Dağ Evinde Kıdemlilik Sınavı

Dağ Evinde Kıdemlilik Sınavı

- Bölüm: Dahili Aciller, Güncel
666
0

Orta Kıdemler Kıdemlilik Sınavında

‘Senin için en iyisini istediğimi biliyorsun’

Yuri Gagarin

ÖnSÖz

Acil Tıp Uzmanlığı serüveni başlangıçta başka bir gezegene gelmiş hissi uyandırabilir. Zorlu yıllar çömezi bekliyordur ve bunu ilk günden fark eder ya da bu fark ettirilir. Peki ya orta kıdem olunca? Orta kıdemlilik trambolin gibidir. Esnersin, esnersin ama asla kopmayıp kuvveti geri püskürtmen gerekir. Çömez, kıdemliden korkar, başında biter. Kıdemli zaten bezmiştir. Kafasını ağrıtacak her hastayı sana paslar durur. Kapalı kapılar ardındakilerse, kırmızı kartı elinde hakem gibidir gözünde. Ve işte en tehlikesi; o nereden geldiği bilinmeyen özgüven patlaması. Bilmediğin hastalık, çözemeyeceğin sorun yoktur. Küçük dağları ben yarattım, büyükleri zaten vardı gafletine düşen orta kıdemlinin sonu gözyaşıdır.

@aciltıp.com Burcu Tanay Demirdöven’e önsözü için teşekkür ediyor
Her Şeyi Anlat
Z’nin ölümünden sonra geleneksel kıdemlilik sınavlarına son verildi demek isterdim ama hayır, kapitalizm bilinçli olarak bu organizasyonu destekledi. Kaçak kıdemlilik sınavları düzenleniyor, insanlar cumartesi geceleri kıdemlilik kapılarında toplanıyordu. Terk edilmiş dev garajlarda kendini tekrar eden, beyni dumur eden teknolojik müzikler eşliğinde insanlar büyük ekranlar aracılığı ile Body’nin orta kıdemlere yaptığı zulmü izliyordu. Kayseri’de şehir meydanlarına halk televizyonları kurulur, insanlar çekirdek çitleyerek kıdemlilik sınavında sorulan soruları canlı canlı izler, doğru yanıtı bilmeleri durumunda programın Menemen’deki ana stüdyosuna davet edilme hakkını kazanırlardı.
Günler birbirini kovaladı, gece gündüzü parçaladı.
Sınavlar önce oyun özelliğini, sonra sınav kurgusunu, en sonunda da yarışma duruşunu kaybetti. Bildiğin arena oldu, insanlar vahşetin tamtamları ile coşuyor, köylerde yaşayanlar sadece bu programı izlemek için taburcu.net‘in ücretsiz dağıttığı şifre kırıcıları alıyor, orta kıdemlerin çektiği zulmü izlemek için resmen can atıyordu. Ama bu canlar maalesef orta kıdemlerden çıkıyordu. İşte bu program Prof. Dr. Body’nin kıdemlilik sınavından canlı çıkma başarısı gösteren I’nın hikayesini anlatıyor.
Perde açılır, canlı yayın başlar, seyirciler çılgınca alkışlar, şişman teyze fenalaşır, yere yuvarlanır, sağlık ekipleri teyzeyi ambulansa taşır, ama ambulans hareket etmez.
 Sunucu (S): Meraba I, iyi gözüküyorsun demek isterdim ama gerçekten çok kötü gözüküyorsun. Yaşlanmış, çökmüş gibisin. Travma sonrası stres bozukluğu yakanı hiç bırakmayacak gibi, lütfen moralin bozulmasın, bildiğin gibi benim görevim seni rahatlatmak, huzurlatmak değil, konuklar sana neler sorulduğunu öğrenmek istiyor, aslında seni değil soruları merak ediyor, anlıyorsun değil mi.
 I: Ananemin küçük esattaki evinde sabahları uyanır, dışarının seslerini dinlerdim. Beni görmeyen insanların bana seslenmesi gibiydi. Koridorun sonundaki odada uyur, dedemin resimlerini izlerdim. Zengin, güzel, mutlu bir evdi. Bazen sonsuza kadar orada yaşamak isterdim. Üzgünüm ama arada böyle bilinç kaçaklarım oluyor, yaşadıklarımdan oldu herhalde, evet, bana ilk sorulan soru şuydu.

Erişkin su çiçeğinin komplikasyonları bilinmeli, çiçekli olanların %5-15’inde görülür, gebelik, baskılıbağışıklık, KOAH, nikotinmanlar ve ileri yaş risk altında çırpınır. X-Ray’de akciğer minik minik nodüller ile dolmuş, nefese yer kalmamıştır, yedi gün IV asiklovir gerekir.
 

 S: Anlattıklarınızı incelemek, freudcu yaklaşımlar ile seni ferahlatmak isterdim ama umrumda değilsin, hem buna ne vaktimiz ne de isteğimiz var, değil mi, diyerek seyircilere döner, seyircilerden çıt çıkmamaktadır, hepsi pür dikkat konuşulanları takip etmektedir.
 I: İnsan eli ile yapılanlar bakılmazsa yok olur, ev, araba, baraj mesela. Biz de öyleyiz, toprak kase gibi, tekrar oraya döneceğiz, anın tadını çıkarıp…………………….ne, ben mi, tamam, sormayın işte böyle kopuşlarım oluyor. Dağ evindeki koridorun sonunda beni bekleyen ikinci soru ise…

Pre-renal dedi ve yanlış hatırlamıyorum, aynen öyleydi, böbrek öncesi nedenler serum kreatinini en çok yükseltenlerdi, patofizyolojisinde hipoperfüzyon var, dehidratasyon, sepsis, feci yanıklar, kalp/karaciğer yetmezliği.
İri prostat post-renal yetmezlik yapar mesela.
 

