Ona Sor (Bel Ağrısı ve Diğerleri)

Ona Sor (Bel Ağrısı ve Diğerleri)

- Bölüm: Nörolojik Aciller
1879
4

‘Kızları ilk önce tartıyordu’

Bret Easton Ellis

Moderatör: Merhaba Bay N, teklifimizi kırmayarak bu genç bayanların sorunlarına çözüm bulmak için programımıza katılmanız büyük incelik.

Bay N: Rica ederim, burada sizin aranızda olmak benim için de büyük bir zevk. Ancak burası neden bu kadar sıcak.

Moderatör: Çok kalabalıkta ondan, bakın hanımlar şimdiden terlemeye başladılar. İsterseniz vakit kaybetmeden soruları  alalım.

Electric-Ladyland
Soru 1: Annemin dört gündür 38,4 derece ateşi, halsizliği ve belinden başlayıp sol ayağına yayılım gösteren ağrısı var. Bugün sol bacağında güç kaybı olduğunu söyledi. Ne yapmalıyım Bay N.
Cevap: Annenizde spinal epidural abse olabilir. Şanslısınız diyebilirim çünkü spinal epidural absesi olan hastalarda ateş yüksekliğinden başka semptom olmayabilir. Bacaktaki güç kaybı klinisyeni spinal patolojilere yönlendirmeli.
Soru 2: Üzülerek itiraf ediyorum, alkoliğim. Evre 3 karaciğer yağlanmamı kontrol için ultrasonografi randevuma giderken pantolonumu zor giydiğimi hissettim. Bu nedenle programa pantolonsuz katılmak zorunda kaldım, lütfen beni bağışlayın. Ben de spinal epidural abselilerden olabilir miyim.
Cevap: Yok yok ne demek hanımefendi, nasıl rahat ediyorsanız. Evre 3 karaciğer hastalığı süründürür ama spinal patolojiler daha çok süründürür. Kronik etanol tüketimi kişiyi bağışıkbaskılı yapar ve bu nedenle fırsatçı enfeksiyonlar epidural alanda abse formasyonu oluşturabilir. Ultrason randevunuzu iptal edip hızlı bir şekilde beyin cerrahisi uzmanına başvurmanızı öneririm.
Soru 3: Köyde büyüdük doktor bey. Çocuklukta boğaz ağrımız olduğunda kimse bize penisilin vermedi. Bu nedenle akut romatizmal ateş mağduruyum, başka bir deyişle mitral kapak darlığım olduğu için geçen yıl kapak ameliyatı oldum. Erkek arkadaşım da beni metalik kalp kapağı sesi çıkarıyorum diye terk etti. Coumadin adlı bir ilaç kullanıyorum. İdrarımı tutamadığım için doktora başvurdum. INR düzeyimi hemen kontrol etti. Neden ki.
Cevap: Kullandığınız coumadin sonucunda INR düzeyiniz yükselmiş, paraspinal alanda spontan kanama oluşmuş, hematomun kitle etkisi ile sakral ağınız baskı altında kalmış ve sonucunda idrarınız kontrolsüz akmaya başlamış. Dikkat edilecek bir nokta daha. INR düzeyiniz normal olsa bile sadece Coumadin kullanmanız çabuk kanamanıza neden olacak.
Soru 4: Bel fıtığım var ve yakıcı ağrılar içindeyim. Her hareketim haykırmama neden oluyor. Bu ağrıyı nasıl kesebilirim Bay N.
Cevap: İlk önce bacağınızda duyu-motor defisit var mı, buna bakmalıyız. Keşke sizde yanınızdaki pantolonsuz bayan gibi gelseydiniz, muayenenize hemen şimdi başlayabilirdik. İntravenöz yoldan verilen on altı miligram dekort ve intramüsküler kanallarla zerk edilecek nonsteroidal anti-inflamatuar ilaç ağrınızın üzün süreli kontrol altına alınmasını sağlayacak. Lütfen ilk üç gün hareketlerinizi olabildiğince sınırlayın. Sonrasında sizi lomber MR incelemesi bekliyor. Eklemek istediğimiz noktalardan biri de bu ağrıların ataklar halinde tekrar sizi rahatsız edebileceği.  Ergonomik yaşam ağrılarınızı kovabilir. Ağır bir cismi kaldırırken beliniz dik olmalı ve son olarak unutmayın lütfen, ağırlığı dizlerinize vererek yükü kaldırın.
Moderatör: Evet hanımlar sorularınız için çok teşekkür ederiz. Bay N’yi daha fazla terletmeyelim. Katılımınız bizim için onurdur Bay N, var mı sözünüz ?
Bay N: Beni bu bilimsel ortama tekrar çağırırsanız pek memnun olurum. Görüşmek üzere. 
Alkışlar ve çığlıklar ortalığa yayılır.
 

