EKG, Entübasyon, Etik

EKG, Entübasyon, Etik

- Bölüm: Dahili Aciller, Güncel
480
0

Yoğun bakıma çağrılıyorsun, olmaz deme, bazen olur, sen gidersin üst kata onlar geleceğine zemine. Üç EKG uzatıyorlar ve diyorlar ki ‘Efem sizce ne var buralarda, hangi ilaç yerinde olur’

Şöyle bir bakıyorsun, ters düz yapıyor, kuru şeritleri yere atıp tekrar alıyorsun. Düşündüğün gibi, hiçbir şey değişmedi. ‘Farklı tiplerde parazit bu görseller, kalpte sorun yok, sorun EKG’yi çekende, titremekte, ateşi olabilir veya tiroidi, beta blokerini almayan biri gibi’, diyorsun.

Kolundan tutup diğer hastanın yanına taşıyorlar, 34 yaşında, entübe, bu kadar genç yaşta neden yoğun bakımda acaba diye düşünürken hastanın kasları kasılmaya başlıyor, ateşi 40 dereceye yükseliyor, sen hemen yoğun bakım paramediğine dönüp şöyle diyorsun, ‘Yeni entübe oldu değil mi bu hasta, o da, evet doğru bildiniz, entübasyon taze’, hemen aklına malign hipertermi geliyor, etomidat ve süksinilkolin ile entübe edilmiş, bingoo dedin, süksinilkoline bağlı bu klinik, dantrolen önerdin, titremeler duruyor.

Bulmuşlar senin gibi adamı, bırakırlar mı. Stajyer var orda, en azından tipi öyle, yanına yaklaşıyor ve ‘İlk şıklar sonra soru, ne dersin diyor’, gönder gelsin dedin.

A) Güneşin altında ne kadar vakit geçiriyorsun.

B) Yüzünü göstermezsen seni tedavi edemem ki.

C) Ne güzel söyledin, yüzde döküntü insanı çok üzer.

D) İlaç yazabilirim, böylece hastalığın biter, ama zaman ister, bil bunu lütfen.

E) Ailenizde cilt kanseri var mı.

Stajyer kılıklı çocuk gözlerinin içine bakıyor, yoğun bakımdaki herkese sade soda ısmarlıyor, kantinden sandalye çağırıyorlar, karşına oturup sodalarını içmeye başlıyorlar, fazla soda yere dökülüyor, sedyeler hareketleniyor, birkaç sedye asansöre doğru hızla ilerliyor.

Cevapların sorusu şöyle olmalıydı dedin, ’19 yaşında bayan hasta, yüzünde ve boynunda akneler ile, çok üzgün ve ağlıyor, yüzüme bak, bir yerlere saklanmalıyım, veya takas etmeliyim bu suratı’ diyor, öyle değil mi.

Çok doğru, aynen dediğin gibi, soru buydu, basitçe hastanın yakınmasını tekrar etmek iş birliği için en doğru başlangıç‘ diyor.

Yoğun bakımdan ayrılıyorsun, herkes teşekkür ediyor.

Köken

USMLE 2018

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.