Hepsini Taburcu Etme

Hepsini Taburcu Etme

- Bölüm: Dahili Aciller
1032
0

Özet: Miyokard enfarktüsü, kardiyomiyopati, aspirin intoksikasyonu, hifema, serebral arterde trombüs ve mitral stenoz taburcu etsen de döner 

Ben de öyle sanırdım

ama şimdi pek emin değilim’

Bernard Shaw, Dört Oyun

Önsöz

R aslen öfke tutucu olarak çalışıyor, kim öfkelenecek gibi olsa orada bitiyor, Çin aksanı ile konuşup Sırpça yazabiliyor. Kolesistit öykülünün bulantı kusması var, sağ üst kadranına ağrı eklendi şimdi. Destek tedavi ile hafifcene rahatladı, gönderdin, yine karşında, EKG’si geniş QRS’li taşikardi ve anteroseptal miyokard enfarktüsü ile uyumlu. Eski tanıların garabetine kapıldın.
A tam bir dolandırıcı, bateri çalıyor, sadece sağ elini kullanmasına rağmen olağanüstü güçlü. Boğaz ağrısı ile acil servise başvuruyor, huzursuzluk hissi tanımlıyor. Akciğer istedin, kardiyotorasik oranı artmış saptadın, hipertansiyon öyküsü var, kalbi büyüten nedeni hemen aydınlattın. Ertesi gün tek yumurta ikizinle karşılaştı acilde. EKG’sinde düşük voltaj, 24 saat sonraki akciğerinde bronkovasküler gölgelerde artış ile, EFsi %15, viral kardiyomiyopatiye ikincil kardiyak tamponadlı. Yoğun bakımda norepinefrin infüzyonu aldı, ayakları iskemiye gitti. Huzursuzluk hissi nefes darlığı eşdeğeri olabilir. 
Z zincirlerden kaçış ustası, elektrik konusunda uzman, aynı zamanda blok flüt çalıyor. Ağrısı var ve evde aspirinleri ile yaşıyor. Fıstık yer gibi aspirin atıyor ağzına, ilaç olarak görmüyor. Sen kullandığı ilaçları sordun, adını bile anmıyor, ilaç yerine koymuyor. Şimdi yine karşında, bu sefer bilinç bulanıklığı ile. Solunumsal alkalozun eşlik ettiği anyon gaplı asidoza alışık yaşıyor. Kargo şirketine acilin adresini vermiş, yeni aspirinleri geldi, imza atamayacak durumda. Bilinç bulanıklığında AŞONT akla gelsin (aspirin, şeker, oksijen, naloksan, tiamin).
S’nin kafasının içi uğultulu, kendini bildiğinden beri. Uğultularını dinlerken gözüne peruklu arı çarpıyor, arı o kadar büyük ki peruk takıyor. Acile başvurdu, göz gözesiniz, şöyle bir baktın, hifemayı göremedin, ön kamaranın 1/3’ünden azını kaplıyor. Gözdeki ağrı giderek artıyor. Bu sefer gördün, 4. dereceden pıhtılı hifema ön kamarayı tamamen doldurmuş, göz içi basıncı altı kişiye yetecek kadar olmuş. Söylentiye göre doktor peruklu arıyı arıyor her yerde.
Karşınızda piyanist T, aynı zamanda taklitler yapan komedyen. Neden espiri yapıyorsunuz denildiğinde ailevi problemlerden diyor, çarpıntı yakınması ile başvurdu, nabzı 144 atıyor, sahneye çıkacağım birazdan, stresliyim, ilacımı verin gideyim diyor. Gitti, ama 17 saat sonra tekrar acile getirildi, koma tablosunda. Atriyal fibrilasyonlu hastanın sol orta serebral arteri trombüs ile tıkalı. Nabız > 140 ise organik nedenler zaten aranmalı, görünmeyen p dalgaları için heparin yapılmalı. 
L’nin hücre bağımlılığı var, basit suçlar işleyip kendini hapse attırıyor, yaşam beni korkutuyor, hiç değilse hücre güvenli diyor. Otuz sekiz haftalık gebe olmasına rağmen dayanamadı, hapse giriş yaptı, nefesi giderek yetmiyor, ilk defa hücreden çıkmak istiyor. Akut romatizmal ateş sekelli, o günden beri mitral kapağı sorun çıkarır. Unutmadan söyleyeyim, mitral stenoz gebeliğin en ünlü kapak sorunu. Daralmış kapak nefes darlığı yapar, gebelik kapak disfonksiyonunu körükler, kalp yetmezliği, disritmi, erken doğum, intrauterin gelişme geriliği ve mortalite artar. Gebelerde sadece astım, pnömoni, pulmoner emboli değil, kapak kusurları da atmosferin oksijenini çalar.
Not: @aciltıp.com Sıtkı Sarper Sağlam’a önsözü için teşekkür ediyor. 
Bilmem Gerek
Weinstock MB, Klauer KM, Henry GL, et al. Bouncebacks. Emergency Department. ISBN-13:978-1890018610.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.