Trafik Kazası ve Akut Koroner Sendrom

Trafik Kazası ve Akut Koroner Sendrom

- Bölüm: Kardiyak Aciller
1467
1

Trafik Kazası ve AKS

‘Ne zaman Bağ ve Irmak görsem

 Sevinçten Bağ-Irmak isterim’

Mustafa Balbay

Korku Dükkanı Hakkında: Adrenalin heyecan ve korku anında böbrek üstü bezlerinden salgılanır. Vücuttaki sistemik etkileri tansiyonun yükselmesi ve kalp atışında hızlanmadır. Stres anında tetiklenen hastalık gruplarının patogenezinde adrenalin vardır. Stabil bir koroner plak adrenalin etkisi ile yırtılarak hastadaki akut koroner sendromun nedeni olabilir. Korku Dükkanında stres ile tetiklenen hastalık grupları olgular halinde bildirilecek.

 Giriş

 • Altmış beş yaş üstü popülasyon toplumun %13’ünü oluşturmakla birlikte acil servis başvurularının %50’sini , akut koroner sendrom (AKS) nedenli ölümlerin ise %80’ini oluşturur.
 • Geriatrik popülasyonda AKS tanısı koymak zordur. Bu yaş grubunda göğüs ağrısız nefes darlığı sık görülen angina ekivalanıdır. Uzun süreli diyabet öyküsü, demans veya inmeye ikincil kognitif bozukluk hastanın semptomlarını tariflemesini güçleştirir.
 • Travma sonrası dolaşıma salınan adrenalin kararlı olan koroner plağı kararsız hale getirebilir. Kararsız hale gelen plak trombositlerin agregasyonu ile damarı tam olarak tıkar. Bu durum damarın sulama alanında enfarkt oluşumu ile sonuçlanır.
 • Göğüs ağrısız AKS hastalarının tipik özellikleri: 65 yaş üstü, kadın, siyah ırk, özgeçmişte kalp yetmezliği ve inme öyküsü bulunmasıdır.
 • Hastanın daha önce AKS öyküsü olması yeni gelişen atipik semptomlarını eskiye benzetme olasılığını arttıracaktır. Bu nedenle geriatrik hastalarda AKS şüphesi halinde atipik semptomların eski AKS semptomlarına benzeyip benzemediği sorgulanmalıdır.
 • Geriatrik hastadaki sol dal bloğu ve pace ritmindeki EKG ST elevasyonunun saptanmasını zorlaştırır.
 • Geriatrik hasta grubunda AKS nedenli kötü prognoz nedenleri: Tanı koymada gecikme, non spesifik semptomlar nedenli agresif tedavide bulunamama, sol ventriküler fonksiyonlarında bozukluk, sistemik vasküler kompliyansta azalma, sol ventrikül hipertrofisi, bozulmuş nöroendokrin ve otonomik cevaptır.

Olgu Sunumu

 Yetmiş iki yaşındaki Mehmet Amca 60 km/saat hız ile  yoluna yol katmaktadır. Hipertansiyon ve diyabet hastalıklarını yetiştirmektedir. Olgunlaşmış kataraktları sonucunda görme kusurları yaşamakta ancak inatla ameliyat olmaktan kaçınmaktadır. Muhtemelen bu nedenle olduğunu düşündüğümüz trafik kazasının sorumlusudur.
Mehmet Amca (MA): Neden durmadınız beyefendi, geçiş hakkı benimdi.
Beyefendi (B): Ben de aynı soruyu size soracaktım. Kırmızıda durulmayacağını bilmiyor musunuz. Hem neden araç içinde oturuyorsunuz, çıkın da resmi işlemlere başlayalım.
MA: Aracın ön paneli çökerek bacaklarımı sıkıştırdı. Yoksa ben size haddinizi bildirirdim.
B: Durun size yardım edeyim. İlk önce şu bacağı çekelim, hah şöyle.
Birden TAK diye bir ses duyulur. Mehmet Amcanın sıkışmış bacağı osteoporotik olması nedeniyle kırılır. Femur şaft kırıklı Mehmet Amca’nın giderek artan nefes darlığı olur ve terler.
Acil serviste Mehmet Amca’nın takipnesinin nedeni bacak ağrısına bağlanır ve  direkt grafileri çekilerek ortopedi konsültasyonu istenir. Redüksiyon ve ameliyat öncesi hazırlıkları tamamlanıp servise yatırılan Mehmet Amca’nın serviste genel durumu bozulur ve yoğun bakıma alınır. İzlemde çekilen EKG’ sinde anteroseptal derivasyonlarda patolojik q dalgaları görülür. Artık  olan olmuştur. Ejeksiyon fraksiyonu %20 olarak Mehmet Amca hayatına devam eder ancak direksiyonu tutarken bile yorulduğundan artık araba kullanamamakta.

 

Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti
Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti

Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti

Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti

Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti

Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti

Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti

Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti

Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti

Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti

Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti

Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti

Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti

Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti

Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti Çok fazla çalışma ve hiç eğlenmeme Hasan’ı aptal etti

 

Değerlendirme

 • Atipik semptomlar, gecikmiş klinik tablo ve tanısal olmayan elektrokardiyografi geriatrik popülasyonda akut koroner sendrom tanısını güçleştirmektedir.
 • Travma geçiren geriatrik popülasyondaki hastaların elektrokardiyografileri göğüs ağrısı tanımlamasa bile çekilmeli, stres nedenli akut koroner sendrom dışlanmalıdır.

 

Dr Çağdaş Can, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Acil Tıp, Elazığ

Dr Aydın Sarıhan, Başakşehir Devlet Hastanesi, Acil Tıp, İstanbul

 

Yaşlar

 1. Mehta RH, Rathore SS, Radford MJ, et al. Acute myocardial infarction in the elderly: Differences by age. J Am Coll Cardiol. 2001;38:736-41.
 2. Canto JG, Shlipak MG, Rogers WJ, et al. Prevalence, clinical characteristics and mortality among patients with patients with myocardial infarction presenting without chest pain. JAMA. 2000;238:3223-29.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Giderek fikre alışmaya başlamıştım… Beni en zayıf yerimden vurmuşlardı. Eğer yanılıyorsam,… başka bir olasılık varsa. Bazen kafam karışıyordu. Ya hiç yaşamadıysam, ya da başka birinin hayatını yaşıyorsam. Çaldığınız kapının sizin eviniz olduğunu nereden bilebilirdiniz. Yıkandığınız banyoda kapattığınız gözlerinizi açtığınızda halen evinizde olabileceğinizi kim garanti edebilirdi. İlaçlarımı bırakmamalıydım… Belki de tüm bunları hayal ediyordum. Ya onların hep söylediği şeye dönüştüysem. Bir manyak, bir sapık öldüren…Emin olmadan birini öldürmemeniz gerekir…….ve bunu herkes bilir.

 

 

1 Comment

 1. Çağdaş Can

  Thank you for your interest

Yorumlara kapalı