Hastane Öncesi EKG'nin Işık Almayan Köşeleri-4

Hastane Öncesi EKG'nin Işık Almayan Köşeleri-4

- Bölüm: EKG, Hastane Öncesi Tıp
1678
1

‘Börek yiyip dans ettiler’
Gün

Şimdi

A: Oraya gitmekte serbestsin, seçim senin. Ancak neye dikkat etmen gerektiğini hatırla.
B: Nedir o.
A: Dikkatini çeken güzellikler olacak, hata yapmanı isteyen. Renkler, kokular ile yaklaşmak isteyecek. Kendini tutumazsan belki de hiç geri dönemezsin.
B: Ne yapmam gerek.
A: Gitmene gerek yok biliyorsun.
B: Ama bazen zor olanda gizlidir doğrular.
A: Çok doğru.
B: Dönüşümde görüşürüz o zaman.
– Kendi çizdiği kapıyı açar ve içeri girer. Kapanan kapıyı bir daha görememe korkusu ile kulenin derinliklerine ilerler.

 • Sağ taraf destek ister: V4R eleveliler sağ ventrikül bağımlı yaşar. Hastanın bundan sonra en zayıf kası sağ tarafı olur. Bu tip hastalar intravenöz sıvıyı sever, sistemik dolaşımları birkaç damla suya bağlı kalır.sag-ventrikul-Mi01
 • İnferior ve sağ: Kaptan unutma, inferior eleve ise V4R derivasyonu görüntülenmeli. Neden mi. Yüksekse acildeki tüm nitratlar komşuya.
 •  Ventriküler küpe: Ventriküler pace’lilerde elevasyon nasıl mı anlaşılır. ST elevasyonu ender 5 milimetreyi geçer. Herhangi bir derivasyonda ST elevasyonu >5mm ve kalp küpeli ise aklına kalp kası ölümü gelsin yiğidim.
 • İnferio-lateralo-prekore: Tüm derivasyonlar yukarı hoplamışsa iki kez düşün. İlk önce kötüyü düşün ve hastanın yüzüne bak. Hasta akşam hangi diziyi izlemek istediğini anlatıyorsa PR segmentini izle, çökmüş mü. Çünkü tüm derivasyonlar yükselmiş ise hasta ağırlaştırılmış nekroz altında eziliyordur, üstteki hasta gibi perikardit değil.
Dinlemek
Dinlemek
 • Tek Q: Sadece D3 derivasyonundaki patolojik Q dalgası genellikle korkutmamalı, D2 ve aVF eşlik etmediği sürece. Güzeli seven katlanır.
 • Halsiz nefessiz: İleri yaşta vücut garipleşir. Semptomlar ana karnı farklılığına bürünür. Halsiz, nefessizde hava basılmış kuru şerit görünümü oluşabilir. Tüm acil köpük köpük EKG olsun demiyoruz ama nine-dedelere dikkat etmeliyiz.
  6. Vital
 • VT mi yoksa SVT: VT’de düzenli R-R intervali, kalp hızı >150 dakika/vuru, D2, V1, ve V3’te P dalgaları görülür ama SVT’de değil. Unstabil hastaya çabucak elektrik ver.
  Nereye kadar adenozin: Adenozin durgun denizlerin kaptanı, sığ sularda yavaş gitmeyi seviyor. Unstabil hastada tercih edilmemeli deniliyor. Aklınız elektriğe baksın derim.

Sonra

Oksijen dolu aydınlık kokular, tene deyen yumuşak rüzgar var yürüdüğü koridorda. Gerçek olamayacak kadar güzellik ile dolu loşluk. Kendisine anlatıldığı gibi olmadığını görmek onu mutlu ediyor. Yolun sonundaki ışığı görmesiyle birlikte adımları hızlanıyor ve aralık kapıdan içeriye giriyor. Yazı dizimizin son basamağına geldik dostlarım. Açık kapının ardındaki parçalar neler. Gelecek belirsiz ve son hep çok mu yakın.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

1 Comment

 1. 4.5

Yorumlara kapalı