Ultrasoncum 2/2

Ultrasoncum 2/2

- Bölüm: Radyoloji
1445
Ultrasoncum 2/2 için yorumlar kapalı

‘Söylediklerine inanamıyorum’

Bruce Lee

Prob Odası

Hatırlatma

Yazının ikinci kısmı kavanozun dibi sıyrılarak yapıldı. Kenarda köşede kalan kırıntılar vakumu yüksek ile toplandı. Prob konuşmalarına devam edelim dostlarım.

  • Gebelere USG: Bilindiği gibi kadınlar anne olmak ister. Bunu için de bir takım bedeller ödenir. Bu nedenle Kadın Doğum Uzmanlığı diye bir şey var. Acile gelen ablaların az (ama önemli) bir kısmında gebeliğe bağlı sorunlar olabilir. Ektopik gebelik, eklampsi, erken doğum, plasenta previa ve ablasyo gibi… Bütün bunlara acil tıp doktorunun hakim olması gerekmekte. En azından fetal kalp atımını (beş haftalık insan) prob ile tespit etmek size güven verecektir.
  • Balonlaşmış damarlar: Sorarım size dostlarım nadir olan önemsiz midir?…. Ne yazık ki acil tıpta en önemli olandır. Aort inferior vena kava, bağırsak, splenik ven, süperior mezenterik arter ve sol renal ven ile karışır. Tüm bu damarlar aynı anda yırtılamayacağına göre saptanan çift lümen kime aittir. Aortun çift lümenli görünümüne ve içinde trombüs barındıranına renk koyun (doppler) ve çıkan şekli Twitter’dan paylaşın. Ama dikkat edin yorumlar gelinceye kadar hastaya bir şey olmasın!
  • Yumuşak dokular probu sever: Bu doku neden şişmiş. Apse, kist, enfeksiyon! Bir dakika, yoksa taklit mi?
arnavut
Sellülit: Arnavut kaldırım taşı görünümü
abse
Apse: Bildiğin apse gibi gözükür
peritonsiller
Peritonsiller apse: Lenf nodu ile karıştırılmadığı sürece (renk koyun), klinik sorgu ile birlikte tanısaldır
Dengesiz hastan var ise: Acilde hipotansif görürsen k(m)ork. Toplumlar hipertansiflerden çekinir ama acil tıp tersinden. Hipotansifi ekmek almaya bile gönderme! Hemen beyaz çarşafa yatır ve özellikli yerlerine prob koy. Neresi mi bu yerler? Kardiyak kasılma kusuru (miyokard infarktüsü), ejeksiyon fraksiyonu düşüklüğü (kalp yetmezliği), perikardiyal alan sıvısı (tamponad), abdominal aorta çiftliği (diseksiyon), inferior vena kava çapı < 1.5 cm  (hipovolemi), morrison aralığı suyu (kan olabilir) hedefleriniz arasında olsun.
İnsan-Makine de hata yapar: Probun ışık ayarı doğru yapılmaz ise ne olur! Travma ve ektopik gebelikte az açılmış ışık serbest sıvının saklanmasına neden olur. Derinlik ayarının doğru yapılmaması ise diseksiyon yaprağının kaçma nedenidir. Derinlik ayarı abartılırsa Güliver Cüceler Adası’na (her şey küçük), ayar sığlaştırılırsa Devler Adası (çok şey olduğunda büyük) Güliver tarafında ziyaret edilir. Işık ve derinlik ayarlarına hakim olmak, olmazsa olmaz olur.

(Ultra)Son

Medeniyet yok teknoloji var demişler. Tıp mühendislik kadar teknolojiden faydalanmalı, güncel dijital göstergelerden yararlanmalı. Hangimiz kırmızı ışıkta durunca aracın kendi kendine kapanmasını istemez ki!
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

çatopato