 S: Devam edin lütfen, yalnız rica ederim nehir roman gibi konuşmayın, ne ben ne seyirciler ne de yapımcılar zerrece ilgilenmiyor iç dünyanızla, siz ise inadına durmadan sokuşturup duruyorsunuz anı parçalarınızı araya, lütfen, hızlı, sabit, net bir şekilde anlatımınızı sürdürün, hayret bir şey.
Seyircilerin içinden üç kişi bir anda ayaklanır, I’nın üstüne doğru koşmaya başlar, ellerinde sopalar vardır ve niyetleri hiç de iyi değildir, güvenlik görevlileri adamları vurarak etkisiz hale getirir, stüdyodaki insanlar bırakın korkmayı, gürültünün bitmesini sabırsızlıkla beklemektedir, sorular her şeyden önemlidir sanki.
 I: Basket oynamayı çok severim, söyledim mi size, küçükken iyi şut atardım, köşe yazarı derlerdi bana, köşelerden kaçırmaz, uzaklardan topu hedefine gönderirdim, bileğim çok iyiydi, bu kendiliğinden olmadı ama. Evimizin önünde basket sahaları vardı, abilerle dolu olurdu güneş tepedeyken, beni oynatmazlardı, ayakkabılarımı çalar, maçı oynar, unutmazlarsa geri verirlerdi ayakkabılarımı, bazen evlerine kadar takip etmem gerekirdi onları, ben de geceleri oynamaya başladım bu yüzden, nasıl karanlıktı ama saha, zifirizifiri, baykuşların bile gözleri büyümüştü, görmeden basket atmayı o zaman öğrendim, sabahlara da yansıdı bu halim, pota zihnimin içindeydi, potayı görmeme gerek kalmamıştı, bu sayede gündüzleri de oynayabildim abilerle. Body’nin baltalar odasında bana sorduğu soru ise… 

Soruları giderek zorlaşıyor, evdeki kapıların sayısı artıyordu, tek düze çalışan makina sesleri kulağıma doluyor, korkum katlanıyordu ve sorunun nereden geleceği belli olmuyordu.
Soğuk şok dedi, ne soğu dedim, şok sıcak olmaz mı diyecekken sustum.
Pediatrik yaşta hipotansiyon şokun son dönem belirtisi. Kalp hızını ve sistemik vasküler direnci arttırarak tansiyonlarını koruyor küçükler, ama perifere gönderdikleri kan hızla azalıyor, işte buna soğuk şok deniliyor, erişkinlerde ise hiperdinamik/vazodilate şok var, buna sıcak şok deniliyor, IV sıvı ve dopamin her iki şok tipinde kullanılır.
 

 S: Karşınızdaki ekrana bakın lütfen sayın I, seyircilerin anlık beğeni notları giderek düşüyor, zor anlar geçirdiğinizi biliyorum, canınızı ancak kurtardınız, ama unutun artık olanları, canlı yayındasınız, farkındasınız değil mi.
 I: Bilemiyorum, sevmekte kör, zayıf bir şey var, aslında dünyayı döndüren oyken, kahretsin öyle hissediyorum işte, tamam efendim, farkındayım ama engelleyemiyorum düşüncelerimi, Body’nin diğer sorusu biraz rahatlatır belki halkı.

Tarla ilaçlayıcısı hastalığını soruyor, anlamayacağımı düşünüyor, tabii ki kolinerjik toksidromdan bahsediyor. Atropin ile başlanır, taşikardi ve midriyazis ilaç dozajlamasında kullanılmaz, azalan bronkokonstrüksiyon ve kurumaya başlayan hasta doğru atropincilerin sonuçları olur. 
Atropin nikotinik reseptörleri bağlanmadığından nöromüsküler arazlar içinde olanlara verilmez, mesela fasikülasyonlulara, yerine pralidoksim gerekir.
Prof. Dr. Body’nin ilk defa umudunun kırıldığını anladım, bu sefer karşısında çetin ceviz vardı.
 

 S: Üzülerek söylüyorum, ben sizde pek ışık göremiyorum, kötü olan taraf ise dağ evi sizi delirtmemiş sanki, önceden de terelelliymişiniz gibi geliyor bana.
 I: Ne diyeceğim, neden olmasın diye düşünüyorum ne zamandır, hani bu spor salonlarında koşan, hoplayan, sıçrayan, ağırlık kaldıran, makinalar ile boğuşan insanlar var ya, evet işte onlar, bu cihazlara enerji toplayıcı algaçlar takılsa, elemanların harcadığı enerjiler bir yerlerde biriktirilse, sonra halkın faydası için kullanılsa, ne bileyim işte gece lambalarını yakmakta, mutfak robotunu çalıştırmakta falan.

Sıra USG’ye geldi I, kabul etmeliyim çok iyi geldin buraya kadar, ama şimdi hazır ol dedi ve sordu Body.
USG ile tanılanan yabancı cisimlerin safra taşı benzeri akustik gölgelenmeleri olduğunu, metalik özellikte olanların parlak, düzenli distal ışıldamalar ile seyrettiğini, skar dokusu ile yabancı cisimlerin hiperekoik yansıma ile klinisyeni şaşırtabileceğini, 24 saat üstü cilt altında kalan yabancı cisimlerin reaktif hiperemi, ödem, abse veya granülasyon dokusu ile proba görsel düşüreceğini söylediğimde dağ evindeki kurtları zincirlerine bağladı Body.
 


Beyaz Kan Hücreleri
Garbage U. Passing Score Guaranteed USMLE. 2018;(2)21-29.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa


 
 

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.