Konsültasyon Tipleri (Bütün için Bütün)

Konsültasyon Tipleri (Bütün için Bütün)

- Bölüm: Dahili Aciller, Güncel
315
0

‘İnsandan söz edilir ve gerçekten de bütün ırklardan, her iki cinsiyetten, doğmuş ve henüz anne karnındaki bütün insanlardan bahsedilir’

Tip 1

Konsültasyonun kolon ve kirişleri, en genel soyut ifade ile genelleştirilerek, aslında yapılmak istenmeyen anlamsızlaştırmaya ulaştırılır. Fark etmeden öyle bir çekirdeksizleştirme oluşur ki, soran bile ulaşmak istediği hedefin çok uzağındadır.

Tıp dışı örnek vermemiz gerektiğinde, ‘Çin’de Tibetliler değil, yalnızca Çinliler vardır’ önermesi yanlıştır.

Örnek 1

Bir hafta önce böbrek nakli olan hastanın oligoürisi (< 200 ml/gün idrar) ve akut böbrek yetmezliği var. Konsültasyon istenirken sıklıkla yapılan 'bütün için bütün' yanlış yönlendirmesi şöyledir.

‘Hastanın serum kreatinin değeri artmış ve idrar çıkışı azalmış. Akut böbrek yetmezliği açısından dahiliye ile konsülte edelim.

Bütün için (dahiliye) bütün (ABY) yanlış yönlendirmesi yapılmakta, değerli olan süre tüketilmektedir. Böbrek yetmezliği ile dahiliye arasındaki bağlantı kolayca kurulmakta, konsültasyonun kolon ve kirişleri genelin içinde çekirdeksizleştirilmektedir. 

Zaman bağımlı post-transplant böbrek için doppler istenmeli, kan akımı aranmalı, kanlanmayan, red edilen böbrek genel cerrahi konsültasyonu ile taçlandırılmalıdır. Emanet böbreğin tek kurtarılma yöntemi budur.

Aynı hasta transplantasyonun birinci ayında acile başvursaydı, dopplerde böbrek çevresi serbest sıvı görülecek, idrar kaçağı olarak yorumlanacak, yine cerrahi düzeltme tek seçenek olacaktı.

Red

Thammanichanond D, et al. Acute Antibody-Mediated Rejection by De Novo Anti-HLA-DPβ and -DPα Antibodies After Kidney Transplantation: A Case Report. Transplant Proc 2018;50:2548-52. 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.