Ülkemizdeki trafik kazaları-1

Ülkemizdeki trafik kazaları-1

- Bölüm: Güncel, Travma
56
0
  • Zor işimiz, Türkiye trafiğinde hayatta kalmaya çalışmak, işe ulaşmak için kendini feda etmek.
  • Yaya olmak veya arabayı sürmek. Hiç fark etmez, hep risk bol risk.
  • Aşağıdaki alıntılar kaza yapıp acile başvuran hastalardan toplanıldı.
  • ‘Onun kurallara uyacağını düşünmüştüm’ En büyük hatayı yaptın. Bizim trafikte kural en son hatırlanır. Nexus servikal yaralanma kriterlerine baktın, dikkat dağıtan ek yaralanması olduğunu fark ettin (kot kırıkları). Adamın servikal BT’sinde C4 korpus kırığı çıktı.
  • ‘Bu nasıl bir delilik anlamadım’ Bizim millet delidir efendim. Tepkileri, hisleri, hadi coşkundur diyelim, durumu sempatikleştirelim. Sana kızar, neye kızdığını bile anlamazsın, üstüne sürer arabayı, kenara sıkıştırır. Karaciğer kapsülün yırtılır, tatlı tatlı sızmaya başlar kanın, %15 kan kaybı vitallere yansımamıştır, yatak başı USG ile anlaşılır olası hemorajik şokun.
  • ‘Aracı solluyordum, görmedim, o da beni solluyormuş’ Çocuk hastaydı, kemer takmamış aile, araç taklaya gelmiş, sollarken görmediği sollamış onu, çok olur ki böylesi, geçeni geçmeyi sever bizim millet, kemikleri kırıktı pediatrik çağın, kafatası çöküktü çocuğun, entübasyon tüpü aradım, yaş/4 + 3.5 hesabını kullandım.
  • ‘Sinyal vermedi, ben de yola çıktım’ Sinyal mi, o nedir ya, kullanmazlar ki, bir çeşit zayıflık olarak görülür sinyal vermek, hassas ruhum yok benim, civa gibiyim demek ister, ve kaza olur. Gebe kadın, yaya kaldırımında, sinyal vermeyen aracı düz gidecek sanmış, yola çıkmış, araba çarpmış savurmuş, bilateral pnömotoraksı vardı, gebelerin torakostomi lokalizasyonu 3 veya 4. interkostal aralık olmalı, normalde olduğu 6. interkostal değil.
  • ‘Pike yaptı, sağdan önüme kırdı’ Arabanın içindeymiş ileri yaş hastamız, demans teyze, humerus şaft kırıklı, görünürde başka bir şey yoktu. Bilinci hep böyleymiş, öyle dedi yakınları, şüphelendin, beyin tomografisi istedin, solda subdural hematom saptadın, bilinç bazali düşük hastaların kafa içleri görüntülenmeli.

Araçlar ve Kurallar

DOI: 10.1080/15389588.2018.1543872

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.