Akineto (Eczaneye Gitti)

Akineto (Eczaneye Gitti)

- Bölüm: Dahili Aciller, Güncel
344
0

‘Sıra sana da gelecek Çin’

A Bayan Voleybol Milli Takımı

Sonra olanlar Akineto yazısını açıklar.

Akineto, kendisi ile tanışın, 15 yaşında, Güney Kyoto’da yaşıyor, Annesi Alman, Babası Japon, babasının eczanesi var, yörenin en iyisi.

İyi mandolin çalıyor Aki, satrançta bölge şampiyonu aynı zamanda.

Kötü olan ne mi, kötü olan şu, kocaman tren sadece onu almak için 70 km gidip geliyor, toplam 140 oldu, Akineto tabii ki biliyor bunu. Sadece o bilmiyor, annesi, babası, öğretmeni, arkadaşları, hepsi farkında ve her seferinde hatırlatıyorlar ona, bu şansı hak ediyor musun, devletin sadece sana gönderdiği treni diyorlar.

‘Tren sadece senin için çalışıyor, o kadar yol yapıyor, başarılı olmalısın Aki, tek çaren bu gibi cümleler yıllardır kulaklarında’

Akineto tek çocuk, ailesine bu sebeple kızgın, zamanında çok kardeş istedi, ama olmadı işte, her tek çocuk gibi yalnız, sadece kendini düşünüyor, bencil zannediyor arkadaşları onu, halbuki hiç de öyle biri değil Aki, ama bir kere karar verildi hakkında, kim daha fazlasını isteyebilir ki.

Bu sabah yine durakta, tek başına trenini bekliyor, buz gibi hava, lapa lapa kar yağıyor, bir dakika, farklı bugün, durakta onunla birlikte üç kişi daha var, biraz da onları inceleyelim.

  1. Kişi: Birincisinin elleri cebinde, şapkası var, etrafa bakıyor, korkak/saldırgan bir hal var üstünde, kendi kendine konuşuyor, çevresindeki arılara emirler veriyor, ama aslında yok öyle bir şey, ve bir anda titremeye başlıyor, tüm vücudu zangırdıyor, yere düştü şimdi, zangırdama artarak sürüyor.
  2. Kişi: İkincisinin elinde poşet var, sürekli öğürüyor veya öğürmüş bir süre önce, kusma eylemi olmuş bitmiş, rahat gözüküyor, sağ elinde hap var, yutacak gibi bakıyor ona, hap kutusu boş ama bir dakika, bulaşıcı hastalık gibi bu zangırdama olayı, o da başladı zangıra, çenesi kasılıyor, sağ sola dönüyor, eller kollar istemsiz dans ediyor.
  3. Kişi: Üçüncüsü mü, o ise içlerindeki en sağlıksızı sanki, yüzünü kaşıyor, şimdi de ayak bileğini kaşımaya başladı, elleri titreyip duruyor, olmayan paralarını sayıyor gibi, öylesine kaşımış ki, her yer kan olmuş, kabuk bağlamış, gözlerinin altı mor, depresif, tatsız tutsuz gözüküyor, üzerindeki tişörtte, hayaller benim tek gerçeğim yazıyor.

Bu üçlünün ortak tedavisi ne olabilir, treni istasyona ulaşmadan Aki ne yapabilir, aynı kökenden kaynak alan bir sorun mu, evet, sıra sizde dostlarım, yorumlarınızı bu bağlantıya gönderin.

Akineto Eczaneye Gitti (Sonra Olanlar)

Siz de biliyorsunuz, inkar etmeyin, durakta dört kişi var, tren henüz istasyona gelmedi, çığ düşmüş, ray kapanmış, Aki uzun uzun düşündü ve sonuçlara vardı. İşte bizi bekleyen açıklamalar.

  1. Kişi: Birincisinin elleri cebinde, şapkası var, etrafa bakıyor, korkak/saldırgan bir hal var üstünde, kendi kendine konuşuyor, çevresindeki arılara emirler veriyor, ama aslında yok öyle bir şey, ve bir anda titremeye başlıyor, tüm vücudu zangırdıyor, yere düştü şimdi, zangırdama artarak sürüyor. Korkak saldırganlık psikotik yapıyı, arılar sanrıları, zangırdamalar distoniyi çağrıştırıyor. Antipsikotik ilaç yan etkisi bu sayılanlar, Akineton (Biperiden/1 ml’de 5 mg, kas içine IM) tedavide kullanılır.
  2. Kişi: İkincisinin elinde poşet var, sürekli öğürüyor veya öğürmüş bir süre önce, kusma eylemi olmuş bitmiş, rahat gözüküyor, sağ elinde hap var, yutacak gibi bakıyor ona, hap kutusu boş ama bir dakika, bulaşıcı hastalık gibi bu zangırdama olayı, o da başladı zangıra, çenesi kasılıyor, sağ sola dönüyor, eller kollar istemsiz dans ediyor. Metpamid çok alımına bağlı akatizi, yine Akineton var karşımızda (1 ml’de 5 mg, kas içine IM), iştahlı hap yutmaları ilaçları bitirmiş, son hap ile vedalaşmaya çalışıyor Bay 2. 
  3. Kişi: Üçüncüsü mü, o ise içlerindeki en sağlıksızı sanki, yüzünü kaşıyor, şimdi de ayak bileğini kaşımaya başladı, elleri titreyip duruyor, olmayan paralarını sayıyor gibi, öylesine kaşımış ki, her yer kan olmuş, kabuk bağlamış, gözlerinin altı mor, depresif, tatsız tutsuz gözüküyor, üzerindeki tişörtte, hayaller benim tek gerçeğim yazıyor. Üçüncü kişi ise parkinson (para sayma hareketi, yerli yersiz kaşıntılar, depresif duygu durum) ve akineton istiyor (10 mg/2 ml, IM), aynı zamanda  Biperiden bağımlısı bu kişi, hayaller tek gerçekliğim tişörtü var çünkü üstünde. 

Aki babasının eczanesine koşar, olanları anlatır, babası hemen anlar ve tedaviyi alıp Aki ile son durağa giderler.

Bundan sonra kimse, ‘Tren sadece senin için çalışıyor, o kadar yol yapıyor, başarılı olmalısın Aki, tek çaren bu’ gibi cümleler söylemez Aki’ye.

Hap

John Michael Kowalski, et al. Medication-Induced Dystonic Reactions. Medscape. Updated: Feb 19, 2018.

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.