Kuru Şerit Yanıtlıyor

Kuru Şerit Yanıtlıyor

- Bölüm: Kardiyak Aciller
1650
Kuru Şerit Yanıtlıyor için yorumlar kapalı

EKG Şeritleri Yanıltabilir

 

Hastalığın Öyküsü

Altmış dört yaşında nefes darlığı içinde olan bayan hasta ile triyaj alanında (evinde) karşılaştınız. Hastanın bulantı ve kusması var.

Tıbbi Öykü

Kronik Böbrek Yetmezliği, Hipertansiyon

Kullandığı İlaçlar

ACEİ

Alerji

Eritromisin

Vitaller

KB: 90/60 mmHg, Nb: 112 vuru/dk, SS: 23 solunum/dk, SpO2: %90 (ev havasında)

Fizik Muayene

Hasta terli ve kötü görünüyor. İnsanda yardım etme isteği uyandırıyor. Kalp sesleri derinden ve uğultulu geliyor. Bilateral akciğer alt zonlarda kaba raller işitiliyor. Batın rahat ancak alt ekstremitelerde 2+ gode bırakan ödem mevcut.

EKG’de ne görüyorsun

electrical-alternans

Hikayenin Çözümü

EKG’de ne mi görüyorum. EKG’de gördüğüm şey sadece dikkatimi verdiğim zaman kendini anlatıyor. ST segmentleri yerli yerinde. T dalgaları uyumlu biçimde pozitif. Nerede alıştığım o kuru şerit oynamaları. Ama bir dakika, alttaki şekildeki okları kim çizdi. R dalgaları farklı mı birbirinden yoksa. Evet, evet farklı bunlar. Geriye bakıp düşündüğümde anlıyorum ki bu R dalga farklılığının bilim dilindeki adı elektriksel alternans. Perikard sıvısındaki artış sonucu ventrikülün her kasılmada farklı fotoğraf vermesine deniliyor. Demek ki kalp zarı çevresinde istenmeyen sıvı var.
Hipertansiyona ikincil nefronlarını gün ve gün kaybeden hasta eninde sonunda son dönem böbreğe sahip oluyor. ACEİ kullanımı anlık yükselen kreatini açıklamıyor çünkü proteinürisi olan nefrondan fakirlere zaten öneriliyor. Böbrek tarafından süzülemeyen sıvı vücudun her boşluğunu kullanıyor ve bundan perikardiyal alan da nasibini alıyor. Bu hastanın tek tedavisi diyalizdir dostlarım.
 
alternans
 

Dr Çağdaş Can, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Acil Tıp, Elazığ