Hasta kıdemli doktor çömez ise

Hasta kıdemli doktor çömez ise

- Bölüm: Dahili Aciller, Güncel
93
0

Not: @aciltıp.com görsel için Raziye Sinem Ceylan’a teşekkür ediyor

 • Evet, aynen öyle.
 • Hasta daha çok bilir, ama bilmediğini bilmez, doktor ise daha azını, ama gel gör ki, o da bunu bilmez. Ne çömez doktor, ne de geriatrik hasta haklıdır.
 • İroni katlanır, dokuzlarla çarpılır.
 • Ad yazmaz, ne kimlik kartı, ne de gömlek yakasında. Damar yolu açılır, kalbi hızlandıran veya yavaşlatan ilaçlar başlanır ama bunları kimin yaptığı bilinmez. Şöyle denir. Sakallı adam, at kuyruklu kız, Meksikalıya benzeyen genç, Arnavut kökenli gibi duran bayan. Böyle olmaz, ad gerekir klinisyene.
 • Hastane dışında ölçülen, haftalarca takip edilen, en sağlam cepte taşınan tansiyon takip çizelgesine güvenilir, tedavi kararı alınır. Bir kere nerede nasıl ölçüldüğünü bilmediğiniz bir tansiyon var karşınızda, kalibrasyonu üretildiği günden beri yapılmayan, hastanın soluklanmasına izin verilmeden bakılan. Torunlar bakar bu tansiyonlara. Araba tekerlek havasının her benzinlikte ayrı çıkması gibi bir şey bu.
 • Asemptomatik hipertansiyon tedavi edilir, klinik değil, sayılar hedeflenir. O kapril illa ki hastaya tattırılır. Güç burada güçlüdür.
 • Biz kontrole gelmiştik derler. Hasta yıllardır hastadır, işte zaten bu nedenle ileri yaştadır. Hep aynısı, evet, hep aynısı olmakta, eninde sonunda taburcu edilmektedir. Artık yeter, buna son verme zamanı gelmiştir, özgürlük diye bağırır. Sadece kontrole gelmiştim demeye başlar, kitaptaki bütün risk faktörlerine sahiptir ve göğüs ağrısı tipiktir, ama o yine de çıkmak ister, dikkatli olmak gerek, bir, iki, üç, dört derken arrest hastan olabilir.
 • İstanbul Bebek muhiti, sahil kenarı toplum sağlığı merkezinde nöbetçisin. Vay be. Etrafın Limuzin, Ferrari, Gucci kaynıyor. Hasta kıdemli, sen çömezsin. Adamın yıllardır geçici iskemik atağı var, şöyle bir sarsıyor, peltek oluyor ağzı, sonra topluyor, İstanbul şivesi geri dönüyor. O gün de çok meşgul, Times Meydanı’nda bulunması gerekiyor, her zamanki toplantılardan işte, milyon dolarcık olanlardan. Sen gençsin, hem de oldukça az yıl yaşamışın bu dünyada. Hastaya hayır diyorsun, abcd2 skorunuz hastaneye yatmanızı gerektiriyor, ileri yaş zengin adam seni şöyle bir süzüyor ve benzeri görülmemiş bir kahkaha atıyor. Sen mi beni engelleyeceksin diyor. Tamam sen bilirsin dersen, olası komplikasyonları anlatmazsan, hatta anlatsan bile ve hasta taburcu olup yatalak kalırsa seni Marvel’in kahramanları bile kurtaramaz 404 no’lu odadan.
 • Hastanın retroperitonu kanadı, bir çok nedenle olabilir, şimdi konumuz o değil, sonuç olarak kanadı ve hasta öldü öldü dirildi. Senin acilinde, merhaba diyor, iyi çalışmalar, retroperitonumu görüntülemenizi rica ediyorum, sen de, kusura bakmayın ama neden diyorsun. Hasta da, daha önce kanadı kendisi, sabahtan beri ağrım var aynı yerde, bir kontrol ettirecektim, sonuçta sen de doktorsun, obsesifler birliğindensin, aklına düşürdü bir kez, çık bakalım işin içinden, hastalık tarihi acayiplikler barındıranlar seni yorar, yukarıdaki hastada olduğu gibi.
 • Zaman konusunda hassas olur geriatrik hastalar, der ki, bana tam süre verin, üç, dört, beş hafta, hadi söyleyin der, sen ise, nereden bilebilirim ki, kristal kürem yok dersin, zaten öyle, yok deyin hep, poliklinik kontrolü ne diye var ki o zaman.
 • Renkler ilaç tarifinde kullanılır, hasta, kırmızı küçük, pembe der, üstü çentikli demeye başlar, allahım dersin, digoksin mi, bir dakika coumadin veya amiodaron, veya, epdantoin olmasın, hasta evet öyle bir şeydi der, hadi bakalım, çık işin içinden.
 • İleri yaş teyzeler genellikle ton ton olur, hayatı ciddiye almaz, ve der ki, gün yapıyorduk, işte orada Neriman önerdi, ben de başladım, Neriman statin önermiştir, günler kan yağını yükseltmektedir, hasta poğaçasının yanında ilk dozunu alır, hiçbir zaman doktor değildir öneren, bir de sana demez mi, pembeye kaçan minik, ikiye bölünerek alınan ilaç, of of.

Günce

Merkezefendi Fasikülleri

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.