İnsanlar Neden Bayılır

İnsanlar Neden Bayılır

- Bölüm: Nörolojik Aciller
2581
İnsanlar Neden Bayılır için yorumlar kapalı

Senkop

‘Uğrunda ölmeye değer

Cehenneme gitmeye değer’

Sin City

Özet

            Geçici bilinç kaybının etyolojisini açıklamak kolay olmayabilir. Acil tıp doktoru senkop etyolojisi içindeki ölümcül nedenleri bilmeli, epilepsi ile karışabilen klinik belirteçlere hakim olmalıdır.
Giriş

 • Senkop acil servise sık başvuru nedenlerinden biri. Etyolojisindeki patolojiler çoğunlukla açıklanamaz. Her zaman açıklamak da gerekmez. Önemli olan hayati risk içeren senkop nedenlerinin bilinmesi ve epilepsi zemininde gelişen atakların ayırt edilebilmesidir.
 • Senkop sonrası hastanın postiktal konfüzyonu varsa acil tıp doktorunun aklına epilepsi ön tanısı gelmelidir. Terleme, uzun süre ayakta kalma, çarpıntı veya göğüs ağrısı öyküsü adamı epilepsiden uzaklaştırır.
 • Sheldon ve şebekesi senkop etyolojisi için puanlama sistemi geliştirdi. Dilin ısırılması (2 puan-kendi dili olacak), deja vu (1 puan), emosyonel stres (1 puan), olay anında başın rotasyon hareketi (1 puan), amnezi (1 puan), sersemlik hissi (-2 puan), olay öncesi terleme (-2 puan), uzun süre ayakta kalma (-2 puan) olarak puanlandırıldı. Kendinden geçen hastanın skoru 1 puan ve üstü ise epilepsi, 1 puanın altı ise kardiyak nedenli bilinç kaybı içindedir şeklinde yorumlandı . Bu skorlama sistemi 94% sensitivite ve 94% spesiviteye sahip.
 • Bradikardi ve hipotansiyon kardiyoloji, lateralizan defisit ise nöroloji için anlamlı dostlarım.

Çömez Acil Tıp Asistanları Fenitoinin Zararları Hakkında Konuşuyor

–    Ünlü Hint dansçı Neumra yere düşünce şöyle demiştir: ‘मैंखोदियाहै, सिर्फमेरीआँखोंआरामकररहाहूँDüşmedim sadece dinleniyorum’. Yapılan EEG’de status epileptikus halinde bu cümleleri söylediği ortaya çıkmış, kontratı derhal iptal edilmiştir.

George Orwell, asıl adı ile Eric Arthur Blair (doğum. 25 Haziran 1903, Bihar; ölüm. 21 Ocak 1950, Londra). İngiliz edebiyatının ünlü kalemi Orwell 1984 adlı romanında kurguladığı Big Brother (Büyük Birader) kavramı ile tanınmış ve kalıcılaşmıştır. Toplumlar içinde oluşmuş haksız hiyerarşik ayrımlara karşı oluşturduğu sert duruş ile belli çevrelerin sevgisizliğini kazanmıştır. Kitaplarında ayrıntılı çevre tanımlamaları, net diyaloglar ve akılcı yargılamalara çokça rastlanır. Hayvan Çiftliği adlı kısa romanı Stalin rejimine karşı bir taşlama niteliği taşır. Tüberküloz nedeni ile ölmüştür. Söylentilere göre annesinin nedeni bilinmeyen senkop öyküsü var.

George Orwell Fil Avlarken
 
Sorularınız İçin 402 nolu odaya gidelim
 • Soru 1: Sürekli bayılıyorum ve bu hayatımı çok olumsuz etkiliyor. Arkadaşlarımın sayısı bile azaldı. Kimse yanında baygın biri görmek istemiyor. Bayılmadan önce midemde sarı kelebekler uçuşuyor, yeşil gergedanlar voleybol oynuyor.
 • Cevap: Anlattıklarınız epilepsi öncesi duygu durumun tanımı. Buna tıpta ‘Aura’ denilir. Tedavi sonucunda gergedanlarınız büyük ihtimalle oyunlarına ara vermek zorunda kalacak. Bir nöroloğa başvurmanızı öneririz.
 • Soru 2: Ekmek fırını önünde beklerken kendimden geçmişim. Daha önce benzer bir durum 23 Nisan törenlerinde olmuştu. Benim neyim olabilir doktor.
 • Cevap: Vazovagal nedenli senkoplar anlattığınız şekilde oluşur. Tetikleyici durumlardan kaçınarak senkop sayınızı azaltabilirsiniz. Cumartesi akşamı vagus sinirinizi karşınıza alıp, şarap ve peynir eşliğinde, neden bu kadar duyarlı olduğunu konuşun.
 • Soru 3: İdrar kaçırmaktan bıktım artık. Altıma bez bağlamayı bile düşünüyorum. Üstüne üstlük bu duruma baygınlıklarım eşlik ediyor. Aile hekimim anti-epileptik ilaç başlamam gerektiğini söylüyor. Ne diyorsun Acil Tıp.
 • Cevap: Her sakallı dedeniz değildir diyorum. Kardiyak kökenli senkoplar da idrar inkontinansı yapabilir. Anti-epileptik öncesi kardiyoloji polikliniğinin koridoru uzadıkça uzuyor sizin için.

 

DOĞRULAR

YANLIŞLAR

 • Senkop sonrası postiktal konfüzyon epilepside görülür
 • Epilepsi sonrası kan laktat ve CK düzeyleri yükselir
 • Kafa travmasının varlığı senkop etyolojisini açıklamak için yetersizdir
 • Kardiyak nedenli senkoplarda idrar inkontinansı olmaz
 • Terleme sonrası senkop patolojinin kardiyak kökenli olduğunun kanıtıdır
 • Epilepsi disritmileri tetiklemez

 

Dr Çağdaş Can, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Acil Tıp, Elazığ

cagdas ice

Köyler

 1. Sheldon R, Rose S, Ritchie D, et al. Historical criteria that distinguish syncope from seizures. J Am Coll Cardiol 2002;40:142-8.
 2. Hazouard E, Dequin PF, Lanotte R, et al. Losing consciousness: Role of the venous lactate levels in the diagnosis of convulsive crises. Presse Med 1998;27:604-7.