Acilde Oktreotid Kullanılmaz Deme de Kullan

Acilde Oktreotid Kullanılmaz Deme de Kullan

- Bölüm: İlaçlar
1383
Acilde Oktreotid Kullanılmaz Deme de Kullan için yorumlar kapalı

‘Akıllı ol’

Osho

iki kadın

Telaşlık

  • Oktreotid bir çeşit sülfonilüre nedenli hipoglisemi antidotu. Her antidot gibi kulisci ve kaprisli. Sülfonilüre sonrası hipoglisemi kuyusuna düşen hasta ile kanka olmanız içten bile değil. Hastanın en az yirmi dört saat takibi gerekir ki acil servis bu durum için uygun değildir. Ama her zaman hastanızı endokrin sahiplenmek istemeyebilir. Bu durumda Roma arenası acil tıpçıya kalır.

Külahın Üstündeki

  • Hastaya intravenöz şeker başlarsın, bu güzel. Ama anlaşılmaz bir biçimde hasta hipoglisemi ataklarına maruz kalmaya devam eder. Şaşırıyor ve dekstroz infüzyonunu arttırıyorsun. Sanki ateşe atılan benzin gibi hasta giderek hipoglisemik oluyor. Neden ki?
  • Unuttuğun nokta sülfonilüre kaynaklı hipoglisemide dekstroz infüzyonunun endojen insülin üretimini arttırdığı. Ek insülin salınımı sülfonilürenin kan şekerini düşürme etkisini güçlendiriyor. Bu nedenle sülfonilüre alımı sonrası görülen hipogliseminin etkin tedavisi oktreotid uygulamasıdır kaptanlar.

Sürahi

  • Nasıl sürahideki suyu bardağa koyarsak oktreotid uygulama dozunu da ölçmeliyiz.
  • Sülfonilüre nedenli hipoglisemide önerilen oktreotid tedavi dozu erişkinlerde 6 saatte bir 50 μg deri altı, pediatrik yaş grubunda ise 6 saatte bir 4-5 μg/kg/gün. Hasta ilaç yan etkisi sonucunda bulanabilir, kusabilir. Önlemlerinizi alınız. Tedavi yirmi dört saat sürdürülmeli.

Yavaşlık

  • Sülfonilüreler hastanın ve sizin yirmi dört saatini ele geçirir. Anlık şeker düzeyleri yanıltmasın; oktreotid, hasta ve doktor üçlüsü yirmi dört saat birbirinden ayrılmasın.

‘Akıllı oluyorsun değil mi’

Krishnamurti

Köken

Bosse Gm, Antidiabetics and hypoglycemics. In: Goldfrank’s Toxicologic Emergencies. 8th ed. New York: McGraw-Hill; 2006:749-763.
 

Dr Çağdaş Can, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Acil Tıp, Elazığ

Ç2

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

IKEADoğu yakası 43.Sokaktaki Dünya Binasının 76.katında yaşıyorum. Adım T. 32 yaşındayım…. Kendime bakmam gerektiğine inanıyorum. Dengeli besleniyor ve düzenli olarak egzersiz yapıyorum.  Sabahları eğer yüzüm şişmişse gözlerime buz torbası koyuyorum. Şimdi egzersizlerime başlama zamanı. Buz torbamı çıkarınca gözenek temizleyici losyon sürüyorum. Duşta suyla kullanılan bir temizleme jeli, ardından bal-bademli vücut losyonu sürüyorum. Yüzümü de ölü derileri temizlemeye yarayan bir jel ile ovuyorum. Daha sonra yüzüme naneli bir maske uyguluyorum. Diğer uygulamalarımı yaparken maske için on dakika bekliyorum. Her zaman az alkollü ya da alkolsüz losyon kullanırım. Çünkü alkol cildinizin kurumasına ve yaşlı görünmenize neden olur. Sonra nemlendirici, yaşlanmayı geciktiren göz altı kremi ve son olarak da koruyucu yüz kremini sürüyorum. Bir T. düşüncesi var. Bir tür soyutlama, ancak ben gerçekte yokum. Sadece hayali bir varlıktan ibaretim. Soğuk bakışlarımı gizlemeyi başarsam da, sizinle tokalaşırken elinizi sıkan eti hissetseniz de, ve hatta yaşam tarzlarımızın birbirine benzer olduğunu zannetseniz bile ben aslında orada değilimdir.