Sinematik Tıp

Sinematik Tıp

- Bölüm: Dahili Aciller
1435
Sinematik Tıp için yorumlar kapalı

‘Eğer bir şey yazılabiliyor veya düşünülebiliyorsa, filme çekilebilir’

Stanley Kubrick

Kurgu

Kahve kokusu, çocuğun gülüşü, geri geri giden kamyon, yağmur, otobüsün sol arka tekerleği, rüzgar, aynı ortamda daha önce bulunma hissi, tanıdık bir gülüş, kapının çalması veya çalan telefona yetişemem, bekçi ile göz göze gelme. Hepsi bir hikayenin başlangıcı. Hayat parçalardan oluşuyor, parçaların belli oran ve düzende birleşmesi yaşamı oluşturuyor. Gerçek kurgudan daha ilginç. Yaşamı oynayan insanlar tıptan ayrılabilir mi. Yaşam ile ölüm arasına sıkışmış sağlıktan kim nasibini almadı. Bu iç içelik yazılarda can buldu dostlarım.
Not: Maddelerin başlangıcındaki mavi renkteki kelimeler sizi alıntı yapılan yazının içine taşıyacak. 

  • Çukur: Gece vakti indi çukura, kış gecesinde, geriye dönen ise bıraktığı anılar oldu. Ne oldu, kimse bilemedi.
  • Neptün’ün Kapıları: Kocaman yalnızlık, izolasyon, ses yok, sadece boşluk. Uyarı eksikliği algıları burkuyor, duyular uyaranlarla beslenir, aç kaldılar.
  • Büyük Adam: İşte öğrendin sırrımı, ben tek değilim, aslında iki kişiden oluşuyorum.
  • Pasifik: Elim giderek şişiyor, keskin fırsatçılarla zarara uğratıldı. Nerede yunuslar peki, hani beni kurtarmak için geleceklerdi. Etrafta görünenler ise peşimdeki köpekbalıkları, ama daha bitmedim, gelin bakalım.
  • Visseral Yıllar: Sağolasın kaptan. Ne yapalım orada burada, bazen de şurada ama tam burada, evet karnımın üstünde bir şeyler var. Bulanıyorum, bazen kusamıyorum bile.

cinema

  • Otostop: Ateşli hastada beyaz kürenin yükselmesi bakterileri aklıma getirirdi. Bakteriler karabasanlarımda pijamalarımı çalıp parti yapar, bana zorla halay çektirip göz yaşlarımdan bilimsel makale yazarlardı. Anlıyor musun beni.
  • Kokteyl Konuşmaları: Beni kırmayarak davetime katılmanız büyük incelik Dr.L. Davetiniz beni şaşırttı Bayan N. Kocanıza kalp pili takıldığını duydum, üzüldüğümü söylemeliyim. Yıllardan beri iyi arkadaşız.
  • Ejderha Saldırısına Yaklaşım: Bizi bu iblisten kurtar savaşçı. Gecelerimizi kan çanağına çeviren bu şeytandan. Eğlenmemize izin vermiyor, bizim çoşkumuz onun zehri. Kahkahalarımızı hedef alıyor. Ama bu gece, evet bu gece sonun başlangıcını yaşayacak.
  • Distopya: Dip insanları şöyle düşündü. Kültürler değişmiyor, mekan zaman değişiyor. Bazıları, ki bunlar çoğunlukta idi, kabul ettiler sivrisinek imparatorluğunu, özleyerek ensefalit sekelli dostlarını. Ama bazıları, işte bu bizim küçük grubumuz, çalışmaya, mücadeleye devam etti. Araştırmaları sonuçsuz kalmadı.
  • Vaha: Gökyüzü bulutlarla dolu, ne bunların rengi. Mavinin tonları. Vicdan ve gökyüzü, asıl saygı duyulması gerekenler miydi. Hem kim söylemişti bu lafı.

Film

Milyonlarca olasılık var hayatını belirleyen. Biraz önce kaçırdığın otobüs farklı yaşamana neden oldu, bilemezsin. Bu sayısız, bağımsız ve her an değişebilir hareketler yumağına yaşam deniliyor. Kalbinin attığı beden ise etkilenimleri hissetmeni sağlıyor. Doğru kurgu-tıp karışımı olması gerekenin ortak.

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cat