum. Çağdaş metinleri son gün gönderiyor bize. Biz de boş beleş gezmiyoruz herhalde, işlerimiz oluyor. Zannetmeyin ki KurguDünya’da her şey öyle kolay akıp gidiyor. Metinleri erken gönderelim Çağdaş bey, birçoğumuz başka yazılarda da oynuyor.

Platon ne güzel demiş, algılardan sadece göz görmek için uyarana ihtiyaç duyar, ışıksız göremezsin, optik sinirin sağlam bile olsa

Yolcu: Yegane, biricik, tek, naçizane isteğim sürücüyü gelecek yıl görmemek. Biliyorum altı yıllık kontrat imzaladık, çok mu bu isteğim, sen söyle.

Seninle bir daha soygun falan yapmam ben, bu işten kurtulalım herkes kendi yoluna

Murilo: Abartmayalım, abartmalara izin vermeyelim. Tamam, kafam delindi zamanında, tatsız bir kaza işte. Sol taraf yok falan, kelime seçimleri önemli. Herkese iyi yıllar.

Murilo’nun kafasının sol tarafı yok, delik var kocaman. Biraz alıngan o konuda, görmemezlikten gel, tamam mı

Dr L: Yazında kullandığın Strangers in the Night şarkısı yanlış seçimdi, ve son olarak eklemem gerekirse, sitede daha fazla görünmek istiyorum, öyle üç ayda bir olmuyor Çağdaşcım.

Yanıp sönen neon lambalar salonu aydınlatır, Frank Sinatra’nın Strangers in the Night şarkısı çalmaktadır

Bayan N: Çağdaş bey merhaba ve dikkatlice dinleyim beni. Bay T’nin kızı ile aynı öyküde yer almak istemiyorum, ikinci kez söylemicem. Ayna ayna söyle bana …

Aa, bakın Bay T’nin kızı geldi. Ne kadar güzel bir elbise üstündeki, firavunlara benzemiş

Bay T’nin Kızı: Bilgi kaynağınızı değiştirmenizi öneririm sayın yaratıcı. Kinetik enerjinin statik çevrimi değildi benim hipotezim. Doğru adlandırma ‘kemik, lenf ve kanın moleküler temeli’ olmalıydı.

Tıp fakültesinde okurken travma kürsüsüne ‘Kinetik enerjinin statik çevrimi’ hipotezini sundu, şiddet içerdiği için okuldan atıldı

Hasatçı: Tek başına mı, ben mi tek başıma bulunmuşum tarlada. Hasatçılar yüzyıllardır kabile olarak yaşar, IP numaranı bilseydim bunu kendim söylemek isterdim Çağdaş sana.

İnternetin elektrik tarlalarında tek başına gezerken bulundu, anlamsız hayatına bilgileri hasat yapma yükümlülüğü sunuldu, IP numaralarını güncel hayatın kapı kolları olarak kullanıyor 

Quaini: 10 010 10 10101011110101101010100 01101 01101 001101 1. (Çağdaş’ın notu: Quaini matematiksel dilde konuşuyor, dilimizi öğrenmeyi kesinlikle reddediyor. Diyor ki ‘Gelecek yıl makinaların yükselişine tanık olacaksınız’.

Bilgi düzeyini sürekli güncelliyor; işçi, memur, polis ve asker olarak görev yapan robotların işlemcisini kontrol ederek hareket yeteneği kazanıyor

2017

Benim için iyi bir yıl olmadı, Annemi kaybettim. Bazı acılar yanan mumların sırayla sönmesi gibi, günler geçtikçe yavaş yavaş azalıyor. Ama bir tanesi sonsuza kadar yanıyor, anıların en güzel tarafını aydınlatıyor. Umutlarımız tükenmedi dostlarım, her ne kadar zorluklar bizi bekliyor olsa da.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

aciltıp.com, 2016 Sezonu

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.