Karın Ağrısında Doğru Görüntüleme

Karın Ağrısında Doğru Görüntüleme

- Bölüm: Cerrahi Aciller
2586
Karın Ağrısında Doğru Görüntüleme için yorumlar kapalı

Batın Tomografisi

‘Işık, ışık, her yer ışık’

Uykuluk

Batın

  • Karın ağrısı acil servise başvuran hastalarda sık saptanan bir yakınma. Karın ağrısına yönelik doğru görüntüleme komplikayonlara ‘dur’ diyecek.
  • Direkt grafi ile batın görüntülemesi karın ağrısı etyolojisini tanılamak için her zaman yeterli olmayabilir. Bağırsak perforasyonu veya yabancı cisim yutulması durumunda direkt batın grafisi kullanılabilirken safra kesesi hastalıklarında ultrasonografi etkin bir inceleme yöntemi haline gelecek.
  • Bağırsak tıkanıklığı, ürolitiazis, apandisit, pankreatit, pyelonefrit ve divertikülit tanısında ise batın tomografisi alkış alır.

Akut Karın: Ani başlayan ağrı ile karakterize. En sık nedenleri akut apandisit, kolesistit, pankretatit, intestinal

Tomografi
İlk Tomografi
iskemi, divertikülit ve barsak perforasyonu. Batın tomografisi tanıda etkin olarak kullanılır ortaklar.
Bağırsak Tıkanıklığı: Bulantı, kusma ve karın ağrısı semptomları revaçta. Etkin tetkik direkt batın grafisi. Ancak hastalığın erken döneminde direkt grafi işe yaramayabilir. Bu durumda etyolojiyi açıklama amaçlı batın tomografisi kullanılmalı. Kontrast içimi sonrası kusma nedenli aspirasyon bildirildi, dikkat edilmeli. Obstrüksiyon varlığı hakkında soru işaretleriniz var ise tomografi ile vakit kaybedin, olabilir.
Akut Kolesistit: Sağ üst kadran ağrısında ultrason tanı için ilk tetkik. Ultrasonun kese patolojileri tanısında tomografiye üstünlüğü çoktan kanıtlandı. Tomografi ile birlikte ancak ayırıcı tanı havuzunda yüzebilirsiniz.

Öz

Direkt grafi, ultrason ve tomografi karın ağrısında görüntüleme yöntemleri. Direkt grafi perforasyon ve yabancı cisim varlığında, ultrason safra kesesi patolojisi soru işaretinde, tomografi ise diğer batın içi solid organ handikaplarında veya ayırıcı tanıda kullanılmalı.
 

Dr Çağdaş Can, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Acil Tıp, Elazığ

 Annals of Ans
1) Ahn SH, Mayo-Smith W, Murphy B, Et al. Acute nontravmatic abdominal pain in adult patients: Abdominal radiography compared with CT evalution. Radiology. 2002;225:159-164.
2) Bono M. Gastrointestinal imaging. In: Tintinalli JE, Kelen GD, Stapczynski JS, eds. Emergency Medicine: A Comprehensive Study Guide. 6 th ed. McGraw Hill, 2004.