Boston Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Uzmanlık Soruları-2

Boston Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Uzmanlık Soruları-2

- Bölüm: Dahili Aciller
1667
1

USMLE cevaplı sorular

‘Kırık şişeler

çocukların

 ayakları altında’

Sunday Bloody Sunday, U2

Hatırlamanıza

Ayrılırken isminin başındaki Pea’yı attık ve ona Body diye seslenmeye başladık. Aramızdan su sızmıyordu. Birer kahve içtik, Twitter adreslerimizi aldık verdik ve son uçakla İzmir’e döndük. İşte ilk 5 soru ve cevapları dostlarım. Kalan 95 soruyu günlere serpiştireceğiz, yavaş yağan bir yağmur gibi içinize işlesin.

İtalyanlar İrlanda Mafyasına Katıldı

Duyduklarımıza  üzülüyoruz, anlatalım. Boston Eğitim ve Araştırma Hastanesi rektörlüğü Peabody’nin USMLE sorularını bize vermesine sinirleniyor ve onu odasına kapatıyor. Aydın ile birlikte Body’i kurtarmak için Boston’a gidiyoruz. Uçağımızda bomba olduğu ihbarı bizi korkutmuyor ama bomba patlıyor. Kuyruk kısmına yakın oturduğumuz için kurtuluyor ve Atlas okyanusuna canlı düşüyoruz, dibe doğru gidiyoruz. Aydın Titanik’i gördüm demeye başlıyor, inanmıyorum. Tek gerçek şu, sadece biz kurtulduk. Aydın halasının New York’da yaşadığını söylüyor. Yüzerek eve ulaşıyor, üzerimizi değiştirip havadan sudan konuşup dinleniyoruz. Starbucks’tan orta boy Americano alıp, Penguenler hakkında belgeseller izliyoruz. Halanın ‘Neden Amerika’ya geldiniz’ sorusu bize Body’nin yardım çağrısını hatırlatıyor. Hastanesini bulmakta zorlanmıyoruz. Tanınmamak için, çünkü Boston Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki acil tıp asistanlarının aciltıp.com’u takip ettiklerini biliyoruz, hastaneye kılık değiştirerek giriyoruz. Aydın akut koroner sendromlu, ben de KOAH’lı taklidi yaparak monitörli gözleme yerleşiyoruz. Body’nin odasını gördük. Denilenler doğru, adamcağızın kapısını, hem de o içerdeyken zincirlemişler. Kendi isteğimizle hastaneyi terk etme bahanesiyle odasına yaklaşıyoruz. Travma odasının önünden geçerken sağ elindeki üç parmağı proksimalden tam kat kesilmiş işçi tulumlu vatandaşı görüyoruz. Doktor ile hastanın konuşmalarına tanık oluyoruz.
D: Paran sadece iki parmağı dikmeye yeter. Üçüncüsü için üzgünüm. İkinci parmağın kesik tendonuna da yetmiyor paran ya, neyse, tendonlar müesseseden.  
H: Nasıl ya, var mı böyle tedavi biçimi, acil değil mi burası.
D: Bana değil Amerikan sağlık sistemine anlat derdini, burada sağlığın paran kadardır diyor doktor ve biz Body’nin odasına ulaşıyoruz.
Beş USMLE sorusu daha cevapları ile karşınızda dostlarım. Body’e ne mi oldu, diğer yazıda olaylar giderek çetrefilleşmekte.

  • Rabdomiyoliz hayatın gerçeklerinden biri ve nöbetinin konusu. Tanısallığı nerde başlar diye soralım. Halsizlik, hipofosfatemi, myoglobin 12-24 saat kanda yüksek kalır, sert sıvı resüsitasyonu kompartman sendromunun nedeni olur. Cevap: Sert sıvı resüsitasyonu kompartman sendromunun nedeni olur. Halsizlik şart olmamakta, CK en az 5 katına çıkmakta, myoglobin 6-8 saat kanda yüksek kalmakta, hiperkalemi ve hiperfosfatemi parçalanan kas hücrelerinden salınmakta.
  • Metoprolol çok alımı desem aklına ne gelmez. Bradikardi, bronkospazm, koma, hipotansiyon, hepsi, hiçbiri. Cevap: Beta bloker zehirlenmelerinde bronkospazmın yeri yoktur.
  • Çocuk bacağındaki köpek ısırığı ile acile başvurdu, köpek hala bacakta ve aşılı. Ne yaparsın. Yarayı sabunlu su ile yıkarım, normal salini tazzikle yaraya dökerim, antibiyotikli merhem ile bacağı ovuştururum, pansuman yapıp oral antibiyotik yazarım, köpek ile çocuğun anlaşmalı ayrılmasını beklerim. Cevap: Yarayı sabunlu su ile yıkarım. Köpeğimiz aşılı, yara temiz. Isırık, el veya yüzde değil. Bu nedenle antibiyotiğe ihtiyaç yok. Herkes evine.
  • Hız düşkünü, adrenalin-dopamin bağımlısı motorsikletli, tırın altında kalır. Diyafram rüptürü için hangisi doğrudur. Sağ hemidiyafram daha çok etkilenir, laparoskopik yaklaşım penetre yaralanmalarda tedavi edici tanısaldır, penetre yarlanmalar abdominotorakal herniasyona neden olur, hiçbiri, soru kökü yanlış. Cevap: Laparoskopik yaklaşım penetre yaralanmalarda tedavi edici tanısaldır. Karaciğer diyaframı korur, bu nedenle sol hemidiyafram daha çok etkilenir. Künt travmalar batından toraksa organ göçüne neden olur çünkü diyaframda daha geniş yırtıklar oluşturur.
  • Yatırılarak tedavi edilmesi gereken toplum kökenli pnömoni için hangi seçenek adil, etik ve kararlıdır. Kan kültürü olmadan bir şey diyemem, tanı sonrası 4 saat içinde başlanan antibiyotikler mortaliteyi azaltır, hastaneye yatış sonrası 120 gün içinde görülen pnömonilere hastane kökenli pnömoni denilir, pnömoni ağırlık indeksi pnömoniyi beşe böler ve grup 1, 2 hastaneye yatırılmalıdır, penisilin bulunalı pnömoni mortalitesi değişmedi. Cevap: Penisilin bulunalı pnömoni mortalitesi değişmedi. Kan kültürünün toplum kökenli pnömonide yeri yok, kapı-pnömoni-antibiyotik zamanı diye bir şey de yok, hasta en az 2 gün hastanede yatıp 90 gün içinde pnömoni olursa enfeksiyondan hastane koridorları sorumlu, grup 1, 2 ayaktan, 4, 5 ise yatırılarak tedavi edilmeli.

 Zincirler
USMLE Consult Question Bank

 Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cago boston 2

 

1 Comment

  1. Tıpkı Boston Eğitim Araştırma’nın asistanları gibi yakinen ve keyifle takip ediyoruz efendim 🙂

Yorumlara kapalı