Epilepsi

Epilepsi

- Bölüm: Nörolojik Aciller
3147
Epilepsi için yorumlar kapalı

Status Epileptikus

çaresizce baktı, ve…

Trio

Tüberküloz hastası, ilaçlarını kullanıyor. Daha önce hiç bırakmadı, söylenildiği anda aldı. Bilinçli yaşamı bilinçli ilaçlarına yansımış. Şu ana kadar ilaç saatlerini atladığı görülmedi. Yanıt aldı, artık daha iyi. Hastalık var, tedavisi neden olmasın. Elleri cebinde, evine dönüyor, otobüsler yanından geçiyor. Bugün yürüyecek. Daha iyi hiç olmamıştı. Bakarsın yeni bir kitap bile al……ve şerit burada kopar. Tüm vücudu titremektedir. Epilepsi mi, yok canım, daha önce hiç olmadı ki. Gören gözler yanılmıyor, status epileptikus beyaz atı ile geldi. Acil tıp kliniği tanıda zorlanmadı.

  • Tüberküloz tedavisinde kullanılan izoniazidin yan etkilerini hatırla (İNH): İncitir Nöronları ve Hepatositleri. İzoniazid altında nöbet geçirene vitamin B6 verilmeli dostlarım.
  • Todd’un Paralizisi: Nöbet sonrası fokal güçsüzlük. Peki söyleyin bana kim akut inmeden ayırt edebilir. Akan sular tersine döndü, bu nedenle litik epilepside göreceli kontraendike oldu. 
  • Basit parsiyelde bilinç kafa içinde, komplekste ise algı cesur yeni dünyada.

Status Epileptikus

>20 dk süren, postiktal geçmeden yeni nöbet

en sık ilacını düzensiz kullananlarda

ABCs, lorazepam, fenitoin, fenobarbital, genel anestezi

tonik-klonik hareketler bitse de hasta nöbetine devam ediyor olabilir, entübasyon için paralize ettiğin halen sessizce çırpınıyor (EEG gerek)

Febril Nöbet

6 ay-6 yaş favorisi

basit (<15 dk, fokal bulgu yok), kompleks (>15 dk, pek çok fokal var)

meningeal bulgu, 12 ay altı, H. influenza veya S. pneumo aşısız ve febril status epileptikus ise LP yapıver

tekrar tekrarlayan nöbet risklerini yazalım (daha 1 yaşında bile olmayanlar, düşük ateşte nöbete düşenler, kısa süren ateş sonucu epileptik titreyenler, ana-baba öyküsü olanlar, kompleks tipler)

antiepileptikleri febril nöbetlerde kullanmayınız

  • Vagal sinir stimülasyonu nedir: Sol vagus sinirinin stimülasyonundan sorumlu cihazlar, tedaviye dirençlilerde birebir.
  • Nörojenik pulmoner ödem: Postiktal kişi hipoksik ve fizik muayenede ralleri var. Doğru maddedesin çünkü karşına nörojenik pulmoner ödem çıktı ve tedavisi bildiğin pulmoner ödemler gibiydi.

İlaç başlattı, ateş uzattı, çocukta farklı tanımlandı, dirençlilerde stimülasyon kullanıldı ve ödem yaptı. Kim bilir daha neler yapacak kaptanlar.
 

Çorak

Li K, Gugelmann H, Tabas JA. Young Woman With Seizures. Ann Emerg Med 2015;66:363, 367. 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Çağdaş Tokyo'da