DOĞRULAR

YANLIŞLAR

 • Spinal epidural abse mutlaka spinal semptom vermek zorunda değildir
 • Lumbar herni spinal enfeksiyonlar için predispoze faktör olarak kabul edilmelidir
 • Sadece Coumadin kullanmak INR düzeyinden bağımsız kanama için risk oluşturur
 • Direkt grafi ve tomografi ile spinal patolojiler saptanabilir
 • Acil servise bel ağrısı ile gelen tüm hastalara MR çekilerek spinal basılar dışlanmalıdır
 • Spinal epidural abse ayırıcı tanısında eritrosit sedimentasyon hızının yeri yoktur

 

Dr Çağdaş Can, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Acil Tıp, Elazığ

cagdascan

4 Comments

 1. Hocam merhaba. Sabah her kalktığımda bel ağrım olurdu yatış pozisyonundan der onemsemezdum saat ilerledikçe geçerdi. Ama bir ayı geçti ağrılarım artali. Doktora gittim beş yıl önce çekilmiş mr a baktı bel fıtığı yada her hangi bir şey yok dedi röntgen de istedi ona da baktı sadece bel eğriligi var dedi ve başka doktora yönlendirdi. Bu ağrı için de her hangi bir bulgu yok dedi. İki ilaç yazdı geçerse gelmene gerek yok dedi. Lyrica ve etol fort. Kullandım iki hafta hep ağrıyı hissettim ama biraz daha azalmıştı. Şimdi ilaçların bitti ağrılarim çok arttı. Egilemiyorim yerden bişey alamıyorum ve öksürürken çok belim ağrıyor. Buarada 21 yaşındayım. Ne yapmam gerekir sizce?

  1. Anlattıklarınıza göre kesinilkle ağrılarınız belinizden çıkan sinirlerin sıkışmasını işaret ediyor.
   yaşınız genç olduğu için şuan tedaviniz cerrahi değil, Fizik tedavi ve bel kaslarını güclendirici egzersiz ve yatak uyku arttırılması. Öncelikle fizik tedavi hekimine başvurunuz.

 2. sevgili hocam benim sorum karnımı içe doğru çektiğimde ağrım kesiliyor tık diye bir şey hissediyorum belimde sol böbreğin hemen yanında ne olduğunu çok merak ediyorum mr ultrason renkli ultrason usg ıvp ne çekindiysem çıkmadı ne olur aydınlatın beni teşekkürler hocam birde o ağrıyan bölgeye elimle bastırdığımda ağrım tık diye ses gelip kesiliyor her dakika karnımı çekiyorum elimi bastırıyorum bıktım artık ne yapabilirim

  1. Çağdaş Can

   Geçmiş olsun Alper, rahatsızlığının ciddiyeti anlatımından anlaşılıyor. İç organ herniasyonu ağrı nedenin olabilir. Ama elimizdeki veriler eksik. Valsalva manevrası anında çekilen görüntülemeler gizlenmiş hernilerin ortaya çıkışını kolaylaştırabilir. Mail adresimize görüntülerini göndermek istersen zevkle değerlendiririz.

Yorumlara kapalı