Ultrasoncum 1/2

Ultrasoncum 1/2

- Bölüm: Radyoloji
1353
Ultrasoncum 1/2 için yorumlar kapalı

‘Fabrikaya 10.30’da gitmiştim’

Charles Bukowski

 

prob
USG

Ultra

Her şey Depech Mode albümleri ile açıklanamadığı gibi probunuz tek ışığınız olmalı mı? Tabii ki olmamalı. Ama madem var neden kullanılmamalı! Yazımız teknolojik ışıklardan bahsetmek istiyor.

  • Ağrısız kese kalınlaşması: Sağ üst kadranın ağrıması mı gerekli hastanın cerrahi ile tanışması için… şaşırmayın dostlarım! Kaç keseler görüldü hasta yeni doğmuş çocuklar kadar mutlu iken probun sıvı gösterdiği.
  • Kalbin artmış senin: Maalesef oldu, oluyor ve olacak. Perikardiyal yağ dokusu hipotansif travma hastasında sıvı yerine yorumlandı ve hasta ameliyata alındı ama cerrahi ışık altında dört kanatlı kuş çıktı. Kalp, prob ile çoklu kalp penceresinden incelenmeli ortaklar.  
  • Hızlı (FAST) yaşa: Garbage grubunun ‘Stupid Girl’ adlı parçası tüm FAST’lerin normal sonuçlanması, yoğun gaz nedeniyle batının değerlendirilememesi, retroperitonun görüntülenememesi, patolojilerin ekarte edilememesi ve nefes yanıtsızlıkları için bestelendi. (Jim) Morrison poşunu söylesinler yeter, bilindiği gibi karşı kumsalda ilk birikintinin toplandığı yer.
  • Su, her yer su: Travma hastasında batın USG neden tadından yenmez! Hızlı, taşınır (hasta değil), noninvaziv ve kolay tekrarlanabilir olduğu için… Peki neden hazımsızlık yapar! Solid organ yaralanmasını, az batın içi sıvıyı (<400 ml), retroperitonu ve perforasyonu göstermediği için. Yan masadan katkı geldi:….travma hastasındaki hematüriye kot, vertebra veya pelvik kırık eşlik ediyor ise FAST normalliği boş beleş kabul edilmeli, tomografi elde çiçek ve çikolata ile ziyaret edilmeli.
  • Damar yolları ve USG: Pat, pat, pat diye kola vurma… elinizi sıkın açın deme ve nefesinizi tutun lafları Cün-heyt Arkın Filmlerinde kaldı ortaklar. Komplikasyonsuz, kolay, hızlı, enfeksiyonsuz girişimler için prob gerek artık.
  • O kadar derin ki: Arterin komprese edilemeyen ven ile karışması, toplumun %25’inde popliteal venin duplike olması, distal pıhtının kendi kendine emilmesi ama proksimalde halen yaşamını sürdürmesinden beri derin ven trombozu tanısında Doppler USG kullanımı sorgulanıyor. Pulmoner emboli şüphesinde ventilasyon-perfüzyon olayları sizi tebessümle bekliyor.

 

devam edecek…

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

çato-pato