Hastaları Tedavi Etmek İçin Yapılma(ma)sı Gerekenler

Hastaları Tedavi Etmek İçin Yapılma(ma)sı Gerekenler

- Bölüm: Dahili Aciller
2149
1

‘Bayram sabahı gibi sevinç’

Issız Adam

alone
Serum isteyen hasta

Çare

Dışarının seslerini bilirsiniz ortaklar. Simitçi, manav, tüpçü. Her işin kuralları var, yoksa çarklar içinde kalırız. Gereklilikler soru işaretleri barındırıyorsa orada durup dikkat edelim. Sürekli yapılanlar arada sorgulanmalı, sürekli yapıldığı için mi var olduğu. Yazı içinde anlatılan maddeler hep yapılan ama aslında acilde hiç yapılmaması gerekenler. Bilinmeyenler bizim ilgi alanımız dostlarım ve unutmamız gerekenler acı içinde yazıldı.

 • Burun kanamasına tansiyon bak: O tansiyon ne zaman düşük oldu ki. Sanki acile gelen herkes dopamin tabletli. Ama bir de düştü mü bayram sabahı acilde. Burun halen kanıyormuş, önemi yok. Düştü ya tansiyonum.
 • Kol ağrısına servikal grafi: Direkt grafi son bulundu. Baktılar manyetik rezonans etkisiz, grafi işimizi görür dediler. Servikal düzleşme kadar ulu hastalık. Kol ağrıları, hatta septik artritler X-ray ile can bulur.
 • Nootropil: Baş dönmesinde birebir. Sekiz ampul koy, baktın olmadı bir sekiz ampul daha. Hastanın başı dönmeye devam ediyor ama nootropilci geldi hanım.
 • Kafa travmasına direkt ışık: Yürürken düştü, karyolaya kafam çarptı, arkadaşım el ense çekti, biraz sert kaşıdım, kontrol için geldik. Ama kafa grafisi ne gösterir ki. Her yer katur kutur kemik. Çökme yapan kırık zaten altı metreden anlaşılmakta. Kafa grafisi kaç lira.
 • Teofilin: Elini yüzünü yıkayan kızlar. Ne güzel. Herkeste teofilin mutluluğu. Bayır havası ciğerlerde, üstüne bir sigara daha, duman en dibe. Yemekten sonra teofilinli-sigaraya, hadi acile.
 • Yan ağrısına direkt üriner grafi iste: Bunu ben istedim, DÜS için evden teknisyen. Ayarlamalar uzay yolu inceliğinde. Çektin mi DÜS’ü karaciğer dolaşımı bile ortada. DÜSüm tüm kapıları açar.
 • Halsizliğe hemogram gönder: Şöyle bir içim geçti doktorum bir kanıma bakalım. Görelim damarlarımda çılgınca akanı, aah… istemeyecek misiniz kanımı, neden, böyle mi olduk şimdi. Dünkü doktor neler neler istedi, o yüzden geldim ben. O doktoru bulun bana hemen. Şikayet hattını mı arayım. Sürüm sürüm süründüreyim mi seni. Tamam korkma, ama sen iste bakalım halsiz kanımı doktorum.
 • Serum: At serumunuz var mı, peki tırtıl, zebra da olur, koala en güzeli aslında, gergedanı geçen gün denedim, onu istemem. İyisi mi sen bana insan serumu tak ama esaslı olsun ha.  
 • B-Vit: Zevkler ve renkler tartışılmaz. O yüzden seçimim sarı. Vitamin yaşam kaynağım. Alkol, sigara, bol yağ benim yaşam tarzım, ama sarı serum tüm günahları bağışlamakta. Keşke tüm serumlar sarı olsa, sarı-serum fabrikaları kurulsa.

 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cati123

1 Comment

 1. yusuf kurt

  elinize sağlık hocam çok güzel şeyler paylaşmışsınız. sizi çok arıyoruz acilde .

Yorumlara kapalı