Boston Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Uzmanlık Soruları-4

Boston Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Uzmanlık Soruları-4

- Bölüm: Dahili Aciller
1281
0

Aciller için USMLE soruları

 

‘Uğruna yaşayacağı olmayan

sadece kederi yaşar’

Wolverine

Hatırlamanıza

Body pencereyi ısırarak kırmaya çalışıyor, Aydın ise geri çekiliyor. Cama doğru hızla koşuyor, biz de peşinden gidiyoruz. Kırılan camdan aşağıya düşmeye başlıyoruz. Arkamızdan anons sesi duyuluyor, orta ray sistemli panjur oluşturmak mümkün diyor, düşmeye devam ediyoruz.
Kayıp Aklın Peşinde
Serbest düşüş bu, tutunacak bir şey yok. Body ile Aydın pişti oynamaya başladı. Ben bağırıyorum, öyle uzun bağırıyorum ki nefesim bitiyor, öksürdüm. Neden bu kadar rahatsınız, hiç korkmuyor musunuz diye soruyorum. Aydın dikkatimi dağıtma, elim çok iyi diyor. Bakın, bakın, sadece ben mi görüyorum, uçan atı ile belirdi, burdayız. Bir dakika, tanıdım, Asgard bu. Asgard yaklaşıyor. Atın çektiği arabayı şimdi gördüm, Victoria devrindeki at arabalarına benziyor. Arabanın içi insanlarla dolu, elleri, kolları camdan fırlamış. Asgard daha çok işim var, hadi hemen arabaya binin diyor. Arabadayız, araç hızlandı, at kişnedi. Şimdi daha net görüyorum, başka binalardan başka insanlar düşüyor. Asgard, onlar da soruların peşinde diyor, kurtarmıyor ve ‘Kralların arasındaki piyon her iki kralı da korur’ gibi saçma bir laf ediyor. Arabanın içindekilerle cümlenin anlamını tartışmaya başlıyoruz. İçlerinden biri ‘herkes için yer yok, soranlara, tutmaya çalıştım, kayıp düştüler der Asgard, olur biter’ diyor. Kim sorar ki diyorum. Yanıt eninde sonunda herhangi bir zaman, herhangi bir şey, boşluktan ve hiçlikten çıkmış olmalı’ diyor. Yeni bir tartışma başladı. Piyonlar, krallar, hiçlik derken Asgard ‘Katabatik rüzgarı, Antarktika’da hüküm sürer, soğuk hava dikey alçalırsa oluşur, 240 km hızla eser ki burnunu parçalara ayırır, konuşacağınıza burunlarınız koruyun, gideceğimiz yer çok soğuk’ diyor. Arabadaki tombul, tavuk yiyen bayan ellerini beline koyuyor ve ‘… Onlar tartışa dursun, biz herkesin peşinde olduğu soruları yazmaya devam edelim.

  • 16 yaşında, hala voleybol oynuyor, patellası çıktı, hangisi doğrulukta birincidir. Patella genellikle mediale çıkar, diz fleksiyonda stabilize edilir, redüksiyon sonrası direkt grafiye gerek yoktur, bu patella artık kolay çıkar, bundan sonra hiç yürüyemez ama eskisine göre daha hızlı koşar. Cevap: Bu patella artık kolay çıkar. Patella genellikle laterale çıkar, mediale değil, redüksiyon sonrası ek yaralanmaları dışlamak için direkt grafi gerekir, diz ekstansiyonda immobilize edilir, hastaların yarısında tekrar çıkma görülür, yürür de koşar da, kimse karışamaz.
  • Obez hastan, tıknaz nefesli, havayolu yönetilmek isteniyor, doğru hangisi olmakta. Obezlerin havayolu kolay yönetilir, boğum boğum parmakları pulse oksimetreyi etkilemez, gastrik pH’ları yüksektir ki aspirasyon pnömonisinden daha az etkilenirler, nefessizliğe dirençli olurlar, doğru vokal kord yönetimi için baş 25 derece yükseltilmelidir. Cevap: Doğru vokal kord yönetimi için baş 25 derece yükseltilmelidir. Obezler 6 değil 3 dakikada desatüre olur, mide pH’ları düşüktür, aspirasyonları daha hasarlı geçer, cilt altı parmak yağı kalınlığı kişiyi yalancı desatüre gösterir, baş ve omuzlar göğüs kafesinin üstüne yükseltilirse (sniffing pozisyonu) laringoskop özgürleşir.
  • Eklamp(sisi) var gebemizin, epilepsi kapıda, IV magnezyum başladın, hastayı bradipneik ve komalı yaptın, kıdemlin de yanında yok. Şimdi naparsın. Bikarbonat, kalsiyum glukonat, magnezyum sülfat, fosfat. Cevap: Kalsiyum glukonat. Kalsiyum glukonat magnezyumun istenmeyen etkilerini geri çevirir, hasta acile geldiği gibi olur.
  • İşte yine oldu, hepatitli hastan acile başvurdu. Hastanenin beyaz çarşafı ile ne zaman tanışmalı. INR>1.5, hipoglisemi, total bilirubin>30, ensefalopati, havaalanlarında kemerine kadar aranırken gıkını çıkarmayan, bankada sıra beklerken süt dökmüş kedi gibi etrafı kesen, gecikmiş su faturasını yatırırken binbir dereden özür dileyen, kentkartı sıfır bakiye çekerken otobüs şoförünün gözüne bile bakamayan nasıl olur da acilde kaplan kesilir, hepsi. Cevap: Hepsine bir de pT>3 saniyeyi ekledim.
  • Günümüzün hastalığı kanser, tedavisi kemoterapi, tümör lizis sendromu kaçınılmaz oldu. Hangisi en az beklenir dedim bile. Hiperkalemi, hipokalsemi, hipofosfatemi, hiperürisemi. Cevap: Hipofosfatemi. Hipo olur hiper. Tümör lizis sendromu için hiperürisemi, hiperkalemi, hiperfosfatemi ve hipokalsemi tanısaldır.

Etiket
Is there another reason for USMLE question. 2016(3), p316-319.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.